Pampas Nordic Group AB
Pampas Nordic Group AB har organisationsnummer 556964-0203 (5569640203)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-0203
Om företaget
Pampas Nordic Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som bioteknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72101). Sidoverksamheter inkluderar holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner och annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 43 procent till 1 201 575 kr räkenskapsåret 2025 (2 097 588 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pampas Nordic Group AB 1 201 575 kr och redovisade ett resultat på -38 124 kr. Rörelsemarginalen var -2,7 procent, under branschens median (median 17,3 procent). Soliditeten var 71,4 procent, under branschens median (median 74,4 procent). Kassalikviditeten var 390,0 procent, under branschens median (median 390,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,7 procent | 17,3 procent | -3,7 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -3,2 procent | 18,5 procent | -3,7 procent till 53,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 71,4 procent | 74,4 procent | 45,8 procent till 92,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 390,0 procent | 390,3 procent | 159,8 procent till 912,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -10,7 procent | -1,5 procent | -30,5 procent till 22,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -42,7 procent | -15,1 procent | -53,1 procent till 17,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 av 248 aktiebolag inom bioteknisk forskning och utveckling.
- Plats 6 av 27 aktiebolag inom bioteknisk forskning och utveckling med säte i Uppsala.
- Plats 2 501 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 298 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 129 851 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -31,5 procent | 10,2 procent | 8,5 procent | 0,7 procent | -2,7 procent |
| Vinstmarginal | -31,7 procent | 10,2 procent | 8,2 procent | 0,8 procent | -3,2 procent |
| Soliditet | 25,8 procent | 61,5 procent | 69,3 procent | 48,6 procent | 71,4 procent |
| Kassalikviditet | 244,1 procent | 428,9 procent | 375,8 procent | 190,5 procent | 390,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -317,5 procent | 75,5 procent | 30,0 procent | 2,7 procent | -10,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -54,6 procent | 211,6 procent | -7,5 procent | 10,0 procent | -42,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 2 098 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 195 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Läby Vadbacka 2375592 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva forskning, utveckling och kommersialisering inom bioteknik, biomedicin, läkemedelsutveckling, livsmedelsteknik, materialteknik, jordbruksteknik agtech samt miljö- och reningsteknik. Bolaget ska även bedriva researrangemang och turismverksamhet, bygg- och smidesverksamhet, samt äga och förvalta aktier och andelar i andra företag, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 454 425 kr | 660 986 kr | 2 059 856 kr | 1 906 245 kr | 2 097 588 kr | 1 201 575 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 81 619 kr | 0 kr | - | - | -1 304 kr | -509 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 053 kr | 48 565 kr | 163 965 kr | 121 730 kr | 58 614 kr | 835 927 kr |
| Övriga externa kostnader | 574 446 kr | 288 181 kr | 529 507 kr | 533 045 kr | 345 319 kr | 354 324 kr |
| Personalkostnader | 62 907 kr | 11 411 kr | 12 699 kr | 10 954 kr | 195 369 kr | 8 037 kr |
| Avskrivningar | - | 18 584 kr | -1 664 kr | 27 842 kr | 34 657 kr | 34 657 kr |
| Rörelseresultat | -174 980 kr | -207 965 kr | 210 673 kr | 162 639 kr | 14 196 kr | -31 879 kr |
| Ränteintäkter | - | -537 kr | 0 kr | 28 kr | 2 559 kr | 62 kr |
| Räntekostnader | 2 197 kr | 1 281 kr | 622 kr | 6 243 kr | 753 kr | 6 307 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -177 177 kr | -209 783 kr | 210 051 kr | 156 424 kr | 16 002 kr | -38 124 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 6 548 kr | 40 998 kr | 5 426 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -177 177 kr | -209 783 kr | 203 503 kr | 115 426 kr | 10 576 kr | -38 124 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 61 498 kr | 74 339 kr | 25 380 kr | 128 523 kr | 93 866 kr | 59 209 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 498 kr | 74 339 kr | 25 380 kr | 128 523 kr | 93 866 kr | 59 209 kr |
| Omsättningstillgångar | 220 845 kr | 181 458 kr | 413 241 kr | 427 220 kr | 719 602 kr | 441 689 kr |
| Kortfristiga fordringar | 27 214 kr | 87 548 kr | 223 635 kr | 96 963 kr | 251 619 kr | 308 357 kr |
| Kassa och bank | 193 631 kr | 93 910 kr | 189 606 kr | 330 257 kr | 467 983 kr | 133 332 kr |
| Summa tillgångar | 282 343 kr | 255 797 kr | 438 621 kr | 555 743 kr | 813 468 kr | 500 897 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 75 855 kr | 66 073 kr | 269 576 kr | 385 002 kr | 395 577 kr | 357 454 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 203 032 kr | 225 856 kr | 16 073 kr | 219 576 kr | 335 001 kr | 345 578 kr |
| Årets resultat | -177 177 kr | -209 783 kr | 203 503 kr | 115 426 kr | 10 576 kr | -38 124 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 989 kr | 74 333 kr | 96 353 kr | 113 668 kr | 377 808 kr | 113 252 kr |
| Leverantörsskulder | 12 669 kr | 28 960 kr | 16 112 kr | 8 382 kr | 1 045 kr | 1 045 kr |
| Skatteskulder | -37 613 kr | 0 kr | 6 548 kr | 47 546 kr | 344 865 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 933 kr | 45 373 kr | 73 693 kr | 35 740 kr | 13 898 kr | 101 207 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 282 343 kr | 255 797 kr | 438 621 kr | 555 743 kr | 813 468 kr | 500 897 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning och anordnande av paketresor och konsultverksamhet inom resebranschen. Samt arbete inom byggsmide och finmekanik. Videoproduktion. Produktionsbolag. Filmproduktion. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Raul Horacio C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pampas Nordic Group AB för organisationsnummer?
Pampas Nordic Group AB har organisationsnummer 556964-0203 (5569640203).
Var ligger Pampas Nordic Group AB?
Pampas Nordic Group AB har sin registrerade adress Läby Vadbacka 23, 75592 Uppsala.
Vilken bransch är Pampas Nordic Group AB verksamt i?
Pampas Nordic Group AB är registrerat i branschen bioteknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pampas Nordic Group AB?
Pampas Nordic Group AB hade en nettoomsättning på 1 201 575 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.