Viox Tech AB
Viox Tech AB har organisationsnummer 556964-4270 (5569644270)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-4270
Om företaget
Viox Tech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 3 322 553 kr räkenskapsåret 2025 (5 246 640 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Viox Tech AB 3 322 553 kr och redovisade ett resultat på 1 645 544 kr. Rörelsemarginalen var 31,6 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 110,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1451,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,6 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 56,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 110,6 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1451,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 64,2 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 966 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 6 av 97 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Järfälla.
- Plats 317 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 16 340 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 52 816 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,8 procent | 14,3 procent | 10,1 procent | 25,7 procent | 31,6 procent |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | 14,2 procent | 9,8 procent | 25,7 procent | 56,6 procent |
| Soliditet | 54,8 procent | 33,5 procent | 33,4 procent | 65,7 procent | 110,6 procent |
| Kassalikviditet | 540,1 procent | 175,9 procent | 813,8 procent | 291,8 procent | 1451,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,2 procent | 38,3 procent | 40,0 procent | 71,1 procent | 64,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,3 procent | 3,2 procent | -14,7 procent | 130,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | 2 584 000 kr | 2 666 000 kr | 2 274 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 695 000 kr | 768 000 kr | 708 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Finlandsgatan 36c/o Viox Solutions AB
16474 Kista
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Finlandsgatan 36 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av IT-tjänter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 221 782 kr | 2 584 211 kr | 2 666 172 kr | 2 274 279 kr | 5 246 640 kr | 3 322 553 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 52 183 kr | 122 247 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 175 663 kr | 1 484 484 kr | 1 381 306 kr | 1 115 734 kr | 2 732 458 kr | 208 758 kr |
| Övriga externa kostnader | 181 320 kr | 127 062 kr | 258 468 kr | 219 900 kr | 404 662 kr | 510 838 kr |
| Personalkostnader | 655 737 kr | 695 183 kr | 768 018 kr | 708 390 kr | 762 307 kr | 1 552 649 kr |
| Rörelseresultat | 209 062 kr | 329 665 kr | 380 627 kr | 230 255 kr | 1 347 213 kr | 1 050 308 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 315 kr | 37 930 kr |
| Räntekostnader | 1 391 kr | 1 237 kr | 2 160 kr | 8 167 kr | 1 356 kr | 7 450 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 969 kr | 328 428 kr | 378 467 kr | 222 088 kr | 1 347 172 kr | 1 880 789 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 31 526 kr | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Skatt | 10 301 kr | 77 795 kr | 87 185 kr | 48 595 kr | 282 665 kr | 235 245 kr |
| Årets resultat | 16 668 kr | 282 159 kr | 291 282 kr | 173 493 kr | 1 064 507 kr | 1 645 544 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 075 275 kr | 855 382 kr | 2 269 108 kr | 1 295 210 kr | 2 278 444 kr | 2 316 269 kr |
| Kortfristiga fordringar | 763 086 kr | 177 933 kr | 1 266 192 kr | 770 928 kr | 581 012 kr | 414 479 kr |
| Kassa och bank | 1 312 189 kr | 677 449 kr | 1 002 916 kr | 524 282 kr | 1 697 432 kr | 1 901 790 kr |
| Summa tillgångar | 2 075 275 kr | 855 382 kr | 2 269 108 kr | 1 295 210 kr | 2 278 444 kr | 2 316 269 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 186 618 kr | 468 460 kr | 759 742 kr | 433 235 kr | 1 497 742 kr | 2 562 849 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 119 950 kr | 136 301 kr | 418 460 kr | 209 742 kr | 383 235 kr | 867 305 kr |
| Årets resultat | 16 668 kr | 282 159 kr | 291 282 kr | 173 493 kr | 1 064 507 kr | 1 645 544 kr |
| Obeskattade reserver | 31 526 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 576 278 kr | 158 369 kr | 1 290 238 kr | 159 156 kr | 780 702 kr | 159 560 kr |
| Leverantörsskulder | 927 315 kr | 47 974 kr | 1 068 863 kr | 130 483 kr | 182 256 kr | 36 831 kr |
| Skatteskulder | 20 153 kr | 24 127 kr | 52 764 kr | 0 kr | 282 665 kr | -49 776 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 909 kr | 86 268 kr | 82 224 kr | 28 673 kr | 315 781 kr | 172 505 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 075 275 kr | 855 382 kr | 2 269 108 kr | 1 295 210 kr | 2 278 444 kr | 2 316 269 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av IT- och ekonomitjänster ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Piotr Stanislaw K (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Viox Tech AB för organisationsnummer?
Viox Tech AB har organisationsnummer 556964-4270 (5569644270).
Var ligger Viox Tech AB?
Viox Tech AB har sin registrerade adress Finlandsgatan 36, 16474 Kista.
Vilken bransch är Viox Tech AB verksamt i?
Viox Tech AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Viox Tech AB?
Viox Tech AB hade en nettoomsättning på 3 322 553 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Viox Tech AB någon utdelning?
Styrelsen i Viox Tech AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.