Lilla Kajen AB
Lilla Kajen AB har organisationsnummer 556961-6757 (5569616757)
Aktiebolag • Org.nr: 556961-6757
Om företaget
Lilla Kajen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 62 procent till 2 068 386 kr räkenskapsåret 2025 (1 279 954 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom 1 cafe adderades till bolaget under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lilla Kajen AB 2 068 386 kr och redovisade ett resultat på 266 713 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 75,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 342,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 342,7 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 79,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 61,6 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 034 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 325 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 607 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 73 av 113 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Västerås.
- Plats 1 185 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 1 771 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 82 254 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 44,0 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 44,1 procent | 21,0 procent |
| Soliditet | 82,9 procent | 76,5 procent | 89,4 procent | 51,4 procent | 75,3 procent |
| Kassalikviditet | 584,3 procent | 575,9 procent | 254,6 procent | 20,9 procent | 342,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 procent | 50,3 procent | -56,1 procent | 12,6 procent | 79,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 61,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 280 000 kr | 1 034 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 104 000 kr | 325 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skalberggatan 14 B72221 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och caféverksamhet, kioskrörelse samt förvaltning av värdepapper.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 279 954 kr | 2 068 386 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 51 541 kr | 135 292 kr | 813 kr | 692 kr | 16 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 30 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 849 kr | 22 561 kr | 64 688 kr | 74 264 kr | 228 425 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 103 675 kr | 649 111 kr |
| Avskrivningar | 2 064 kr | 603 kr | 20 000 kr | 54 477 kr | 16 649 kr |
| Rörelseresultat | 23 628 kr | 112 128 kr | -83 875 kr | 563 210 kr | 433 721 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 1 238 kr | 189 kr |
| Räntekostnader | - | - | 12 kr | 40 kr | 4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 628 kr | 112 128 kr | -83 886 kr | 564 408 kr | 433 906 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -29 397 kr | 29 397 kr | -553 800 kr | -98 000 kr |
| Skatt | - | 6 509 kr | 0 kr | 2 160 kr | 69 193 kr |
| Årets resultat | 23 628 kr | 76 222 kr | -54 489 kr | 8 448 kr | 266 713 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 99 397 kr | 79 397 kr | 127 092 kr | 53 271 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 99 397 kr | 79 397 kr | 52 092 kr | 35 443 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 75 000 kr | 17 828 kr |
| Omsättningstillgångar | 91 040 kr | 98 847 kr | 29 305 kr | 3 388 kr | 390 096 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 14 650 kr |
| Kortfristiga fordringar | 496 kr | 976 kr | 5 393 kr | 1 599 kr | 3 542 kr |
| Kassa och bank | 90 544 kr | 97 871 kr | 23 912 kr | 1 789 kr | 371 904 kr |
| Summa tillgångar | 91 040 kr | 198 244 kr | 108 702 kr | 130 480 kr | 443 367 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 75 460 kr | 151 682 kr | 97 193 kr | 67 085 kr | 333 798 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 832 kr | 25 460 kr | 101 682 kr | 8 637 kr | 17 085 kr |
| Årets resultat | 23 628 kr | 76 222 kr | -54 489 kr | 8 448 kr | 266 713 kr |
| Obeskattade reserver | - | 29 397 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 580 kr | 17 165 kr | 11 509 kr | 16 223 kr | 109 569 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 4 063 kr | 8 729 kr |
| Skatteskulder | - | 6 509 kr | 6 509 kr | 2 160 kr | 71 353 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 196 kr | 5 656 kr | 0 kr | - | 29 487 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 91 040 kr | 198 244 kr | 108 702 kr | 130 480 kr | 443 367 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver två sommarcafeér i Västerås. Företaget har sitt säte i Västerås. Företaget är dotterbolag till Bilförsäljning i Västerås AB.
Företrädare
- Abdullatif T
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lilla Kajen AB för organisationsnummer?
Lilla Kajen AB har organisationsnummer 556961-6757 (5569616757).
Var ligger Lilla Kajen AB?
Lilla Kajen AB har sin registrerade adress Skalberggatan 14 B, 72221 Västerås.
Vilken bransch är Lilla Kajen AB verksamt i?
Lilla Kajen AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lilla Kajen AB?
Lilla Kajen AB hade en nettoomsättning på 2 068 386 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lilla Kajen AB?
Lilla Kajen AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.