Pepe Västberga AB
Pepe Västberga AB har organisationsnummer 556963-7886 (5569637886)
Aktiebolag • Org.nr: 556963-7886
Om företaget
Pepe Västberga AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 5 procent till 13 592 746 kr räkenskapsåret 2023 (14 295 570 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Pepe Västberga AB 13 592 746 kr och redovisade ett resultat på 1 092 856 kr. Rörelsemarginalen var 13,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,9 procent). Soliditeten var 49,2 procent, över branschens median (median 37,9 procent). Kassalikviditeten var 209,7 procent, över branschens median (median 141,0 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,4 procent | 2,9 procent | -2,9 procent till 10,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 13,5 procent | 2,5 procent | -3,4 procent till 10,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,2 procent | 37,9 procent | 11,5 procent till 67,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 209,7 procent | 141,0 procent | 64,2 procent till 305,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,0 procent | 9,4 procent | -13,3 procent till 48,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,9 procent | 3,9 procent | -10,0 procent till 20,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 359 000 kr | 1 041 000 kr | 741 000 kr till 1 378 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 510 000 kr | 387 000 kr | 280 000 kr till 492 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,7 procent | 0,7 procent | 0,5 procent | 13,4 procent |
| Vinstmarginal | 8,7 procent | 0,6 procent | 0,5 procent | 13,5 procent |
| Soliditet | 69,3 procent | 55,1 procent | 37,9 procent | 49,2 procent |
| Kassalikviditet | 213,3 procent | 145,0 procent | 105,5 procent | 209,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,4 procent | 3,3 procent | 4,4 procent | 51,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 24,6 procent | 32,0 procent | -4,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 083 000 kr | 1 430 000 kr | 1 359 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 455 000 kr | 557 000 kr | 510 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tivolivägen 212631 Hägersten
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Tivolivägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang, pizzeria.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 692 027 kr | 10 833 862 kr | 14 295 570 kr | 13 592 746 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 794 kr | 0 kr | 878 kr | 762 582 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 075 747 kr | 4 132 118 kr | 5 041 012 kr | 4 998 495 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 198 109 kr | 1 801 550 kr | 1 932 334 kr | 2 288 179 kr |
| Personalkostnader | 3 388 440 kr | 4 548 404 kr | 5 567 353 kr | 5 099 382 kr |
| Avskrivningar | 280 184 kr | 280 184 kr | 170 978 kr | 141 853 kr |
| Rörelseresultat | 759 341 kr | 71 606 kr | 74 771 kr | 1 827 419 kr |
| Räntekostnader | 4 048 kr | 3 303 kr | 5 840 kr | -955 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 755 293 kr | 68 303 kr | 68 931 kr | 1 828 374 kr |
| Bokslutsdispositioner | 300 717 kr | 0 kr | - | -450 000 kr |
| Skatt | 174 039 kr | 14 823 kr | 23 047 kr | 285 518 kr |
| Årets resultat | 881 971 kr | 53 480 kr | 45 884 kr | 1 092 856 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 414 457 kr | 1 134 273 kr | 963 295 kr | 821 442 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 024 457 kr | 846 670 kr | 688 089 kr | 558 633 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 733 448 kr | 1 780 518 kr | 1 808 131 kr | 3 533 816 kr |
| Varulager | - | - | 121 801 kr | 96 016 kr |
| Kortfristiga fordringar | 108 655 kr | 104 849 kr | 305 397 kr | 249 067 kr |
| Kassa och bank | 1 624 793 kr | 1 675 669 kr | 1 380 933 kr | 3 188 733 kr |
| Summa tillgångar | 3 147 905 kr | 2 914 791 kr | 2 771 426 kr | 4 355 258 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 181 707 kr | 1 605 188 kr | 1 051 072 kr | 2 143 928 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 249 736 kr | 1 501 708 kr | 955 188 kr | 1 001 072 kr |
| Årets resultat | 881 971 kr | 53 480 kr | 45 884 kr | 1 092 856 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | 450 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 812 678 kr | 1 228 189 kr | 1 598 206 kr | 1 639 182 kr |
| Leverantörsskulder | 398 675 kr | 354 812 kr | 825 957 kr | 707 721 kr |
| Skatteskulder | 176 709 kr | 191 532 kr | 14 823 kr | 107 340 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 229 294 kr | 267 275 kr | 244 993 kr | 351 085 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 147 905 kr | 2 914 791 kr | 2 771 426 kr | 4 355 258 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet.
Företrädare
- Ilyas K (styrelseledamot)
- Rabia K (styrelsesuppleant)
- Ihsan A (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pepe Västberga AB för organisationsnummer?
Pepe Västberga AB har organisationsnummer 556963-7886 (5569637886).
Var ligger Pepe Västberga AB?
Pepe Västberga AB har sin registrerade adress Tivolivägen 2, 12631 Hägersten.
Vilken bransch är Pepe Västberga AB verksamt i?
Pepe Västberga AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pepe Västberga AB?
Pepe Västberga AB hade en nettoomsättning på 13 592 746 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pepe Västberga AB?
Pepe Västberga AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.