InclusionAcademy AB
InclusionAcademy AB har organisationsnummer 556949-8404 (5569498404)
Aktiebolag • Org.nr: 556949-8404
Om företaget
InclusionAcademy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 20 procent till 1 246 715 kr räkenskapsåret 2025 (1 555 481 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte InclusionAcademy AB 1 246 715 kr och redovisade ett resultat på -65 183 kr. Rörelsemarginalen var -5,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,8 procent). Soliditeten var 30,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,7 procent). Kassalikviditeten var 144,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,2 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,2 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,6 procent | 65,7 procent | 41,4 procent till 83,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 144,1 procent | 303,6 procent | 164,0 procent till 586,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -48,6 procent | 13,6 procent | -5,3 procent till 44,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -19,9 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 358 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 92 av 326 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 23 329 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 778 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 126 761 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,6 procent | 5,4 procent | -2,3 procent | 5,7 procent | -5,2 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | 5,3 procent | -2,2 procent | 5,7 procent | -5,2 procent |
| Soliditet | 60,3 procent | 65,8 procent | 53,7 procent | 37,5 procent | 30,6 procent |
| Kassalikviditet | 252,0 procent | 292,0 procent | 215,8 procent | 160,1 procent | 144,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,5 procent | 16,0 procent | -17,6 procent | 37,4 procent | -48,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,3 procent | 13,4 procent | -20,5 procent | 59,4 procent | -19,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Finn Malmgrens Väg 89c/o Inclusion Academy
12150 Johanneshov
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Finn Malmgrens Väg 89 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Inclusion Academy erbjuder utbildningar och föreläsningar och anordnar evenemang i form av nätverksträffar och seminarier. Våra verksamhetsområden är diskriminerings- och arbetsmiljöfrågor, organisationsutveckling, mänskliga rättigheter, jämlikhet, mångfald och inkludering. Vårt mål är att utbilda våra kunder för att öka kunskaps- och engagemangsnivån i samhället genom vårt nätverk av konsulter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 946 654 kr | 1 082 152 kr | 1 227 172 kr | 976 010 kr | 1 555 481 kr | 1 246 715 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 767 344 kr | 815 322 kr | 1 081 877 kr | 886 072 kr | 1 240 380 kr | 912 374 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 176 kr | 109 215 kr | 74 982 kr | 112 634 kr | 225 666 kr | 398 746 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | 1 333 kr | 794 kr |
| Rörelseresultat | 98 134 kr | 157 615 kr | 65 663 kr | -22 696 kr | 88 102 kr | -65 199 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 63 kr | 978 kr | 1 429 kr | 129 kr |
| Räntekostnader | 286 kr | 435 kr | 118 kr | 235 kr | 334 kr | 113 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 97 848 kr | 157 180 kr | 65 608 kr | -21 953 kr | 89 197 kr | -65 183 kr |
| Skatt | - | 12 176 kr | 14 001 kr | 0 kr | 14 623 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 97 848 kr | 145 004 kr | 51 607 kr | -21 953 kr | 74 574 kr | -65 183 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 210 033 kr | 449 480 kr | 490 813 kr | 232 518 kr | 531 187 kr | 438 083 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 170 kr | 93 896 kr | 177 331 kr | 121 154 kr | 284 612 kr | 269 645 kr |
| Kassa och bank | 121 863 kr | 355 584 kr | 313 482 kr | 111 364 kr | 246 575 kr | 168 438 kr |
| Summa tillgångar | 210 033 kr | 449 480 kr | 490 813 kr | 232 518 kr | 531 187 kr | 438 083 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 126 116 kr | 271 120 kr | 322 727 kr | 124 774 kr | 199 348 kr | 134 165 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -21 732 kr | 76 116 kr | 221 120 kr | 96 727 kr | 74 774 kr | 149 348 kr |
| Årets resultat | 97 848 kr | 145 004 kr | 51 607 kr | -21 953 kr | 74 574 kr | -65 183 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 917 kr | 178 360 kr | 168 086 kr | 107 744 kr | 331 839 kr | 303 918 kr |
| Leverantörsskulder | 53 114 kr | 120 450 kr | 102 261 kr | 75 264 kr | 317 874 kr | 267 232 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 12 176 kr | 26 177 kr | 1 725 kr | 510 kr | -14 113 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 803 kr | 40 734 kr | 34 649 kr | 25 755 kr | 8 455 kr | 45 799 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 210 033 kr | 449 480 kr | 490 813 kr | 232 518 kr | 531 187 kr | 438 083 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget erbjuder utbildningar, föreläsningar och anordnar evenemang som nätverksträffar och seminarier. Våra verksamhetsområden är diskriminering- och arbetsmiljöfrågor, organisationsutveckling, mänskliga rättigheter, jämlikhet, mångfald och inkludering. Vårt mål är att utbilda våra kunder för att öka kunskaps- engagemangsnivån i samhället genom vårt nätverk av konsulter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Frida S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har InclusionAcademy AB för organisationsnummer?
InclusionAcademy AB har organisationsnummer 556949-8404 (5569498404).
Var ligger InclusionAcademy AB?
InclusionAcademy AB har sin registrerade adress Finn Malmgrens Väg 89, 12150 Johanneshov.
Vilken bransch är InclusionAcademy AB verksamt i?
InclusionAcademy AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter InclusionAcademy AB?
InclusionAcademy AB hade en nettoomsättning på 1 246 715 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-11-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.