Om företaget
Lightbox Productions Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som bildkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 2 procent till 801 000 kr räkenskapsåret 2026 (814 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Lightbox Productions Stockholm AB 801 000 kr och redovisade ett resultat på -37 034 kr. Rörelsemarginalen var -5,4 procent, under branschens median (median 6,5 procent). Soliditeten var 67,8 procent, över branschens median (median 61,3 procent). Kassalikviditeten var 283,1 procent, över branschens median (median 249,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,4 procent | 6,5 procent | -6,0 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -5,2 procent | 6,5 procent | -6,0 procent till 23,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 67,8 procent | 61,3 procent | 37,2 procent till 82,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 283,1 procent | 249,0 procent | 109,4 procent till 605,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -15,0 procent | 5,6 procent | -24,6 procent till 30,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,6 procent | -0,9 procent | -31,5 procent till 29,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 801 000 kr | 794 000 kr | 364 000 kr till 1 304 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 659 000 kr | 473 000 kr | 162 000 kr till 727 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 129 av 373 aktiebolag inom bildkonst.
- Plats 59 av 140 aktiebolag inom bildkonst med säte i Stockholm.
- Plats 29 952 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 53 783 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 162 061 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,6 procent | 16,1 procent | -9,2 procent | 2,1 procent | -5,4 procent |
| Vinstmarginal | 37,6 procent | 16,0 procent | -9,1 procent | 2,1 procent | -5,2 procent |
| Soliditet | 57,8 procent | 65,7 procent | 67,5 procent | 68,6 procent | 67,8 procent |
| Kassalikviditet | 230,1 procent | 285,2 procent | 298,9 procent | 302,2 procent | 283,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,9 procent | 33,5 procent | -24,1 procent | 4,1 procent | -15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,5 procent | 152,8 procent | -21,0 procent | 14,5 procent | -1,6 procent |
| Omsättning per anställd | 356 000 kr | 900 000 kr | 711 000 kr | 814 000 kr | 801 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 150 000 kr | 604 000 kr | 611 000 kr | 634 000 kr | 659 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagagatan 28Cc/o Mikael Donzelli
11347 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fotografisk verksamhet, digital bildbehandling, redigering av rörlig bild, försäljning av publiceringsrätt från eget bildarkiv samt bedriva konsult- verksamhet inom ovanstående områden samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90120BildkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 798 599 kr | 384 771 kr | 356 491 kr | 899 818 kr | 710 528 kr | 814 078 kr | 801 414 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 31 124 kr | 181 340 kr | 5 557 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 16 644 kr | 11 108 kr | 4 809 kr | 5 472 kr | 5 127 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 134 209 kr | 125 247 kr | 73 305 kr | 145 930 kr | 159 116 kr | 159 696 kr | 179 910 kr |
| Personalkostnader | 635 256 kr | 425 477 kr | 149 906 kr | 603 620 kr | 611 433 kr | 633 612 kr | 658 692 kr |
| Avskrivningar | 17 833 kr | 0 kr | - | - | - | 3 614 kr | 5 949 kr |
| Rörelseresultat | 25 781 kr | 4 279 kr | 134 028 kr | 144 796 kr | -65 148 kr | 17 156 kr | -43 137 kr |
| Ränteintäkter | 34 kr | 0 kr | - | 32 kr | 67 kr | 494 kr | 294 kr |
| Räntekostnader | 41 kr | 0 kr | 60 kr | 78 kr | 76 kr | 714 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 377 kr | 3 969 kr | 133 658 kr | 144 440 kr | -65 467 kr | 16 936 kr | -42 343 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -5 309 kr | 5 309 kr |
| Skatt | - | - | 23 626 kr | 31 223 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 10 377 kr | 3 969 kr | 110 032 kr | 113 217 kr | -65 467 kr | 11 627 kr | -37 034 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 12 603 kr | 12 293 kr | 11 983 kr | 11 673 kr | 11 363 kr | 37 493 kr | 32 044 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | 26 130 kr | 20 181 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 603 kr | 12 293 kr | 11 983 kr | 11 673 kr | 11 363 kr | 11 363 kr | 11 863 kr |
| Omsättningstillgångar | 388 305 kr | 294 003 kr | 393 483 kr | 502 021 kr | 391 988 kr | 376 070 kr | 331 998 kr |
| Kortfristiga fordringar | 165 730 kr | 56 917 kr | 151 888 kr | 124 991 kr | 117 296 kr | 110 559 kr | 112 240 kr |
| Kassa och bank | 222 575 kr | 237 086 kr | 241 595 kr | 377 030 kr | 274 692 kr | 265 511 kr | 219 758 kr |
| Summa tillgångar | 400 908 kr | 306 296 kr | 405 466 kr | 513 694 kr | 403 351 kr | 413 563 kr | 364 042 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 120 435 kr | 124 405 kr | 234 437 kr | 337 654 kr | 272 187 kr | 283 814 kr | 246 780 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 058 kr | 70 436 kr | 74 405 kr | 174 437 kr | 287 654 kr | 222 187 kr | 233 814 kr |
| Årets resultat | 10 377 kr | 3 969 kr | 110 032 kr | 113 217 kr | -65 467 kr | 11 627 kr | -37 034 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 5 309 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 280 473 kr | 181 891 kr | 171 029 kr | 176 040 kr | 131 164 kr | 124 440 kr | 117 262 kr |
| Leverantörsskulder | 5 673 kr | 1 952 kr | 0 kr | 13 560 kr | 18 934 kr | 6 107 kr | 18 934 kr |
| Skatteskulder | - | - | 2 636 kr | 20 180 kr | 3 224 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 624 kr | 111 391 kr | 133 670 kr | 76 622 kr | 56 550 kr | 64 336 kr | 44 331 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 400 908 kr | 306 296 kr | 405 466 kr | 513 694 kr | 403 351 kr | 413 563 kr | 364 042 kr |
Företrädare
- Mikael D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lightbox Productions Stockholm AB för organisationsnummer?
Lightbox Productions Stockholm AB har organisationsnummer 556952-6451 (5569526451).
Var ligger Lightbox Productions Stockholm AB?
Lightbox Productions Stockholm AB har sin registrerade adress Hagagatan 28C, 11347 Stockholm.
Vilken bransch är Lightbox Productions Stockholm AB verksamt i?
Lightbox Productions Stockholm AB är registrerat i branschen bildkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lightbox Productions Stockholm AB?
Lightbox Productions Stockholm AB hade en nettoomsättning på 801 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lightbox Productions Stockholm AB?
Lightbox Productions Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.