Taan ta wan AB
Taan ta wan AB har organisationsnummer 556965-6431 (5569656431)
Aktiebolag • Org.nr: 556965-6431
Om företaget
Taan ta wan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 2 585 357 kr räkenskapsåret 2025 (2 514 124 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Taan ta wan AB 2 585 357 kr och redovisade ett resultat på 29 863 kr. Rörelsemarginalen var 1,8 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 52,6 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 187,7 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,8 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 52,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 187,7 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,8 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,8 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 862 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 421 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 910 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 990 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 12 296 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 20 767 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 66 670 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | -2,0 procent | 3,9 procent | -0,9 procent | 1,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | -2,1 procent | 3,9 procent | -0,9 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | 46,2 procent | 48,5 procent | 58,4 procent | 54,6 procent | 52,6 procent |
| Kassalikviditet | 168,1 procent | 154,2 procent | 217,2 procent | 174,2 procent | 187,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,2 procent | -23,9 procent | 31,4 procent | -3,6 procent | 13,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 22,2 procent | -8,6 procent | -6,9 procent | 0,8 procent | 2,8 procent |
| Omsättning per anställd | 733 000 kr | 670 000 kr | 831 000 kr | 629 000 kr | 862 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 353 000 kr | 361 000 kr | 369 000 kr | 312 000 kr | 421 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäverbäcksgränd 13c/o c/o Olsson
12462 Bandhagen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bäverbäcksgränd 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska syssla med restaurang- och cateringverksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 398 456 kr | 2 931 287 kr | 2 678 126 kr | 2 493 264 kr | 2 514 124 kr | 2 585 357 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 926 kr | 0 kr | 9 882 kr | 7 393 kr | 12 219 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 400 kr | 11 505 kr | 12 256 kr | 11 793 kr | 9 228 kr | 3 494 kr |
| Övriga externa kostnader | 281 789 kr | 296 863 kr | 292 352 kr | 311 674 kr | 301 371 kr | 314 788 kr |
| Personalkostnader | 1 101 401 kr | 1 413 785 kr | 1 445 953 kr | 1 107 829 kr | 1 247 318 kr | 1 264 457 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 66 280 kr | 30 886 kr | -54 776 kr | 97 638 kr | -21 945 kr | 45 431 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 507 kr | 807 kr |
| Räntekostnader | 134 kr | 33 kr | 317 kr | 121 kr | 85 kr | 713 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 66 146 kr | 30 853 kr | -55 093 kr | 97 517 kr | -21 523 kr | 45 525 kr |
| Bokslutsdispositioner | -16 927 kr | 0 kr | 16 927 kr | -14 812 kr | 14 812 kr | -9 680 kr |
| Skatt | 10 866 kr | 6 755 kr | 0 kr | 9 667 kr | 0 kr | 5 982 kr |
| Årets resultat | 38 353 kr | 24 098 kr | -38 166 kr | 73 038 kr | -6 711 kr | 29 863 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 409 196 kr | 378 325 kr | 279 124 kr | 348 732 kr | 290 886 kr | 360 454 kr |
| Varulager | 48 985 kr | 19 400 kr | 18 000 kr | 20 500 kr | 21 320 kr | 13 620 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 231 kr | 42 869 kr | 69 655 kr | 42 832 kr | 59 479 kr | 43 439 kr |
| Kassa och bank | 315 980 kr | 316 056 kr | 191 469 kr | 285 400 kr | 210 087 kr | 303 395 kr |
| Summa tillgångar | 459 196 kr | 428 325 kr | 329 124 kr | 398 732 kr | 340 886 kr | 410 454 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 173 843 kr | 197 941 kr | 159 776 kr | 232 815 kr | 186 104 kr | 215 967 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 85 490 kr | 123 843 kr | 147 942 kr | 109 777 kr | 142 815 kr | 136 104 kr |
| Årets resultat | 38 353 kr | 24 098 kr | -38 166 kr | 73 038 kr | -6 711 kr | 29 863 kr |
| Obeskattade reserver | 16 927 kr | 16 927 kr | 0 kr | 14 812 kr | 0 kr | 9 680 kr |
| Kortfristiga skulder | 268 426 kr | 213 457 kr | 169 348 kr | 151 105 kr | 154 782 kr | 184 807 kr |
| Leverantörsskulder | 71 150 kr | 31 990 kr | 22 621 kr | 34 310 kr | 36 692 kr | 41 491 kr |
| Skatteskulder | 10 866 kr | 6 755 kr | 0 kr | 9 667 kr | 0 kr | 5 982 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 154 317 kr | 104 627 kr | 84 752 kr | 86 268 kr | 75 048 kr | 100 564 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 459 196 kr | 428 325 kr | 329 124 kr | 398 732 kr | 340 886 kr | 410 454 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver reastaurang och cateringverksamhet Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Bengt Sune Lennart O
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Taan ta wan AB för organisationsnummer?
Taan ta wan AB har organisationsnummer 556965-6431 (5569656431).
Var ligger Taan ta wan AB?
Taan ta wan AB har sin registrerade adress Bäverbäcksgränd 13, 12462 Bandhagen.
Vilken bransch är Taan ta wan AB verksamt i?
Taan ta wan AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Taan ta wan AB?
Taan ta wan AB hade en nettoomsättning på 2 585 357 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Taan ta wan AB?
Taan ta wan AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.