Subnova Klinga 1 AB
Subnova Klinga 1 AB har organisationsnummer 556956-8701 (5569568701)
Aktiebolag • Org.nr: 556956-8701
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNorrköping
Om företaget
Subnova Klinga 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 17 procent till 3 686 000 kr räkenskapsåret 2023 (3 149 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Subnova Klinga 1 AB 3 686 000 kr och redovisade ett resultat på -405 213 kr. Rörelsemarginalen var 29,0 procent, under branschens median (median 41,0 procent). Soliditeten var 25,7 procent, över branschens median (median 16,2 procent). Kassalikviditeten var 77,1 procent, under branschens median (median 117,6 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 41,0 procent | 18,0 procent till 59,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -11,0 procent | 19,3 procent | 0,0 procent till 43,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,7 procent | 16,2 procent | 4,6 procent till 46,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 77,1 procent | 117,6 procent | 37,3 procent till 351,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,4 procent | 7,5 procent | 0,0 procent till 26,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 17,1 procent | 6,2 procent | -2,9 procent till 18,7 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,8 procent | 47,9 procent | 29,0 procent |
| Vinstmarginal | -165,1 procent | 10,9 procent | -11,0 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 26,1 procent | 25,7 procent |
| Kassalikviditet | 57,6 procent | 52,5 procent | 77,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -5,2 procent | 2,8 procent | -3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 733,1 procent | 17,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skalles väg 12c/o c/o Estate Concierge AB
60597 Norrköping
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Skalles väg 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva och sälja fastigheter, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 378 409 kr | 3 148 899 kr | 3 686 188 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 992 919 kr | 29 732 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 404 022 kr | 860 837 kr | 806 331 kr |
| Avskrivningar | - | 787 673 kr | 1 783 964 kr |
| Rörelseresultat | -78 540 kr | 1 506 919 kr | 1 067 369 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr |
| Räntekostnader | 545 484 kr | 1 164 370 kr | 1 472 585 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -624 024 kr | 342 549 kr | -405 213 kr |
| Årets resultat | -624 024 kr | 342 549 kr | -405 213 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 42 260 037 kr | 46 315 590 kr | 44 592 713 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 260 037 kr | 46 315 590 kr | 44 592 713 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 243 403 kr | 1 465 154 kr | 2 252 940 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 243 403 kr | 940 239 kr | 1 212 153 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 524 915 kr | 1 040 787 kr |
| Summa tillgångar | 43 503 440 kr | 47 780 744 kr | 46 845 654 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 12 106 414 kr | 12 448 963 kr | 12 043 750 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 680 439 kr | 12 056 414 kr | 12 398 963 kr |
| Årets resultat | -624 024 kr | 342 549 kr | -405 213 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 160 130 kr | 2 791 781 kr | 2 921 904 kr |
| Leverantörsskulder | 1 793 077 kr | 504 957 kr | 77 819 kr |
| Skatteskulder | 41 100 kr | 58 347 kr | 97 820 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 562 kr | 280 282 kr | 316 823 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 43 503 440 kr | 47 780 744 kr | 46 845 654 kr |
Företrädare
- Richard J (ordförande)
- Patrik O
- Henrik S
- Lena M
Undertecknad i Norrköping.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Subnova Klinga 1 AB för organisationsnummer?
Subnova Klinga 1 AB har organisationsnummer 556956-8701 (5569568701).
Var ligger Subnova Klinga 1 AB?
Subnova Klinga 1 AB har sin registrerade adress Skalles väg 12, 60597 Norrköping.
Vilken bransch är Subnova Klinga 1 AB verksamt i?
Subnova Klinga 1 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Subnova Klinga 1 AB?
Subnova Klinga 1 AB hade en nettoomsättning på 3 686 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.