
QLICK STHLM AB
QLICK STHLM AB har organisationsnummer 556966-6596 (5569666596)
Aktiebolag • Org.nr: 556966-6596
Om företaget
QLICK STHLM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som direktreklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73112). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som film production company. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 10 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 36 procent till 1 041 875 kr räkenskapsåret 2025 (763 807 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte QLICK STHLM AB 1 041 875 kr och redovisade ett resultat på -7 167 kr. Rörelsemarginalen var 1,6 procent, under branschens median (median 5,9 procent). Soliditeten var -94,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,7 procent). Kassalikviditeten var 69,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 202,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 5,9 procent | 1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,6 procent | 5,9 procent | 0,3 procent till 17,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -94,9 procent | 53,7 procent | 31,3 procent till 78,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 69,6 procent | 202,9 procent | 105,9 procent till 403,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 36,4 procent | 4,2 procent | -20,5 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 042 000 kr | 769 000 kr | 432 000 kr till 1 666 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 535 000 kr | 475 000 kr | 216 000 kr till 537 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 av 61 aktiebolag inom direktreklamverksamhet.
- Plats 10 av 16 aktiebolag inom direktreklamverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 26 183 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 925 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 141 879 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,1 procent | -16,3 procent | -19,0 procent | -15,8 procent | 1,6 procent |
| Vinstmarginal | 20,9 procent | -16,6 procent | -19,0 procent | -17,2 procent | -0,6 procent |
| Soliditet | 46,9 procent | 23,2 procent | 25,0 procent | -59,7 procent | -94,9 procent |
| Kassalikviditet | 241,6 procent | 130,3 procent | 133,3 procent | 77,8 procent | 69,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 106,5 procent | -337,6 procent | -298,2 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | 90,9 procent | -18,0 procent | -9,8 procent | 36,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 764 000 kr | 1 042 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 334 000 kr | 535 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Margretelundsvägen 17618463 Åkersberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Margretelundsvägen 176 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva reklambyråverksamhet, konsultation och rådgivning inom marknadsföring och kommunikation med huvudinriktning på direktmarknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 690 kr | 540 903 kr | 1 032 523 kr | 847 137 kr | 763 807 kr | 1 041 875 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 787 kr | 0 kr | - | - | - | 10 872 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 1 647 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 999 kr | 404 568 kr | 555 431 kr | 339 883 kr | 550 360 kr | 499 022 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 22 072 kr | 551 781 kr | 401 020 kr | 334 437 kr | 534 956 kr |
| Rörelseresultat | -48 522 kr | 114 263 kr | -168 109 kr | -157 817 kr | -120 990 kr | 16 872 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 871 kr | 2 705 kr | 1 778 kr |
| Räntekostnader | 16 kr | 891 kr | 2 480 kr | 4 994 kr | 12 909 kr | 24 391 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -73 538 kr | 113 372 kr | -170 589 kr | -160 940 kr | -131 194 kr | -5 741 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -19 000 kr | 19 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | 12 906 kr | 0 kr | - | - | 1 426 kr |
| Årets resultat | -73 538 kr | 81 466 kr | -151 589 kr | -160 940 kr | -131 194 kr | -7 167 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 32 803 kr | 162 933 kr | 193 201 kr | 216 205 kr | 129 289 kr | 88 915 kr |
| Kortfristiga fordringar | 220 kr | 30 395 kr | 73 523 kr | 142 131 kr | 98 403 kr | 77 309 kr |
| Kassa och bank | 32 583 kr | 132 538 kr | 119 678 kr | 74 074 kr | 30 886 kr | 11 606 kr |
| Summa tillgångar | 32 803 kr | 162 933 kr | 193 201 kr | 216 205 kr | 129 289 kr | 88 915 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -4 972 kr | 76 494 kr | 44 905 kr | 53 966 kr | -77 228 kr | -84 396 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 566 kr | -54 972 kr | 146 494 kr | 164 906 kr | 3 966 kr | -127 229 kr |
| Årets resultat | -73 538 kr | 81 466 kr | -151 589 kr | -160 940 kr | -131 194 kr | -7 167 kr |
| Obeskattade reserver | - | 19 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 37 775 kr | 67 439 kr | 148 296 kr | 162 239 kr | 166 086 kr | 127 704 kr |
| Leverantörsskulder | 4 808 kr | 7 243 kr | 16 084 kr | 16 820 kr | 3 563 kr | 12 348 kr |
| Skatteskulder | - | 1 494 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 267 kr | 53 201 kr | 126 712 kr | 137 420 kr | 146 898 kr | 115 356 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 32 803 kr | 162 933 kr | 193 201 kr | 216 205 kr | 129 289 kr | 88 915 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva reklambyråverksamhet, konsultation och rådgivning inom marknadsföring och kommunikation med huvudinriktning på direktmarknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Det egna kapitalet är till fullo förbrukat, någon kontrollbalansräkning har inte upprättats. Styrelsen är medveten om att bolaget drivs under personligt ansvar.
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 308 113 (308 113).
Företrädare
- Karl-Thomas A (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har QLICK STHLM AB för organisationsnummer?
QLICK STHLM AB har organisationsnummer 556966-6596 (5569666596).
Var ligger QLICK STHLM AB?
QLICK STHLM AB har sin registrerade adress Margretelundsvägen 176, 18463 Åkersberga.
Vilken bransch är QLICK STHLM AB verksamt i?
QLICK STHLM AB är registrerat i branschen direktreklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter QLICK STHLM AB?
QLICK STHLM AB hade en nettoomsättning på 1 041 875 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har QLICK STHLM AB?
QLICK STHLM AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.