Tadait AB
Tadait AB har organisationsnummer 556964-7067 (5569647067)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-7067
Om företaget
Tadait AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 54 procent till 21 040 127 kr räkenskapsåret 2025 (13 637 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tadait AB 21 040 127 kr och redovisade ett resultat på 2 133 948 kr. Rörelsemarginalen var 14,5 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 48,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 193,9 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 48,6 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 193,9 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 208 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 829 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 182 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 13 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 318 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 1 025 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 9 391 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 17,4 procent | 0,3 procent | 6,4 procent | 14,5 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 17,3 procent | 0,3 procent | 6,4 procent | 12,8 procent |
| Soliditet | 4,7 procent | 34,8 procent | 31,2 procent | 17,5 procent | 48,6 procent |
| Kassalikviditet | 55,9 procent | 157,2 procent | 141,4 procent | 42,6 procent | 193,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 procent | 92,1 procent | 29,4 procent | 41,7 procent | 45,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | 62,3 procent | 4,3 procent | 31,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | 6 116 000 kr | 9 925 000 kr | 10 352 000 kr | 13 637 000 kr | 4 208 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 808 000 kr | 872 000 kr | 970 000 kr | 1 152 000 kr | 829 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kivra: 556964-706710631 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla, sälja, implementera och förvalta mjukvara, företrädesvis egenutvecklade affärssystem, samt utveckla kundanpassade system, webbsidor och applikationer på beställning samt bedriva med detta därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fastigheter.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 405 197 kr | 6 116 019 kr | 9 925 168 kr | 10 352 458 kr | 13 636 660 kr | 21 040 127 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 880 kr | 44 635 kr | 52 315 kr | 1 132 kr | 51 089 kr | 531 606 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 166 427 kr | 3 163 268 kr | 5 387 698 kr | 6 735 997 kr | 9 609 477 kr | 10 579 528 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 830 961 kr | 1 503 313 kr | 1 428 680 kr | 1 907 432 kr | 1 595 858 kr | 3 744 276 kr |
| Personalkostnader | 574 311 kr | 808 499 kr | 871 858 kr | 970 460 kr | 1 151 932 kr | 4 144 317 kr |
| Avskrivningar | 612 380 kr | 612 217 kr | 552 693 kr | 448 679 kr | 152 824 kr | 7 039 kr |
| Rörelseresultat | 188 496 kr | 50 906 kr | 1 722 229 kr | 28 927 kr | 876 686 kr | 3 055 658 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 5 716 kr | 51 176 kr |
| Räntekostnader | 21 165 kr | 9 067 kr | 5 929 kr | 2 168 kr | 6 899 kr | 409 069 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 167 331 kr | 41 839 kr | 1 716 300 kr | 26 759 kr | 875 503 kr | 2 697 765 kr |
| Bokslutsdispositioner | -116 413 kr | -27 783 kr | -204 064 kr | 402 706 kr | 45 554 kr | - |
| Skatt | 17 584 kr | 10 137 kr | 317 126 kr | 97 207 kr | 200 491 kr | 563 817 kr |
| Årets resultat | 33 334 kr | 3 919 kr | 1 195 110 kr | 332 258 kr | 720 566 kr | 2 133 948 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 766 413 kr | 1 166 238 kr | 613 545 kr | 164 866 kr | 6 412 542 kr | 35 622 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 23 580 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 12 042 kr | 12 042 kr | 12 042 kr | 6 412 542 kr | 12 042 kr |
| Omsättningstillgångar | 795 821 kr | 1 037 787 kr | 3 112 732 kr | 3 453 798 kr | 3 472 128 kr | 9 552 428 kr |
| Kortfristiga fordringar | 659 384 kr | 612 312 kr | 2 201 377 kr | 2 913 986 kr | 2 345 786 kr | 2 769 988 kr |
| Kassa och bank | 136 437 kr | 425 475 kr | 911 355 kr | 539 812 kr | 1 126 342 kr | 6 782 440 kr |
| Summa tillgångar | 2 562 234 kr | 2 204 025 kr | 3 726 277 kr | 3 618 664 kr | 9 884 670 kr | 9 588 050 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 99 137 kr | 103 055 kr | 1 298 166 kr | 1 130 424 kr | 1 725 990 kr | 4 660 439 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 803 kr | 49 136 kr | 53 056 kr | 748 166 kr | 955 424 kr | 2 476 490 kr |
| Årets resultat | 33 334 kr | 3 919 kr | 1 195 110 kr | 332 258 kr | 720 566 kr | 2 133 948 kr |
| Obeskattade reserver | 216 413 kr | 244 196 kr | 448 260 kr | 45 554 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 546 684 kr | 1 856 774 kr | 1 979 851 kr | 2 442 686 kr | 8 158 680 kr | 4 927 611 kr |
| Leverantörsskulder | 441 476 kr | 489 410 kr | 258 493 kr | 621 670 kr | 355 961 kr | 740 187 kr |
| Skatteskulder | 16 554 kr | 5 342 kr | 299 405 kr | 377 280 kr | 0 kr | 351 678 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 810 870 kr | 1 339 495 kr | 1 489 315 kr | 1 443 736 kr | 7 783 876 kr | 2 524 159 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 562 234 kr | 2 204 025 kr | 3 726 277 kr | 3 618 664 kr | 9 884 670 kr | 9 588 050 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska utveckla, sälja, implementera och förvalta mjukvara, företrädesvis egenutvecklade affärssystem, samt utveckla kundanpassade system, webbsidor och applikationer på beställning samt bedriva med detta därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fastigheter.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Dennis H (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tadait AB för organisationsnummer?
Tadait AB har organisationsnummer 556964-7067 (5569647067).
Var ligger Tadait AB?
Tadait AB har sin registrerade adress Kivra: 556964-7067, 10631 Stockholm.
Vilken bransch är Tadait AB verksamt i?
Tadait AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tadait AB?
Tadait AB hade en nettoomsättning på 21 040 127 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tadait AB?
Tadait AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.