CH Företagsutbildning AB
CH Företagsutbildning AB har organisationsnummer 556965-9500 (5569659500)
Aktiebolag • Org.nr: 556965-9500
Om företaget
CH Företagsutbildning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig utbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85599). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 226 000 kr räkenskapsåret 2025 (338 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CH Företagsutbildning AB 226 000 kr och redovisade ett resultat på -91 817 kr. Rörelsemarginalen var -40,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,1 procent). Soliditeten var 83,3 procent, över branschens median (median 63,0 procent). Kassalikviditeten var 598,0 procent, över branschens median (median 277,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -40,7 procent | 11,1 procent | -0,8 procent till 35,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -40,7 procent | 11,0 procent | -0,6 procent till 35,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,3 procent | 63,0 procent | 37,8 procent till 83,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 598,0 procent | 277,7 procent | 151,7 procent till 609,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -150,5 procent | 10,2 procent | -14,3 procent till 45,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -33,1 procent | -2,3 procent | -31,7 procent till 26,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 226 000 kr | 644 000 kr | 253 000 kr till 1 184 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 110 000 kr | 276 000 kr | 65 000 kr till 579 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 638 av 1 211 aktiebolag inom annan övrig utbildning.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom annan övrig utbildning med säte i Alingsås.
- Plats 830 av 1 171 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 36 808 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 224 191 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 53,8 procent | 16,1 procent | -33,4 procent | -40,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 53,7 procent | 16,2 procent | -33,4 procent | -40,7 procent |
| Soliditet | 30,6 procent | 92,2 procent | 53,1 procent | 81,5 procent | 83,3 procent |
| Kassalikviditet | 135,0 procent | 1244,1 procent | 213,0 procent | 541,1 procent | 598,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 procent | 124,4 procent | 56,3 procent | -111,7 procent | -150,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 133,9 procent | 36,0 procent | -2,2 procent | -14,4 procent | -33,1 procent |
| Omsättning per anställd | 297 000 kr | 404 000 kr | 395 000 kr | 338 000 kr | 226 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 53 000 kr | 62 000 kr | 123 000 kr | 206 000 kr | 110 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Holmgatan 544139 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Vi utbildar i alla typer av hjärtlungräddning och första hjälpen. Vi utbildar även bussförare, taxi chaufförer för yrkesförarbevis plus att vi utbildar i stress och krishantering. Vi anpassar utbildningen till kundens behov. Vi säljer även hjärtstartare och annat första hjälpen material.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 263 650 kr | 127 218 kr | 297 458 kr | 404 167 kr | 394 853 kr | 338 488 kr | 226 178 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 532 kr | 0 kr | - | 166 779 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 28 129 kr | 51 260 kr | 9 740 kr |
| Övriga externa kostnader | 251 657 kr | 221 690 kr | 183 945 kr | 228 139 kr | 174 260 kr | 194 517 kr | 197 907 kr |
| Personalkostnader | 71 138 kr | 54 325 kr | 52 522 kr | 61 930 kr | 123 200 kr | 205 550 kr | 110 490 kr |
| Avskrivningar | 4 479 kr | 4 855 kr | 6 269 kr | 6 270 kr | 5 670 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -122 223 kr | -164 928 kr | 2 242 kr | 217 200 kr | 63 594 kr | -112 839 kr | -91 959 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 0 kr | - | 13 kr | 242 kr | 245 kr | 142 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -122 223 kr | -164 928 kr | 2 242 kr | 217 213 kr | 63 836 kr | -112 594 kr | -91 817 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -122 223 kr | -164 928 kr | 2 242 kr | 217 213 kr | 63 836 kr | -112 594 kr | -91 817 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 4 256 kr | 18 209 kr | 11 940 kr | 5 670 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 256 kr | 18 209 kr | 11 940 kr | 5 670 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 71 127 kr | 71 603 kr | 175 303 kr | 183 679 kr | 213 771 kr | 123 685 kr | 73 262 kr |
| Kortfristiga fordringar | 58 468 kr | 31 980 kr | 115 562 kr | 171 165 kr | 115 113 kr | 49 573 kr | 47 294 kr |
| Kassa och bank | 12 659 kr | 39 623 kr | 59 741 kr | 12 514 kr | 98 658 kr | 74 112 kr | 25 968 kr |
| Summa tillgångar | 75 383 kr | 89 812 kr | 187 243 kr | 189 349 kr | 213 771 kr | 123 685 kr | 73 262 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 058 kr | -114 870 kr | 57 372 kr | 174 585 kr | 113 421 kr | 100 828 kr | 61 011 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 122 281 kr | 58 kr | 5 130 kr | -92 628 kr | -415 kr | 163 422 kr | 102 828 kr |
| Årets resultat | -122 223 kr | -164 928 kr | 2 242 kr | 217 213 kr | 63 836 kr | -112 594 kr | -91 817 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 325 kr | 204 682 kr | 129 871 kr | 14 764 kr | 100 350 kr | 22 857 kr | 12 251 kr |
| Leverantörsskulder | 4 795 kr | 15 547 kr | 47 128 kr | 8 216 kr | 8 110 kr | 9 733 kr | 2 971 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 530 kr | 181 635 kr | 75 243 kr | 6 548 kr | 92 239 kr | 14 299 kr | 9 281 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 75 383 kr | 89 812 kr | 187 243 kr | 189 349 kr | 213 771 kr | 123 685 kr | 73 262 kr |
Företrädare
- Martin H (ordförande)
- Charlotte H
Undertecknad i Alingsås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CH Företagsutbildning AB för organisationsnummer?
CH Företagsutbildning AB har organisationsnummer 556965-9500 (5569659500).
Var ligger CH Företagsutbildning AB?
CH Företagsutbildning AB har sin registrerade adress Holmgatan 5, 44139 Alingsås.
Vilken bransch är CH Företagsutbildning AB verksamt i?
CH Företagsutbildning AB är registrerat i branschen annan övrig utbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CH Företagsutbildning AB?
CH Företagsutbildning AB hade en nettoomsättning på 226 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CH Företagsutbildning AB?
CH Företagsutbildning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.