Bydalens Hjältar AB
Bydalens Hjältar AB har organisationsnummer 556948-9916 (5569489916)
Aktiebolag • Org.nr: 556948-9916
Om företaget
Bydalens Hjältar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar, däckservice, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 44 procent till 6 438 378 kr räkenskapsåret 2025 (4 462 846 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år beroende på ett tillfälligt projekt
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bydalens Hjältar AB 6 438 378 kr och redovisade ett resultat på 448 914 kr. Rörelsemarginalen var 7,5 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 37,3 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 138,3 procent, under branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,5 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,3 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 138,3 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 44,3 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 920 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 429 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 861 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 8 av 47 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Sundsvall.
- Plats 229 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 609 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 29 407 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,6 procent | 7,5 procent |
| Vinstmarginal | -1,1 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 27,6 procent | 37,3 procent |
| Kassalikviditet | 96,0 procent | 138,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -17,0 procent | 61,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 44,3 procent |
| Omsättning per anställd | 893 000 kr | 920 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 501 000 kr | 429 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trådgränd 185653 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom renovering, drift, underhåll samt om- och tillbyggnad av fastigheter. Vidare skall bolaget bedriva åkeriverksamhet med gods samt däck- och bilverkstad.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 462 846 kr | 6 438 378 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 470 298 kr | 647 715 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 404 802 kr | 3 475 005 kr |
| Personalkostnader | 2 505 366 kr | 3 000 735 kr |
| Avskrivningar | 51 883 kr | 73 875 kr |
| Rörelseresultat | -28 907 kr | 482 195 kr |
| Ränteintäkter | 1 325 kr | 561 kr |
| Räntekostnader | 20 133 kr | 33 842 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -47 715 kr | 448 914 kr |
| Årets resultat | -47 715 kr | 448 914 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 551 021 kr | 677 863 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 551 021 kr | 677 863 kr |
| Omsättningstillgångar | 466 713 kr | 1 279 495 kr |
| Varulager | 58 200 kr | 48 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | 406 734 kr | 1 229 216 kr |
| Kassa och bank | 1 779 kr | 1 779 kr |
| Summa tillgångar | 1 017 734 kr | 1 957 358 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 280 720 kr | 729 634 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 228 435 kr | 180 720 kr |
| Årets resultat | -47 715 kr | 448 914 kr |
| Kortfristiga skulder | 425 670 kr | 890 363 kr |
| Leverantörsskulder | 82 552 kr | 108 216 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 177 774 kr | 340 421 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 017 734 kr | 1 957 358 kr |
Företrädare
- Håkan R (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bydalens Hjältar AB för organisationsnummer?
Bydalens Hjältar AB har organisationsnummer 556948-9916 (5569489916).
Var ligger Bydalens Hjältar AB?
Bydalens Hjältar AB har sin registrerade adress Trådgränd 1, 85653 Sundsvall.
Vilken bransch är Bydalens Hjältar AB verksamt i?
Bydalens Hjältar AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bydalens Hjältar AB?
Bydalens Hjältar AB hade en nettoomsättning på 6 438 378 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bydalens Hjältar AB?
Bydalens Hjältar AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-11-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.