Stafsunds gård AB

Stafsunds gård AB har organisationsnummer 556949-9642 (5569499642)

Aktiebolag • Org.nr: 556949-9642

Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterEkerö

Aktivt företagVerksamt sedan 2013Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare★★★★☆ 4.2 (11 recensioner)

Om företaget

Stafsunds gård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ekerö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01110). Sidoverksamheter inkluderar annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag och annan rengöring. På Google Maps är verksamheten listad som conference center. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,2 av 5 från 11 recensioner.

Kontaktuppgifter

Kategori: Conference center

Telefon: +46856020409

Hemsida: www.stafsund.se

Ekonomi

2 726 000 krOmsättning▲ 14 procent
8 237 krÅrets resultat
2Antal anställda
15,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 14 procent till 2 726 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 400 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Stafsunds gård AB 2 726 000 kr och redovisade ett resultat på 8 237 kr. Rörelsemarginalen var -24,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,6 procent). Soliditeten var 15,6 procent, under branschens median (median 34,0 procent). Kassalikviditeten var 40,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 152,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-24,6 procent11,6 procent1,9 procent till 27,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-19,9 procent12,7 procent1,6 procent till 28,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet15,6 procent34,0 procent14,7 procent till 61,6 procentUnder branschens median
Kassalikviditet40,5 procent152,4 procent67,0 procent till 394,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital2,8 procent14,2 procent2,9 procent till 32,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt13,6 procent4,0 procent-13,8 procent till 25,9 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 363 000 kr2 699 000 kr1 213 000 kr till 4 211 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd494 000 kr369 000 kr169 000 kr till 523 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 171 av 389 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter.
  • Plats 182 av 1 229 aktiebolag med säte i Ekerö.
  • Plats 19 493 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 62 387 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-25,3 procent21,4 procent78,6 procent-18,3 procent-24,6 procent
Vinstmarginal-23,0 procent23,9 procent83,1 procent-14,2 procent-19,9 procent
Soliditet9,4 procent43,5 procent30,2 procent11,9 procent15,6 procent
Kassalikviditet217,1 procent259,2 procent153,2 procent72,6 procent40,5 procent
Avkastning på eget kapital-344,8 procent77,9 procent74,5 procent7,3 procent2,8 procent
Omsättningstillväxt-1,2 procent-39,6 procent4,1 procent13,6 procent
Omsättning per anställd1 888 000 kr1 910 000 kr1 153 000 kr1 200 000 kr1 363 000 kr
Personalkostnad per anställd604 000 kr394 000 kr472 000 kr564 000 kr494 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Stafsund
17890 Ekerö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall förvalta fast och lös egendom, bedriva entreprenadverksamhet och fastighetsunderhålltjänster, försäljning av jordbruksprodukter, djur och livsmedel, maskiner, uthyrning av rum, bostäder och lokaler, konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling samt därmed tillhörande verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning3 419 480 kr3 774 790 kr3 819 638 kr2 305 529 kr2 400 136 kr2 725 845 kr
Övriga rörelseintäkter-65 000 kr38 548 kr2 293 275 kr430 585 kr89 243 kr
Råvaror och förnödenheter871 543 kr1 123 980 kr914 874 kr25 896 kr111 851 kr34 248 kr
Övriga externa kostnader1 207 105 kr2 139 432 kr1 190 091 kr1 653 263 kr1 952 471 kr2 390 289 kr
Personalkostnader798 043 kr1 207 248 kr787 538 kr943 958 kr1 128 356 kr988 779 kr
Avskrivningar207 742 kr325 062 kr148 164 kr162 194 kr76 525 kr72 784 kr
Rörelseresultat335 047 kr-955 932 kr817 519 kr1 813 493 kr-438 482 kr-671 012 kr
Ränteintäkter39 308 kr53 329 kr46 467 kr48 108 kr38 042 kr25 204 kr
Räntekostnader-278 kr4 844 kr764 kr477 kr380 kr509 kr
Resultat efter finansiella poster403 891 kr-868 500 kr914 077 kr1 916 751 kr-340 905 kr-543 296 kr
Bokslutsdispositioner-136 000 kr136 000 kr0 kr-1 212 815 kr362 000 kr551 533 kr
Skatt27 347 kr0 kr166 888 kr-13 232 kr0 kr-
Årets resultat240 544 kr-732 500 kr747 189 kr717 168 kr21 095 kr8 237 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar758 802 kr889 535 kr789 095 kr1 588 485 kr1 459 040 kr1 359 719 kr
Materiella anläggningstillgångar326 052 kr380 990 kr232 826 kr989 334 kr831 504 kr758 720 kr
Finansiella anläggningstillgångar432 750 kr508 545 kr556 269 kr599 151 kr627 536 kr600 999 kr
Omsättningstillgångar2 169 800 kr1 360 799 kr1 419 038 kr1 600 495 kr973 908 kr549 722 kr
Varulager51 590 kr103 430 kr81 040 kr48 290 kr36 090 kr18 750 kr
Kortfristiga fordringar1 090 590 kr835 746 kr282 336 kr224 928 kr475 543 kr421 324 kr
Kassa och bank1 027 620 kr421 623 kr1 055 662 kr1 327 277 kr462 275 kr109 648 kr
Summa tillgångar2 928 602 kr2 250 334 kr2 208 133 kr3 188 980 kr2 432 948 kr1 909 441 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital944 969 kr212 469 kr959 658 kr962 826 kr289 921 kr298 158 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat654 425 kr894 969 kr162 469 kr195 658 kr218 826 kr239 921 kr
Årets resultat240 544 kr-732 500 kr747 189 kr717 168 kr21 095 kr8 237 kr
Obeskattade reserver136 000 kr0 kr-1 212 815 kr850 815 kr299 282 kr
Kortfristiga skulder591 024 kr579 039 kr516 302 kr1 013 046 kr1 291 961 kr1 312 001 kr
Leverantörsskulder275 786 kr178 464 kr85 665 kr45 428 kr97 551 kr99 959 kr
Skatteskulder12 453 kr7 943 kr5 653 kr6 949 kr12 839 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder49 308 kr84 516 kr82 783 kr92 664 kr267 345 kr313 767 kr
Summa eget kapital och skulder2 928 602 kr2 250 334 kr2 208 133 kr3 188 980 kr2 432 948 kr1 909 441 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver lantbruk och entreprenadverksamhet samt uthyrning av arrenderade bostäder och andra lokaler.

Företrädare

  • Adam R (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2013-11-21
Registrerat hos Bolagsverket
Stafsunds gård AB
2013-11-21
Registrerat hos Skatteverket
2026-06-16
Adressändring
Gatuadress: STAFSUND → STAVSUND

Vanliga frågor

Vad har Stafsunds gård AB för organisationsnummer?

Stafsunds gård AB har organisationsnummer 556949-9642 (5569499642).

Var ligger Stafsunds gård AB?

Stafsunds gård AB har sin registrerade adress Stafsund, 17890 Ekerö.

Vilken bransch är Stafsunds gård AB verksamt i?

Stafsunds gård AB är registrerat i branschen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Stafsunds gård AB?

Stafsunds gård AB hade en nettoomsättning på 2 726 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Stafsunds gård AB?

Stafsunds gård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Ekerö
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2013-11-21
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Betygsfördelning

4.2★★★★☆
11 recensioner
5 ★
7
4 ★
0
3 ★
3
2 ★
1
1 ★
0

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar