Helmgast AB
Helmgast AB har organisationsnummer 556964-6366 (5569646366)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-6366
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentSollentuna
Om företaget
Helmgast AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 43 procent till 1 628 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 856 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Helmgast AB 1 628 000 kr och redovisade ett resultat på -2 193 951 kr. Rörelsemarginalen var -137,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 18,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 111,8 procent, under branschens median (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -137,3 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -134,8 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,4 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 111,8 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -209,6 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -43,0 procent | -3,5 procent | -41,5 procent till 38,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 628 000 kr | 1 176 000 kr | 416 000 kr till 2 788 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 974 000 kr | 276 000 kr | 78 000 kr till 513 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 483 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 95 av 512 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Stockholm.
- Plats 18 950 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 503 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 102 828 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | 12,4 procent | 49,0 procent | 19,0 procent | -137,3 procent |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | 12,4 procent | 50,3 procent | 20,6 procent | -134,8 procent |
| Soliditet | 54,0 procent | 80,5 procent | 69,2 procent | 83,4 procent | 18,4 procent |
| Kassalikviditet | 217,5 procent | 511,7 procent | 324,9 procent | 603,3 procent | 111,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,8 procent | 9,4 procent | 29,3 procent | 14,2 procent | -209,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 373,1 procent | -67,3 procent | 5,5 procent | 39,3 procent | -43,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 969 000 kr | 1 944 000 kr | 2 050 000 kr | 2 856 000 kr | 1 628 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 321 000 kr | 71 000 kr | 125 000 kr | 480 000 kr | 974 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Parkpromenaden 3c/o c/o Martin Fröjd
19138 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för företagets verksamhet är att bedriva produktion och försäljning av spelprodukter samt att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 254 930 kr | 5 937 621 kr | 1 944 450 kr | 2 049 739 kr | 2 855 612 kr | 1 628 109 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 21 934 kr | 21 176 kr | 0 kr | 73 637 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 484 916 kr | 357 341 kr | 335 694 kr | 284 824 kr | 536 309 kr | 699 337 kr |
| Personalkostnader | 448 855 kr | 642 228 kr | 71 260 kr | 124 827 kr | 480 230 kr | 974 233 kr |
| Rörelseresultat | -818 259 kr | 1 674 299 kr | 241 295 kr | 1 005 465 kr | 543 648 kr | -2 235 503 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 239 kr | 27 320 kr | 46 452 kr | 43 673 kr |
| Räntekostnader | 15 kr | 235 kr | 702 kr | 2 023 kr | 2 376 kr | 2 121 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -818 274 kr | 1 674 064 kr | 241 832 kr | 1 030 762 kr | 587 724 kr | -2 193 951 kr |
| Bokslutsdispositioner | 89 551 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | 200 627 kr | 57 844 kr | 216 862 kr | 126 150 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -728 723 kr | 1 473 437 kr | 183 988 kr | 813 900 kr | 461 574 kr | -2 193 951 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 500 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 500 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 801 087 kr | 3 963 632 kr | 2 442 637 kr | 4 014 611 kr | 3 884 679 kr | 5 199 023 kr |
| Kortfristiga fordringar | 126 947 kr | 477 530 kr | 1 172 824 kr | 987 930 kr | 1 140 486 kr | 888 979 kr |
| Kassa och bank | 3 674 140 kr | 3 486 102 kr | 1 269 813 kr | 3 026 681 kr | 2 744 193 kr | 4 310 044 kr |
| Summa tillgångar | 3 801 087 kr | 3 963 632 kr | 2 442 637 kr | 4 014 611 kr | 3 884 679 kr | 5 699 023 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 762 327 kr | 2 141 264 kr | 1 965 253 kr | 2 779 152 kr | 3 240 726 kr | 1 046 776 kr |
| Aktiekapital | 59 500 kr | 59 500 kr | 59 500 kr | 59 500 kr | 59 500 kr | 59 500 kr |
| Balanserat resultat | 1 430 050 kr | 606 827 kr | 1 720 265 kr | 1 904 252 kr | 2 718 152 kr | 3 179 727 kr |
| Årets resultat | -728 723 kr | 1 473 437 kr | 183 988 kr | 813 900 kr | 461 574 kr | -2 193 951 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 038 760 kr | 1 822 368 kr | 477 384 kr | 1 235 459 kr | 643 953 kr | 4 652 247 kr |
| Leverantörsskulder | 6 553 kr | 107 885 kr | 10 409 kr | 53 673 kr | 19 451 kr | 33 128 kr |
| Skatteskulder | 57 491 kr | 200 627 kr | 258 471 kr | 274 706 kr | 343 012 kr | 126 150 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 430 kr | 220 899 kr | 0 kr | 30 811 kr | 107 270 kr | 41 737 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 801 087 kr | 3 963 632 kr | 2 442 637 kr | 4 014 611 kr | 3 884 679 kr | 5 699 023 kr |
Ur årsredovisningen
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 9 200 kr (9 200 kr)
Företrädare
- Martin F (ordförande)
- Marco B
- Paul D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Helmgast AB för organisationsnummer?
Helmgast AB har organisationsnummer 556964-6366 (5569646366).
Var ligger Helmgast AB?
Helmgast AB har sin registrerade adress Parkpromenaden 3, 19138 Sollentuna.
Vilken bransch är Helmgast AB verksamt i?
Helmgast AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Helmgast AB?
Helmgast AB hade en nettoomsättning på 1 628 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Helmgast AB?
Helmgast AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.