Railway Sweden AB

Railway Sweden AB har organisationsnummer 556963-3471 (5569633471)

Aktiebolag • Org.nr: 556963-3471

Anläggning av järnvägar och tunnelbanorSkokloster

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Railway Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skokloster. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42120). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.

Ekonomi

1 066 243 krOmsättning▼ 21 procent
-18 591 krÅrets resultat
0Antal anställda
11,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 21 procent till 1 066 243 kr räkenskapsåret 2025 (1 342 608 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Railway Sweden AB 1 066 243 kr och redovisade ett resultat på -18 591 kr. Rörelsemarginalen var -1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,1 procent). Soliditeten var 11,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 62,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 250,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,7 procent19,1 procent6,3 procent till 31,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-1,7 procent18,2 procent5,8 procent till 33,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet11,4 procent53,3 procent34,4 procent till 74,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet62,9 procent250,3 procent151,7 procent till 447,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-17,4 procent44,4 procent12,3 procent till 78,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-20,6 procent5,6 procent-24,1 procent till 32,2 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 169 av 250 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor.
  • Plats 13 av 16 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor med säte i Stockholm.
  • Plats 25 817 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 46 270 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 139 881 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal11,0 procent31,6 procent-2,6 procent-11,2 procent-1,7 procent
Vinstmarginal11,0 procent31,6 procent-2,6 procent-2,8 procent-1,7 procent
Soliditet-3,3 procent16,0 procent35,6 procent8,6 procent11,4 procent
Kassalikviditet127,2 procent114,0 procent143,4 procent81,3 procent62,9 procent
Avkastning på eget kapital-164,3 procent-8,0 procent-42,2 procent-17,4 procent
Omsättningstillväxt51,9 procent21,3 procent1,8 procent-7,7 procent-20,6 procent
Omsättning per anställd1 179 000 kr1 429 000 kr1 455 000 kr1 343 000 kr-
Personalkostnad per anställd605 000 kr671 000 kr711 000 kr702 000 kr-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Klostergränd 8
74695 Skokloster

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet, service och reparationer samt uthyrning av personal och maskiner inom järnvägs- relaterade mark- och anläggningsentreprenader samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning338 305 kr775 934 kr1 178 858 kr1 429 421 kr1 454 661 kr1 342 608 kr1 066 243 kr
Övriga rörelseintäkter--0 kr-900 kr0 kr-
Råvaror och förnödenheter108 166 kr71 411 kr112 069 kr37 660 kr2 913 kr33 650 kr62 726 kr
Övriga externa kostnader90 656 kr245 595 kr308 478 kr286 663 kr723 489 kr718 488 kr742 819 kr
Personalkostnader4 792 kr430 814 kr604 556 kr670 754 kr710 772 kr702 325 kr279 196 kr
Avskrivningar--24 505 kr-17 007 kr56 788 kr0 kr-
Rörelseresultat134 691 kr28 114 kr129 250 kr451 351 kr-38 401 kr-150 223 kr-18 498 kr
Ränteintäkter----33 kr2 379 kr22 kr
Räntekostnader-----2 511 kr115 kr
Resultat efter finansiella poster134 691 kr28 114 kr129 250 kr451 351 kr-38 368 kr-37 237 kr-18 591 kr
Skatt29 178 kr6 015 kr31 013 kr93 462 kr0 kr--
Årets resultat105 513 kr22 099 kr98 237 kr357 889 kr-38 368 kr-37 237 kr-18 591 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-117 724 kr73 514 kr182 021 kr281 960 kr325 288 kr399 808 kr
Materiella anläggningstillgångar-117 724 kr73 514 kr182 021 kr281 960 kr325 288 kr399 808 kr
Omsättningstillgångar268 910 kr347 061 kr722 095 kr1 176 640 kr1 059 232 kr696 970 kr536 627 kr
Varulager-9 600 kr-----
Kortfristiga fordringar361 268 kr1 161 844 kr746 237 kr991 076 kr942 504 kr1 277 473 kr1 828 601 kr
Kassa och bank-92 358 kr-824 383 kr-24 142 kr185 564 kr116 728 kr-681 768 kr-1 349 974 kr
Summa tillgångar268 910 kr464 785 kr795 609 kr1 358 661 kr1 341 192 kr1 022 258 kr936 435 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-111 404 kr-89 305 kr-26 358 kr217 823 kr476 969 kr88 207 kr106 853 kr
Aktiekapital105 024 kr105 024 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-321 941 kr-216 428 kr-229 619 kr-190 066 kr465 337 kr75 444 kr75 444 kr
Årets resultat105 513 kr22 099 kr98 237 kr357 889 kr-38 368 kr-37 237 kr-18 591 kr
Obeskattade reserver----0 kr76 736 kr0 kr
Kortfristiga skulder121 085 kr294 861 kr567 538 kr1 032 519 kr738 699 kr857 315 kr853 087 kr
Leverantörsskulder22 168 kr3 769 kr-2 808 kr13 848 kr3 058 kr-3 175 kr-3 175 kr
Skatteskulder29 178 kr35 193 kr60 191 kr156 649 kr112 325 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder69 739 kr255 899 kr510 155 kr728 125 kr535 416 kr814 493 kr810 265 kr
Summa eget kapital och skulder268 910 kr464 785 kr795 609 kr1 358 661 kr1 341 192 kr1 022 258 kr936 435 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver tekniska konsultationer inom järnvägssäkerhet samt förenlig verksamhet. Kunder är små och medelstora företag. Bolagets säte är i Stockholm men arbete sker i hela landet.

Företrädare

  • Frank Johan N (styrelseledamot och verkställande direktör)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-02-27
Registrerat hos Bolagsverket
Railway Sweden AB
2014-02-27
Registrerat hos Skatteverket
2026-10-26
Adressändring
Gatuadress: Pilvägen 2 → Klostergränd 8
Ort: SKÅ → SKOKLOSTER
Postnummer: 17975 → 74695

Vanliga frågor

Vad har Railway Sweden AB för organisationsnummer?

Railway Sweden AB har organisationsnummer 556963-3471 (5569633471).

Var ligger Railway Sweden AB?

Railway Sweden AB har sin registrerade adress Klostergränd 8, 74695 Skokloster.

Vilken bransch är Railway Sweden AB verksamt i?

Railway Sweden AB är registrerat i branschen anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Railway Sweden AB?

Railway Sweden AB hade en nettoomsättning på 1 066 243 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-02-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar