JE Golf AB
JE Golf AB har organisationsnummer 556953-2046 (5569532046)
Aktiebolag • Org.nr: 556953-2046
Om företaget
JE Golf AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 34 procent till 1 142 998 kr räkenskapsåret 2025 (849 997 kr föregående år).
Ökningen av nettoomsättningen beror främst på högre intäkter under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JE Golf AB 1 142 998 kr och redovisade ett resultat på 382 941 kr. Rörelsemarginalen var 33,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 319,8 procent, över branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,5 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,5 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,7 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 319,8 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 65,3 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 34,5 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 143 000 kr | 636 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 577 000 kr | 308 000 kr | 96 000 kr till 516 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 376 av 2 083 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 6 av 29 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Gävle.
- Plats 1 198 av 2 837 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 3 146 av 7 253 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 134 089 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -79,4 procent | 9,0 procent | 27,4 procent | 23,0 procent | 33,5 procent |
| Vinstmarginal | 101,8 procent | 8,9 procent | 27,3 procent | 23,0 procent | 33,5 procent |
| Soliditet | 79,7 procent | 45,9 procent | 88,0 procent | 73,1 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 457,7 procent | 173,2 procent | 790,7 procent | 352,1 procent | 319,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 117,9 procent | 37,4 procent | 55,9 procent | 55,4 procent | 65,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -1,2 procent | - | 10,2 procent | 2,0 procent | 34,5 procent |
| Omsättning per anställd | 320 000 kr | 756 000 kr | 833 000 kr | 850 000 kr | 1 143 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 501 000 kr | 592 000 kr | 540 000 kr | 546 000 kr | 577 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjåaregatan 58B80302 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva golfshop, bedriva utbildning inom golf och annan sport, försäljning av sport och golfrelaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 323 998 kr | 319 998 kr | 755 999 kr | 832 998 kr | 849 997 kr | 1 142 998 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | 3 140 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 434 kr | 72 972 kr | 96 677 kr | 64 039 kr | 111 046 kr | 182 913 kr |
| Personalkostnader | 440 079 kr | 501 194 kr | 591 542 kr | 540 326 kr | 546 414 kr | 576 856 kr |
| Rörelseresultat | -188 515 kr | -254 168 kr | 67 780 kr | 228 633 kr | 195 677 kr | 383 229 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 19 kr | 80 kr | 40 kr |
| Räntekostnader | 235 kr | 216 kr | 525 kr | 855 kr | 65 kr | 328 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 81 250 kr | 325 616 kr | 67 257 kr | 227 797 kr | 195 692 kr | 382 941 kr |
| Årets resultat | 81 250 kr | 325 616 kr | 67 257 kr | 227 797 kr | 195 692 kr | 382 941 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 85 515 kr | 321 323 kr | 366 718 kr | 438 198 kr | 458 775 kr | 816 822 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 400 kr | 28 400 kr | 350 108 kr | 401 200 kr | 361 200 kr | 505 489 kr |
| Kassa och bank | 67 115 kr | 292 923 kr | 16 610 kr | 36 998 kr | 97 575 kr | 311 333 kr |
| Summa tillgångar | 110 515 kr | 346 323 kr | 391 718 kr | 463 198 kr | 483 775 kr | 841 822 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 65 501 kr | 276 118 kr | 179 979 kr | 407 776 kr | 353 468 kr | 586 409 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -65 749 kr | -99 498 kr | 62 722 kr | 129 979 kr | 107 776 kr | 153 468 kr |
| Årets resultat | 81 250 kr | 325 616 kr | 67 257 kr | 227 797 kr | 195 692 kr | 382 941 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 014 kr | 70 205 kr | 211 739 kr | 55 422 kr | 130 307 kr | 255 413 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 27 292 kr | 26 200 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 721 kr | 44 005 kr | 211 739 kr | 40 422 kr | 55 307 kr | 135 413 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 110 515 kr | 346 323 kr | 391 718 kr | 463 198 kr | 483 775 kr | 841 822 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom golfverksamhet samt äger och förvaltar andelar i andra företag.
Företrädare
- Jonas E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JE Golf AB för organisationsnummer?
JE Golf AB har organisationsnummer 556953-2046 (5569532046).
Var ligger JE Golf AB?
JE Golf AB har sin registrerade adress Sjåaregatan 58B, 80302 Gävle.
Vilken bransch är JE Golf AB verksamt i?
JE Golf AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JE Golf AB?
JE Golf AB hade en nettoomsättning på 1 142 998 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JE Golf AB?
JE Golf AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JE Golf AB någon utdelning?
Styrelsen i JE Golf AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.