PS Expo AB
PS Expo AB har organisationsnummer 556964-1524 (5569641524)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-1524
Om företaget
PS Expo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Orsa. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 291 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 160 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PS Expo AB 2 291 000 kr och redovisade ett resultat på 66 366 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 10,2 procent). Soliditeten var 17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,6 procent). Kassalikviditeten var 99,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 10,2 procent | -0,7 procent till 27,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 10,2 procent | -0,6 procent till 28,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,9 procent | 63,6 procent | 41,0 procent till 82,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 99,8 procent | 298,5 procent | 168,8 procent till 586,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,5 procent | 11,5 procent | -10,1 procent till 44,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 291 000 kr | 760 000 kr | 357 000 kr till 1 259 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 639 000 kr | 492 000 kr | 215 000 kr till 735 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 118 av 1 513 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 58 av 209 aktiebolag med säte i Orsa.
- Plats 2 214 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 74 658 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | -2,8 procent | -0,8 procent | -10,6 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | -3,7 procent | -2,3 procent | -14,2 procent | 2,9 procent |
| Soliditet | 39,4 procent | 24,7 procent | 22,4 procent | 9,4 procent | 17,9 procent |
| Kassalikviditet | 109,8 procent | 74,3 procent | 48,4 procent | 57,9 procent | 99,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 9,6 procent | -4,2 procent | -277,4 procent | 37,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 9,0 procent | -15,4 procent | 38,5 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 1 885 000 kr | 1 594 000 kr | 1 472 000 kr | 2 160 000 kr | 2 291 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 610 000 kr | 510 000 kr | 469 000 kr | 767 000 kr | 639 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Industrivägen 279432 Orsa
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Industrivägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska hålla på med grafisk produktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74120Grafisk design och visuell kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 730 256 kr | 1 885 386 kr | 1 594 429 kr | 2 208 475 kr | 2 160 152 kr | 2 291 010 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 254 213 kr | 76 353 kr | 4 239 kr | 90 399 kr | 2 816 kr | 76 548 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 578 782 kr | 667 974 kr | 414 789 kr | - | 853 318 kr | 817 864 kr |
| Övriga externa kostnader | 464 833 kr | 504 516 kr | 508 833 kr | 673 746 kr | 544 287 kr | 568 156 kr |
| Personalkostnader | 749 825 kr | 610 352 kr | 509 625 kr | 703 473 kr | 766 770 kr | 638 548 kr |
| Avskrivningar | 40 949 kr | 67 989 kr | 51 850 kr | 167 440 kr | 227 671 kr | 231 409 kr |
| Rörelseresultat | 150 080 kr | 83 526 kr | -44 851 kr | -17 169 kr | -229 887 kr | 111 581 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 24 kr | 423 kr | 472 kr |
| Räntekostnader | 11 393 kr | 17 917 kr | 14 314 kr | 33 681 kr | 77 849 kr | 45 687 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 138 687 kr | 65 609 kr | -59 165 kr | -50 826 kr | -307 313 kr | 66 366 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | 0 kr | 100 000 kr | 37 438 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 20 335 kr | 14 607 kr | 8 928 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 68 352 kr | 51 002 kr | 31 907 kr | -13 388 kr | -307 313 kr | 66 366 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 523 269 kr | 460 698 kr | 964 162 kr | 1 066 749 kr | 839 078 kr | 607 669 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 523 269 kr | 460 698 kr | 964 162 kr | 870 244 kr | 699 257 kr | 524 532 kr |
| Omsättningstillgångar | 234 555 kr | 299 119 kr | 375 826 kr | 353 413 kr | 336 406 kr | 382 239 kr |
| Varulager | 44 313 kr | 45 951 kr | 44 476 kr | 197 561 kr | 161 579 kr | 79 708 kr |
| Kortfristiga fordringar | 190 242 kr | 253 168 kr | 207 711 kr | 132 135 kr | 169 877 kr | 287 660 kr |
| Kassa och bank | - | - | 123 639 kr | 23 717 kr | 4 950 kr | 14 871 kr |
| Summa tillgångar | 757 824 kr | 759 817 kr | 1 339 988 kr | 1 420 162 kr | 1 175 484 kr | 989 908 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 248 563 kr | 299 564 kr | 331 472 kr | 318 083 kr | 110 770 kr | 177 136 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 211 kr | 198 562 kr | 249 565 kr | 281 471 kr | 268 083 kr | -39 230 kr |
| Årets resultat | 68 352 kr | 51 002 kr | 31 907 kr | -13 388 kr | -307 313 kr | 66 366 kr |
| Obeskattade reserver | 137 438 kr | 137 438 kr | 37 438 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 254 207 kr | 230 595 kr | 446 233 kr | 322 303 kr | 301 918 kr | 303 235 kr |
| Leverantörsskulder | 84 047 kr | 85 838 kr | 291 420 kr | 90 440 kr | 79 094 kr | 171 752 kr |
| Skatteskulder | 35 642 kr | 15 637 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 713 kr | 54 120 kr | 14 090 kr | 98 414 kr | 39 100 kr | 16 093 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 757 824 kr | 759 817 kr | 1 339 988 kr | 1 420 162 kr | 1 175 484 kr | 989 908 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom grafisk produktion och därmed förenlig verksamhet.
Under året har moderbolaget Tylén Bygg & Design AB, 559309-4211 bytt räkenskapsår så för att moder och dotter ska ha samma räkenskapsår har även PS Expo AB förlängt sitt räkenskapsår till 2025-06-30.
Företrädare
- Per S (verkställande direktör)
- Mattias T (styrelseordförande)
- Robin T (styrelseledamot)
Undertecknad i Orsa.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PS Expo AB för organisationsnummer?
PS Expo AB har organisationsnummer 556964-1524 (5569641524).
Var ligger PS Expo AB?
PS Expo AB har sin registrerade adress Industrivägen 2, 79432 Orsa.
Vilken bransch är PS Expo AB verksamt i?
PS Expo AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PS Expo AB?
PS Expo AB hade en nettoomsättning på 2 291 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PS Expo AB?
PS Expo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Orsa
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.