GENVAS CARE AB
GENVAS CARE AB har organisationsnummer 556963-3992 (5569633992)
Aktiebolag • Org.nr: 556963-3992
Om företaget
GENVAS CARE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enebyberg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 52 000 kr räkenskapsåret 2025 (35 000 kr föregående år).
Ökningen i nettoomsättning jämfört med föregående räkenskapsåret beror på mer uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GENVAS CARE AB 52 000 kr och redovisade ett resultat på -281 600 kr. Soliditeten var 96,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 2675,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,3 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2675,1 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -44,2 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 52 000 kr | 660 000 kr | 228 000 kr till 1 385 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 274 000 kr | 311 000 kr | 33 000 kr till 702 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 942 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 11 av 15 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Danderyd.
- Plats 1 379 av 2 016 aktiebolag med säte i Danderyd.
- Plats 86 573 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 259 609 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,0 procent | 99,1 procent | 98,2 procent | 96,9 procent | 96,3 procent |
| Kassalikviditet | 7087,7 procent | 11426,2 procent | 5571,3 procent | 3271,1 procent | 2675,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,9 procent | -17,2 procent | -19,2 procent | -28,7 procent | -44,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -62,0 procent | - | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 84 000 kr | 42 000 kr | 10 000 kr | 35 000 kr | 52 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 291 000 kr | 276 000 kr | 272 000 kr | 278 000 kr | 274 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Österängsvägen 6Bc/o Samir Gorgis
18246 Enebyberg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolag ska bedriva vård.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 221 081 kr | 83 757 kr | 42 150 kr | 9 772 kr | 34 500 kr | 52 049 kr |
| Övriga externa kostnader | 83 817 kr | 62 927 kr | 77 020 kr | 54 535 kr | 78 566 kr | 60 022 kr |
| Personalkostnader | 1 093 536 kr | 290 607 kr | 275 943 kr | 271 676 kr | 278 298 kr | 273 630 kr |
| Avskrivningar | 80 520 kr | 80 520 kr | 67 100 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -1 036 792 kr | -350 297 kr | -377 913 kr | -316 439 kr | -322 364 kr | -281 603 kr |
| Ränteintäkter | 17 500 kr | 0 kr | - | 1 027 kr | 45 kr | 9 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 326 kr | 3 kr | 1 kr | 33 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 170 292 kr | -320 418 kr | -369 107 kr | -315 413 kr | -322 352 kr | -281 600 kr |
| Bokslutsdispositioner | 514 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | -33 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -623 292 kr | -320 418 kr | -369 107 kr | -315 413 kr | -322 352 kr | -281 600 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 297 620 kr | 717 100 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 147 620 kr | 67 100 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 150 000 kr | 650 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 070 437 kr | 2 008 025 kr | 2 162 412 kr | 1 670 508 kr | 1 158 333 kr | 661 734 kr |
| Kortfristiga fordringar | 168 209 kr | 60 427 kr | 148 819 kr | 10 319 kr | 3 005 kr | 36 825 kr |
| Kassa och bank | 1 902 228 kr | 1 947 598 kr | 2 013 593 kr | 1 660 189 kr | 1 155 328 kr | 624 909 kr |
| Summa tillgångar | 3 368 057 kr | 2 725 125 kr | 2 162 412 kr | 1 670 508 kr | 1 158 333 kr | 661 734 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 356 212 kr | 2 696 794 kr | 2 143 487 kr | 1 640 524 kr | 1 122 922 kr | 636 997 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 929 504 kr | 2 967 212 kr | 2 462 594 kr | 1 905 937 kr | 1 395 274 kr | 868 597 kr |
| Årets resultat | -623 292 kr | -320 418 kr | -369 107 kr | -315 413 kr | -322 352 kr | -281 600 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 845 kr | 28 331 kr | 18 925 kr | 29 984 kr | 35 411 kr | 24 737 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 481 kr | 0 kr | 3 962 kr | 2 500 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 367 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 845 kr | 27 964 kr | 15 444 kr | 24 526 kr | 31 449 kr | 22 237 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 368 057 kr | 2 725 125 kr | 2 162 412 kr | 1 670 508 kr | 1 158 333 kr | 661 734 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2014 och bedriver sedan dess läkarverksamhet i Stockholm. Företaget har sitt säte i Danderyd.
Företrädare
- Samir G (verkställande direktör)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GENVAS CARE AB för organisationsnummer?
GENVAS CARE AB har organisationsnummer 556963-3992 (5569633992).
Var ligger GENVAS CARE AB?
GENVAS CARE AB har sin registrerade adress Österängsvägen 6B, 18246 Enebyberg.
Vilken bransch är GENVAS CARE AB verksamt i?
GENVAS CARE AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GENVAS CARE AB?
GENVAS CARE AB hade en nettoomsättning på 52 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GENVAS CARE AB?
GENVAS CARE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.