Gasbrasan i Skåne AB
Gasbrasan i Skåne AB har organisationsnummer 556957-8254 (5569578254)
Aktiebolag • Org.nr: 556957-8254
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetHöllviken
Om företaget
Gasbrasan i Skåne AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höllviken. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 29 procent till 467 630 kr räkenskapsåret 2025 (659 073 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gasbrasan i Skåne AB 467 630 kr och redovisade ett resultat på 85 774 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, under branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 65,4 procent, över branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 1130,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,6 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 65,4 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1130,1 procent | 206,4 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -29,0 procent | 3,4 procent | -22,7 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 468 000 kr | 1 209 000 kr | 785 000 kr till 1 962 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 605 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Vellinge.
- Plats 882 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 22 538 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 193 788 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,2 procent | 0,2 procent | 7,2 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 3,5 procent | 18,1 procent | 15,6 procent |
| Soliditet | 41,3 procent | 56,5 procent | 63,2 procent | 65,4 procent |
| Kassalikviditet | 228,2 procent | 597,7 procent | 1306,7 procent | 1130,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,2 procent | 4,5 procent | 8,6 procent | 7,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -39,3 procent | -60,2 procent | -29,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 726 000 kr | - | 659 000 kr | 468 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 16 000 kr | - | 4 000 kr | 5 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Badvägen 28B23636 Höllviken
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Badvägen 28B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel och import av gaseldade produkter, såsom kaminer, öppna eldstäder med tillbehör samt bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 725 605 kr | 1 654 516 kr | 659 073 kr | 467 630 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 858 kr | 6 932 kr | 1 617 kr | 566 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 931 925 kr | 1 364 165 kr | 491 118 kr | 331 391 kr |
| Övriga externa kostnader | 349 036 kr | 253 361 kr | 113 084 kr | 111 071 kr |
| Personalkostnader | 15 836 kr | 9 313 kr | 4 427 kr | 5 169 kr |
| Rörelseresultat | 413 398 kr | 2 615 kr | 47 285 kr | 18 878 kr |
| Ränteintäkter | 23 126 kr | 56 911 kr | 72 415 kr | 55 763 kr |
| Räntekostnader | 286 kr | 1 437 kr | 200 kr | 1 700 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 436 238 kr | 58 089 kr | 119 500 kr | 72 941 kr |
| Bokslutsdispositioner | -10 893 kr | 2 871 kr | 3 582 kr | 38 789 kr |
| Skatt | 91 371 kr | 16 709 kr | 29 863 kr | 25 956 kr |
| Årets resultat | 333 974 kr | 44 251 kr | 93 219 kr | 85 774 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 296 796 kr | 1 757 331 kr | 1 717 674 kr | 1 792 774 kr |
| Varulager | 405 992 kr | 276 606 kr | 169 898 kr | 136 372 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 430 513 kr | 916 957 kr | 1 176 739 kr | 1 475 993 kr |
| Kassa och bank | 460 291 kr | 563 768 kr | 371 037 kr | 180 409 kr |
| Summa tillgångar | 2 296 796 kr | 1 757 331 kr | 1 717 674 kr | 1 792 774 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 948 751 kr | 993 002 kr | 1 086 220 kr | 1 171 994 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 564 777 kr | 898 751 kr | 943 001 kr | 1 036 220 kr |
| Årets resultat | 333 974 kr | 44 251 kr | 93 219 kr | 85 774 kr |
| Obeskattade reserver | 519 454 kr | 516 583 kr | 513 001 kr | 474 212 kr |
| Kortfristiga skulder | 828 591 kr | 247 746 kr | 118 453 kr | 146 568 kr |
| Leverantörsskulder | 488 091 kr | 34 318 kr | 17 475 kr | 37 375 kr |
| Skatteskulder | 33 892 kr | 0 kr | 20 425 kr | 29 441 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 252 212 kr | 179 870 kr | 43 990 kr | 47 360 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 296 796 kr | 1 757 331 kr | 1 717 674 kr | 1 792 774 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet i form av handel och import av gaseldade produkter, såsom öppna eldstäder med tillbehör samt handel med terrassvärmare.
Företrädare
- Carl Lars Olof L (ordförande och verkställande direktör)
- Marianne Elisabeth L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gasbrasan i Skåne AB för organisationsnummer?
Gasbrasan i Skåne AB har organisationsnummer 556957-8254 (5569578254).
Var ligger Gasbrasan i Skåne AB?
Gasbrasan i Skåne AB har sin registrerade adress Badvägen 28B, 23636 Höllviken.
Vilken bransch är Gasbrasan i Skåne AB verksamt i?
Gasbrasan i Skåne AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gasbrasan i Skåne AB?
Gasbrasan i Skåne AB hade en nettoomsättning på 467 630 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gasbrasan i Skåne AB?
Gasbrasan i Skåne AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-01-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.