JE Rivning AB
JE Rivning AB har organisationsnummer 556965-2794 (5569652794)
Aktiebolag • Org.nr: 556965-2794
Om företaget
JE Rivning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som rengöring av byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81221). Sidoverksamheter inkluderar sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning och rivning av hus och byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 192 000 kr räkenskapsåret 2025 (265 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JE Rivning AB 192 000 kr och redovisade ett resultat på 136 179 kr. Rörelsemarginalen var 71,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 88,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 885,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,9 procent | 9,4 procent | 0,5 procent till 22,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 70,8 procent | 9,3 procent | 0,0 procent till 23,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,7 procent | 47,9 procent | 25,3 procent till 73,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 885,5 procent | 196,9 procent | 114,7 procent till 388,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 35,5 procent | 24,5 procent | -3,6 procent till 56,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -27,5 procent | 13,0 procent | -10,5 procent till 60,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 192 000 kr | 817 000 kr | 493 000 kr till 1 296 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 45 000 kr | 446 000 kr | 243 000 kr till 585 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 251 av 311 aktiebolag inom rengöring av byggnader.
- Plats 16 av 20 aktiebolag inom rengöring av byggnader med säte i Malmö.
- Plats 7 563 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 26 913 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 229 510 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 9,7 procent | 9,1 procent | -280,2 procent | 71,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,9 procent | 9,7 procent | 9,1 procent | -280,8 procent | 70,8 procent |
| Soliditet | 49,5 procent | 45,8 procent | 40,6 procent | 75,0 procent | 88,7 procent |
| Kassalikviditet | 271,5 procent | 268,0 procent | 231,8 procent | 400,3 procent | 885,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 procent | 65,1 procent | 37,5 procent | -186,3 procent | 35,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 163,8 procent | 1,3 procent | -94,7 procent | -27,5 procent |
| Omsättning per anställd | 944 000 kr | 1 659 000 kr | 1 261 000 kr | 133 000 kr | 192 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 338 000 kr | 466 000 kr | 389 000 kr | 285 000 kr | 45 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lundavägen 5621225 Malmö
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Lundavägen 56 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska: Sanering, efterbehandling av jord, rivning av hus och byggnader, rengöring av byggnader.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 886 820 kr | 4 978 254 kr | 5 041 927 kr | 264 997 kr | 192 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 704 kr | 174 018 kr | 18 649 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 17 049 kr | 731 071 kr | 875 276 kr | 47 446 kr | 8 911 kr |
| Personalkostnader | 675 063 kr | 1 397 360 kr | 1 554 173 kr | 570 325 kr | 45 051 kr |
| Rörelseresultat | 25 756 kr | 483 673 kr | 459 923 kr | -742 585 kr | 138 038 kr |
| Ränteintäkter | - | 37 kr | 656 kr | -144 kr | 960 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 70 kr | 101 kr | 1 583 kr | 2 819 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 756 kr | 483 640 kr | 460 478 kr | -744 312 kr | 136 179 kr |
| Bokslutsdispositioner | -6 439 kr | -120 963 kr | -120 460 kr | 283 862 kr | 0 kr |
| Skatt | 3 977 kr | 74 755 kr | 74 444 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 15 340 kr | 287 922 kr | 265 574 kr | -460 450 kr | 136 179 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 311 295 kr | 965 883 kr | 1 743 906 kr | 329 494 kr | 432 174 kr |
| Kortfristiga fordringar | 136 692 kr | 754 807 kr | 1 494 676 kr | 316 442 kr | 315 347 kr |
| Kassa och bank | 174 603 kr | 211 076 kr | 249 230 kr | 13 052 kr | 116 827 kr |
| Summa tillgångar | 311 295 kr | 965 883 kr | 1 743 906 kr | 329 494 kr | 432 174 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 154 182 kr | 442 068 kr | 707 642 kr | 247 192 kr | 383 371 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 842 kr | 104 146 kr | 392 068 kr | 657 642 kr | 197 192 kr |
| Årets resultat | 15 340 kr | 287 922 kr | 265 574 kr | -460 450 kr | 136 179 kr |
| Obeskattade reserver | 42 439 kr | 163 402 kr | 283 862 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 114 674 kr | 360 413 kr | 752 402 kr | 82 302 kr | 48 803 kr |
| Leverantörsskulder | - | 30 000 kr | 371 635 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Skatteskulder | 6 565 kr | 53 522 kr | 104 945 kr | 2 260 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 001 kr | 34 514 kr | 74 447 kr | 50 042 kr | 18 803 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 311 295 kr | 965 883 kr | 1 743 906 kr | 329 494 kr | 432 174 kr |
Företrädare
- Ernad J (verkställande direktör)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JE Rivning AB för organisationsnummer?
JE Rivning AB har organisationsnummer 556965-2794 (5569652794).
Var ligger JE Rivning AB?
JE Rivning AB har sin registrerade adress Lundavägen 56, 21225 Malmö.
Vilken bransch är JE Rivning AB verksamt i?
JE Rivning AB är registrerat i branschen rengöring av byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JE Rivning AB?
JE Rivning AB hade en nettoomsättning på 192 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JE Rivning AB?
JE Rivning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.