Stenberg Group AB
Stenberg Group AB har organisationsnummer 556965-3792 (5569653792)
Aktiebolag • Org.nr: 556965-3792
Om företaget
Stenberg Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höllviken. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenberg Group AB 100 000 kr och redovisade ett resultat på -380 716 kr. Rörelsemarginalen var -380,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,7 procent). Soliditeten var 61,8 procent, under branschens median (median 86,3 procent). Kassalikviditeten var 260,0 procent, under branschens median (median 319,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -380,8 procent | 18,7 procent | -10,4 procent till 62,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -381,0 procent | 34,6 procent | -1,3 procent till 98,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,8 procent | 86,3 procent | 42,2 procent till 99,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 260,0 procent | 319,1 procent | 57,5 procent till 2392,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -97,3 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 100 000 kr | 153 000 kr | 0 kr till 895 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 473 000 kr | 329 000 kr | 41 000 kr till 766 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 493 av 3 440 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 5 av 20 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Vellinge.
- Plats 1 209 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 29 010 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 247 128 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -380,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -381,0 procent |
| Soliditet | 97,9 procent | 98,8 procent | 99,5 procent | 99,5 procent | 61,8 procent |
| Kassalikviditet | 4622,9 procent | 8154,0 procent | 19209,2 procent | 19078,4 procent | 260,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -686,7 procent | 43,2 procent | 57,5 procent | -0,7 procent | -97,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 100 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 473 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rabyvägen 2223691 Höllviken
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rabyvägen 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsult inom IT och därmed förenlig verksamhet. Utveckling av IT tjänster och därmed förenlig verksamhet. Handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Investera, äga och förvalta andelar i bolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 100 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 701 kr | -1 110 kr | 11 574 kr | 8 587 kr | 4 722 kr | 5 598 kr | 7 676 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | - | 473 112 kr |
| Rörelseresultat | -12 701 kr | 1 110 kr | -11 574 kr | -8 587 kr | -4 722 kr | -5 598 kr | -380 788 kr |
| Ränteintäkter | 27 kr | 0 kr | - | 22 kr | 311 kr | 312 kr | 72 kr |
| Räntekostnader | 120 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 278 401 kr | 1 110 kr | -1 289 439 kr | 142 693 kr | 446 740 kr | -5 286 kr | -380 716 kr |
| Årets resultat | 1 278 401 kr | 1 110 kr | -1 289 439 kr | 142 693 kr | 446 740 kr | -5 286 kr | -380 716 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 305 913 kr | 1 300 913 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 305 913 kr | 1 300 913 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 177 226 kr | 180 336 kr | 186 810 kr | 329 503 kr | 776 243 kr | 770 957 kr | 627 625 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 020 kr | 3 267 kr | 5 683 kr | 4 099 kr | 3 937 kr | 4 228 kr | 3 256 kr |
| Kassa och bank | 171 206 kr | 177 069 kr | 181 127 kr | 325 404 kr | 772 306 kr | 766 729 kr | 624 369 kr |
| Summa tillgångar | 1 483 139 kr | 1 481 249 kr | 191 810 kr | 334 503 kr | 781 243 kr | 775 957 kr | 632 625 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 476 098 kr | 1 477 208 kr | 187 769 kr | 330 462 kr | 777 202 kr | 771 916 kr | 391 200 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 147 697 kr | 1 426 098 kr | 1 427 208 kr | 137 769 kr | 280 462 kr | 727 202 kr | 721 916 kr |
| Årets resultat | 1 278 401 kr | 1 110 kr | -1 289 439 kr | 142 693 kr | 446 740 kr | -5 286 kr | -380 716 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 041 kr | 4 041 kr | 4 041 kr | 4 041 kr | 4 041 kr | 4 041 kr | 241 425 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 41 kr | 41 kr | 41 kr | 41 kr | 41 kr | 41 kr | 237 425 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 483 139 kr | 1 481 249 kr | 191 810 kr | 334 503 kr | 781 243 kr | 775 957 kr | 632 625 kr |
Företrädare
- Joakim S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenberg Group AB för organisationsnummer?
Stenberg Group AB har organisationsnummer 556965-3792 (5569653792).
Var ligger Stenberg Group AB?
Stenberg Group AB har sin registrerade adress Rabyvägen 22, 23691 Höllviken.
Vilken bransch är Stenberg Group AB verksamt i?
Stenberg Group AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenberg Group AB?
Stenberg Group AB hade en nettoomsättning på 100 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stenberg Group AB?
Stenberg Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.