Nerium AB
Nerium AB har organisationsnummer 556952-4431 (5569524431)
Aktiebolag • Org.nr: 556952-4431
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusStockholm
Om företaget
Nerium AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222). Företaget bedriver även verksamhet inom bildkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 30 procent till 2 521 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 940 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nerium AB 2 521 000 kr och redovisade ett resultat på 497 318 kr. Rörelsemarginalen var 30,8 procent, under branschens median (median 35,1 procent). Soliditeten var 61,3 procent, under branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 394,8 procent, över branschens median (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,8 procent | 35,1 procent | 11,4 procent till 68,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 30,8 procent | 38,1 procent | 12,7 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 61,3 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 394,8 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,1 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,9 procent | -3,6 procent | -35,8 procent till 18,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 261 000 kr | 860 000 kr | 274 000 kr till 1 559 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 760 000 kr | 422 000 kr | 51 000 kr till 781 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 238 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 61 av 438 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Stockholm.
- Plats 12 556 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 259 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 68 203 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,3 procent | 23,4 procent | 23,7 procent | 20,3 procent | 30,8 procent |
| Vinstmarginal | 31,2 procent | 23,4 procent | 23,7 procent | 20,4 procent | 30,8 procent |
| Soliditet | 71,7 procent | 68,3 procent | 73,2 procent | 71,3 procent | 61,3 procent |
| Kassalikviditet | 350,6 procent | 300,7 procent | 341,4 procent | 312,4 procent | 394,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 procent | 48,0 procent | 58,9 procent | 59,9 procent | 83,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,0 procent | 8,6 procent | 19,9 procent | -2,8 procent | 29,9 procent |
| Omsättning per anställd | 767 000 kr | 833 000 kr | 998 000 kr | 970 000 kr | 1 261 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 471 000 kr | 593 000 kr | 690 000 kr | 707 000 kr | 760 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybrogatan 71c/o c/o Schulz-Key
11440 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Nybrogatan 71 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ögonsjukvård, barnsjukvård och barnhälsovård. Aktiebolagets verksamhet ska även vara tillverkning och utställning av konstföremål, exempelvis tavlor, skulpturer och installationer och handel med dessa samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 517 773 kr | 1 532 592 kr | 1 665 293 kr | 1 996 078 kr | 1 939 850 kr | 2 520 517 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 831 kr | 105 264 kr | 82 941 kr | 143 318 kr | 132 699 kr | 224 903 kr |
| Personalkostnader | 937 252 kr | 941 652 kr | 1 186 534 kr | 1 380 355 kr | 1 413 815 kr | 1 519 612 kr |
| Avskrivningar | 12 420 kr | 6 328 kr | 6 331 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 493 270 kr | 479 348 kr | 389 487 kr | 472 405 kr | 393 336 kr | 776 002 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 29 kr | 1 420 kr | 2 193 kr | 760 kr |
| Räntekostnader | 40 kr | 319 kr | 274 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 493 230 kr | 479 029 kr | 389 242 kr | 473 825 kr | 395 529 kr | 776 762 kr |
| Bokslutsdispositioner | -35 000 kr | 329 659 kr | 0 kr | - | - | -150 000 kr |
| Skatt | 98 940 kr | 171 191 kr | 80 774 kr | 97 448 kr | 83 633 kr | 129 444 kr |
| Årets resultat | 359 290 kr | 637 497 kr | 308 468 kr | 376 377 kr | 311 896 kr | 497 318 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 659 kr | 6 331 kr | 44 645 kr | 74 645 kr | 74 645 kr | 74 645 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 659 kr | 6 331 kr | 44 645 kr | 74 645 kr | 74 645 kr | 74 645 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 006 566 kr | 962 490 kr | 896 245 kr | 798 353 kr | 656 644 kr | 902 306 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 914 kr | 172 834 kr | 312 429 kr | 397 332 kr | 338 792 kr | 405 206 kr |
| Kassa och bank | 836 652 kr | 789 656 kr | 583 816 kr | 401 021 kr | 317 852 kr | 497 100 kr |
| Summa tillgångar | 1 019 225 kr | 968 821 kr | 940 890 kr | 872 998 kr | 731 289 kr | 976 951 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 414 830 kr | 694 327 kr | 642 795 kr | 639 172 kr | 521 069 kr | 598 387 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 540 kr | 6 830 kr | 284 327 kr | 212 795 kr | 159 173 kr | 51 069 kr |
| Årets resultat | 359 290 kr | 637 497 kr | 308 468 kr | 376 377 kr | 311 896 kr | 497 318 kr |
| Obeskattade reserver | 329 659 kr | 0 kr | - | - | - | 150 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 274 736 kr | 274 494 kr | 298 095 kr | 233 826 kr | 210 220 kr | 228 564 kr |
| Skatteskulder | 26 305 kr | 11 149 kr | 0 kr | - | - | 17 621 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 248 431 kr | 263 345 kr | 287 695 kr | 223 425 kr | 199 820 kr | 200 544 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 019 225 kr | 968 821 kr | 940 890 kr | 872 998 kr | 731 289 kr | 976 951 kr |
Företrädare
- Steffen T (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nerium AB för organisationsnummer?
Nerium AB har organisationsnummer 556952-4431 (5569524431).
Var ligger Nerium AB?
Nerium AB har sin registrerade adress Nybrogatan 71, 11440 Stockholm.
Vilken bransch är Nerium AB verksamt i?
Nerium AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nerium AB?
Nerium AB hade en nettoomsättning på 2 521 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nerium AB?
Nerium AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nerium AB någon utdelning?
Styrelsen i Nerium AB föreslog en utdelning på 457 410 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.