Fernette Fitness Consulting AB
Fernette Fitness Consulting AB har organisationsnummer 556966-3676 (5569663676)
Aktiebolag • Org.nr: 556966-3676
Om företaget
Fernette Fitness Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 379 685 kr räkenskapsåret 2025 (970 768 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fernette Fitness Consulting AB 379 685 kr och redovisade ett resultat på 80 135 kr. Rörelsemarginalen var 22,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 28,5 procent, under branschens median (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 139,8 procent, under branschens median (median 203,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,4 procent | 4,0 procent | -2,7 procent till 16,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,1 procent | 4,0 procent | -3,1 procent till 16,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,5 procent | 53,3 procent | 24,8 procent till 77,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 139,8 procent | 203,1 procent | 107,4 procent till 417,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,3 procent | 6,7 procent | -21,8 procent till 43,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -60,9 procent | 0,7 procent | -19,1 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 781 av 1 472 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Lerum.
- Plats 893 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 33 518 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 203 534 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,7 procent | -7,9 procent | 1,7 procent | 3,0 procent | 22,4 procent |
| Vinstmarginal | -9,1 procent | -9,7 procent | -0,1 procent | 1,4 procent | 21,1 procent |
| Soliditet | 9,8 procent | 4,8 procent | 5,4 procent | 8,0 procent | 28,5 procent |
| Kassalikviditet | 158,5 procent | 129,6 procent | 114,0 procent | 126,9 procent | 139,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -122,6 procent | -422,6 procent | -5,5 procent | 35,0 procent | 67,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,0 procent | -8,8 procent | 0,3 procent | -17,0 procent | -60,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 280 000 kr | 1 167 000 kr | 1 170 000 kr | 971 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 400 000 kr | 396 000 kr | 391 000 kr | 238 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hemvägen 1444140 Alingsås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hemvägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva coachning inom träning, kost och hälsa.
Bransch
- 96990Diverse övriga konsumenttjänsterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 302 612 kr | 1 102 553 kr | 1 279 581 kr | 1 166 850 kr | 1 169 801 kr | 970 768 kr | 379 685 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 114 847 kr | 89 941 kr | 422 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 45 775 kr | 16 484 kr |
| Övriga externa kostnader | 740 417 kr | 658 661 kr | 755 562 kr | 748 913 kr | 642 046 kr | 626 040 kr | 228 854 kr |
| Personalkostnader | 349 146 kr | 295 439 kr | 399 968 kr | 395 703 kr | 390 650 kr | 238 113 kr | 6 975 kr |
| Avskrivningar | 41 867 kr | 16 869 kr | 28 466 kr | 32 197 kr | 32 197 kr | 32 197 kr | 32 197 kr |
| Rörelseresultat | 105 792 kr | 163 101 kr | -99 092 kr | -92 679 kr | 19 972 kr | 28 643 kr | 84 897 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 593 kr | 133 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 16 432 kr | 9 085 kr | 18 025 kr | 20 147 kr | 21 952 kr | 15 158 kr | 4 782 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 89 360 kr | 154 016 kr | -117 117 kr | -112 826 kr | -1 387 kr | 13 618 kr | 80 135 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -38 000 kr | 38 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | - | 24 746 kr | 0 kr | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 89 360 kr | 91 270 kr | -79 117 kr | -112 826 kr | -1 387 kr | 13 618 kr | 80 135 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 23 417 kr | 6 548 kr | 139 066 kr | 106 869 kr | 74 672 kr | 42 475 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 417 kr | 6 548 kr | 139 066 kr | 106 869 kr | 74 672 kr | 42 475 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 309 841 kr | 448 634 kr | 518 878 kr | 446 179 kr | 395 632 kr | 445 000 kr | 418 324 kr |
| Kortfristiga fordringar | 225 385 kr | 366 458 kr | 369 504 kr | 439 948 kr | 330 335 kr | 368 066 kr | 416 759 kr |
| Kassa och bank | 84 456 kr | 82 176 kr | 149 374 kr | 6 231 kr | 65 297 kr | 76 934 kr | 1 565 kr |
| Summa tillgångar | 333 258 kr | 455 182 kr | 657 944 kr | 553 048 kr | 470 304 kr | 487 475 kr | 418 324 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 52 369 kr | 143 639 kr | 64 522 kr | 26 696 kr | 25 309 kr | 38 927 kr | 119 062 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -86 991 kr | 2 369 kr | 93 639 kr | 89 522 kr | -23 304 kr | -24 691 kr | -11 073 kr |
| Årets resultat | 89 360 kr | 91 270 kr | -79 117 kr | -112 826 kr | -1 387 kr | 13 618 kr | 80 135 kr |
| Obeskattade reserver | - | 38 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 126 734 kr | 162 557 kr | 327 422 kr | 344 352 kr | 346 995 kr | 350 548 kr | 299 262 kr |
| Leverantörsskulder | 98 689 kr | 122 556 kr | 198 863 kr | 235 863 kr | 240 625 kr | 331 583 kr | 295 166 kr |
| Skatteskulder | - | 20 203 kr | 15 247 kr | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 046 kr | 9 798 kr | 19 312 kr | 14 489 kr | 16 370 kr | 12 965 kr | 4 096 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 333 258 kr | 455 182 kr | 657 944 kr | 553 048 kr | 470 304 kr | 487 475 kr | 418 324 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver coachning inom träning, kost och hälsa,Företaget har sitt säte i Alingsås.
Företrädare
- Lars Anders R (styrelseledamot)
Undertecknad i Lerum 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fernette Fitness Consulting AB för organisationsnummer?
Fernette Fitness Consulting AB har organisationsnummer 556966-3676 (5569663676).
Var ligger Fernette Fitness Consulting AB?
Fernette Fitness Consulting AB har sin registrerade adress Hemvägen 14, 44140 Alingsås.
Vilken bransch är Fernette Fitness Consulting AB verksamt i?
Fernette Fitness Consulting AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fernette Fitness Consulting AB?
Fernette Fitness Consulting AB hade en nettoomsättning på 379 685 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.