
HUBY AB
HUBY AB har organisationsnummer 556954-0643 (5569540643)
Aktiebolag • Org.nr: 556954-0643
Om företaget
HUBY AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skurup. Verksamheten startade 2013. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård. På Google Maps är verksamheten listad som rock shop. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 22 procent till 5 837 322 kr räkenskapsåret 2023 (4 799 301 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte HUBY AB 5 837 322 kr och redovisade ett resultat på 22 834 kr. Rörelsemarginalen var 1,3 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 7,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,6 procent). Kassalikviditeten var 81,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 193,7 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 4,2 procent | -0,9 procent till 12,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 3,9 procent | -1,2 procent till 12,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,2 procent | 45,6 procent | 24,3 procent till 68,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 81,9 procent | 193,7 procent | 122,3 procent till 352,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 procent | 17,4 procent | -3,3 procent till 48,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,6 procent | -1,7 procent | -29,2 procent till 28,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 167 000 kr | 1 113 000 kr | 698 000 kr till 1 781 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 482 000 kr | 311 000 kr till 606 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 1,4 procent | 2,6 procent | -6,9 procent | 1,3 procent |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 0,3 procent | 0,9 procent | -8,2 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 70,1 procent | 34,9 procent | 27,0 procent | 12,2 procent | 7,2 procent |
| Kassalikviditet | 182,2 procent | 76,6 procent | 70,9 procent | 14,1 procent | 81,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 procent | 0,2 procent | 3,8 procent | -276,1 procent | 13,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,0 procent | 10,7 procent | -20,4 procent | 21,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 183 000 kr | 1 089 000 kr | 1 004 000 kr | 2 400 000 kr | 1 167 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 305 000 kr | 421 000 kr | 464 000 kr | 791 000 kr | 512 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
🔴 Konkurs
Sedan 2024-10-08
Adress
Hylteberga 2720c/o c/o Bak Sylwester
27492 Skurup
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hylteberga 2720 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bygg och städverksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 81210Lokalvård
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 915 726 kr | 5 445 333 kr | 6 026 077 kr | 4 799 301 kr | 5 837 322 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 502 109 kr | 74 972 kr | 16 744 kr | 18 439 kr | 108 436 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 056 013 kr | 1 314 771 kr | 1 701 196 kr | 2 056 064 kr | 1 904 965 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 034 709 kr | 1 187 069 kr | 1 387 068 kr | 1 481 678 kr | 1 372 419 kr |
| Personalkostnader | 1 525 989 kr | 2 107 285 kr | 2 781 373 kr | 1 581 857 kr | 2 559 725 kr |
| Avskrivningar | 10 966 kr | 0 kr | 13 511 kr | 13 511 kr | 13 511 kr |
| Rörelseresultat | 123 295 kr | 74 167 kr | 159 514 kr | -333 412 kr | 77 734 kr |
| Ränteintäkter | 59 kr | 162 kr | 2 kr | 0 kr | 150 kr |
| Räntekostnader | 9 076 kr | 56 705 kr | 102 961 kr | 58 229 kr | 55 050 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 278 kr | 17 624 kr | 56 555 kr | -391 641 kr | 22 834 kr |
| Skatt | 24 857 kr | 16 577 kr | 36 503 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 89 421 kr | 1 047 kr | 20 052 kr | -391 641 kr | 22 834 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 54 044 kr | 40 533 kr | 27 022 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 54 044 kr | 40 533 kr | 27 022 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 158 126 kr | 1 472 560 kr | 1 924 148 kr | 1 121 237 kr | 2 263 436 kr |
| Varulager | 867 032 kr | 867 032 kr | 975 974 kr | 982 936 kr | 1 350 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 261 822 kr | 602 128 kr | 945 254 kr | 137 626 kr | 912 428 kr |
| Kassa och bank | 29 272 kr | 3 400 kr | 2 920 kr | 675 kr | 1 008 kr |
| Summa tillgångar | 1 158 126 kr | 1 472 560 kr | 1 978 192 kr | 1 161 770 kr | 2 290 458 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 812 411 kr | 513 458 kr | 533 510 kr | 141 869 kr | 164 702 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 672 990 kr | 462 411 kr | 463 458 kr | 483 510 kr | 91 868 kr |
| Årets resultat | 89 421 kr | 1 047 kr | 20 052 kr | -391 641 kr | 22 834 kr |
| Kortfristiga skulder | 159 750 kr | 790 681 kr | 1 336 936 kr | 984 155 kr | 1 115 118 kr |
| Leverantörsskulder | 318 317 kr | 300 304 kr | 268 125 kr | 265 569 kr | 289 671 kr |
| Skatteskulder | -141 608 kr | 10 962 kr | 22 610 kr | 18 840 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -16 959 kr | 479 415 kr | 974 201 kr | 627 746 kr | 685 644 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 158 126 kr | 1 472 560 kr | 1 978 192 kr | 1 161 770 kr | 2 290 458 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggbransch.
Företrädare
- Marzena B
Undertecknad i SKURUP.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HUBY AB för organisationsnummer?
HUBY AB har organisationsnummer 556954-0643 (5569540643).
Var ligger HUBY AB?
HUBY AB har sin registrerade adress Hylteberga 2720, 27492 Skurup.
Vilken bransch är HUBY AB verksamt i?
HUBY AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HUBY AB?
HUBY AB hade en nettoomsättning på 5 837 322 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HUBY AB?
HUBY AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-13
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.