Furuhäll Stenfastigheter AB
Furuhäll Stenfastigheter AB har organisationsnummer 556958-7446 (5569587446)
Aktiebolag • Org.nr: 556958-7446
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderGöteborg
Om företaget
Furuhäll Stenfastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 4 436 220 kr räkenskapsåret 2025 (4 241 880 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Furuhäll Stenfastigheter AB 4 436 220 kr och redovisade ett resultat på 816 543 kr. Rörelsemarginalen var 46,1 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 11,3 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,1 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,2 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 11,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2,1 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,6 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 790 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 105 av 539 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Göteborg.
- Plats 2 972 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 7 189 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 40 904 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,8 procent | 53,0 procent | 51,0 procent | 52,3 procent | 46,1 procent |
| Vinstmarginal | 37,6 procent | 21,2 procent | 16,9 procent | 20,9 procent | 19,2 procent |
| Soliditet | 23,9 procent | 7,5 procent | 8,5 procent | 9,8 procent | 11,3 procent |
| Kassalikviditet | 127,3 procent | 121,9 procent | 136,9 procent | 37,7 procent | 2,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 procent | 13,4 procent | 11,7 procent | 12,9 procent | 11,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,5 procent | 3,3 procent | 4,3 procent | 4,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Alfred Wigelius Väg 1041249 Göteborg
Bolag på samma adress
111 andra bolag har Alfred Wigelius Väg 10 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 878 279 kr | 3 935 130 kr | 4 065 954 kr | 4 241 880 kr | 4 436 220 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 13 422 kr | 50 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 174 kr | 75 795 kr | 128 651 kr | 202 946 kr | 211 415 kr |
| Avskrivningar | 677 457 kr | 677 457 kr | 677 457 kr | 677 457 kr | 677 457 kr |
| Rörelseresultat | 2 243 101 kr | 2 085 808 kr | 2 073 111 kr | 2 216 543 kr | 2 043 906 kr |
| Ränteintäkter | 14 613 kr | 0 kr | 6 kr | 3 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 797 822 kr | 1 251 781 kr | 1 385 686 kr | 1 328 769 kr | 1 190 786 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 459 892 kr | 834 027 kr | 687 431 kr | 887 777 kr | 853 121 kr |
| Bokslutsdispositioner | -785 346 kr | -167 237 kr | -22 815 kr | 110 000 kr | 98 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 163 008 kr | 134 578 kr |
| Årets resultat | 674 546 kr | 666 790 kr | 664 616 kr | 834 769 kr | 816 543 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 67 019 736 kr | 65 651 673 kr | 64 974 216 kr | 64 296 759 kr | 63 619 302 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 329 130 kr | 65 651 673 kr | 64 974 216 kr | 64 296 759 kr | 63 619 302 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 690 606 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 401 004 kr | 1 143 002 kr | 1 349 944 kr | 1 986 745 kr | 963 723 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 189 kr | 28 138 kr | 31 019 kr | 4 738 kr | 2 233 kr |
| Kassa och bank | 1 378 815 kr | 1 114 864 kr | 1 318 925 kr | 1 982 007 kr | 961 490 kr |
| Summa tillgångar | 68 420 740 kr | 66 794 675 kr | 66 324 160 kr | 66 283 504 kr | 64 583 025 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 16 325 880 kr | 4 992 669 kr | 5 657 286 kr | 6 492 055 kr | 7 308 598 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 601 334 kr | 4 275 879 kr | 4 942 670 kr | 5 607 286 kr | 6 442 055 kr |
| Årets resultat | 674 546 kr | 666 790 kr | 664 616 kr | 834 769 kr | 816 543 kr |
| Obeskattade reserver | 432 000 kr | 319 000 kr | 208 000 kr | 98 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 100 966 kr | 937 728 kr | 986 313 kr | 5 270 084 kr | 45 831 702 kr |
| Leverantörsskulder | 47 697 kr | 40 959 kr | 72 295 kr | 40 177 kr | 85 455 kr |
| Skatteskulder | 136 883 kr | 0 kr | - | 163 008 kr | 297 586 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 1 471 kr | 1 182 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 68 420 740 kr | 66 794 675 kr | 66 324 160 kr | 66 283 504 kr | 64 583 025 kr |
Ur årsredovisningen
För räkenskapsåret 2026 kommer byte ske från K2-regelverket (BFNAR 2016:10) till K3-regelverket
Företrädare
- Björn G (ordförande)
- Rickard B
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Furuhäll Stenfastigheter AB för organisationsnummer?
Furuhäll Stenfastigheter AB har organisationsnummer 556958-7446 (5569587446).
Var ligger Furuhäll Stenfastigheter AB?
Furuhäll Stenfastigheter AB har sin registrerade adress Alfred Wigelius Väg 10, 41249 Göteborg.
Vilken bransch är Furuhäll Stenfastigheter AB verksamt i?
Furuhäll Stenfastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Furuhäll Stenfastigheter AB?
Furuhäll Stenfastigheter AB hade en nettoomsättning på 4 436 220 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.