Fracker AB
Fracker AB har organisationsnummer 556967-0853 (5569670853)
Aktiebolag • Org.nr: 556967-0853
Om företaget
Fracker AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsängen. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom datordrifttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 109 procent till 1 485 298 kr räkenskapsåret 2025 (711 406 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fracker AB 1 485 298 kr och redovisade ett resultat på 455 107 kr. Rörelsemarginalen var 38,6 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 81,3 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 535,1 procent, över branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,6 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 38,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 81,3 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 535,1 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 108,8 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 485 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 866 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 668 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 11 av 27 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Upplands-Bro.
- Plats 263 av 763 aktiebolag med säte i Upplands-Bro.
- Plats 36 450 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 111 194 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,9 procent | 50,0 procent | 56,2 procent | 38,6 procent |
| Vinstmarginal | 47,9 procent | 50,1 procent | 56,3 procent | 38,6 procent |
| Soliditet | 83,7 procent | 99,4 procent | 93,4 procent | 81,3 procent |
| Kassalikviditet | 614,8 procent | 685,0 procent | 1525,9 procent | 535,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,6 procent | 86,4 procent | 75,3 procent | 69,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,9 procent | 9,5 procent | 108,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 649 000 kr | 711 000 kr | 1 485 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 140 000 kr | 145 000 kr | 866 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Schottisvägen 919637 Kungsängen
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling och underhåll av IT-baserade system och tjänster. Utveckling och underhåll av webbapplikationer. Konsulttjänster inom IT-infrastruktur och IT-arkitektur.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 565 128 kr | 649 399 kr | 711 406 kr | 1 485 298 kr |
| Övriga externa kostnader | 196 121 kr | 184 961 kr | 166 310 kr | 45 253 kr |
| Personalkostnader | 98 307 kr | 139 500 kr | 145 320 kr | 866 349 kr |
| Rörelseresultat | 270 701 kr | 324 938 kr | 399 776 kr | 573 696 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 596 kr | 535 kr | 155 kr |
| Räntekostnader | 160 kr | 68 kr | 9 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 270 547 kr | 325 466 kr | 400 302 kr | 573 851 kr |
| Skatt | 55 834 kr | 67 294 kr | 83 767 kr | 118 744 kr |
| Årets resultat | 214 713 kr | 258 172 kr | 316 535 kr | 455 107 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 299 479 kr | 350 039 kr | 449 962 kr | 808 726 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 342 kr | 68 735 kr | 72 610 kr | 129 395 kr |
| Kassa och bank | 264 137 kr | 281 304 kr | 377 353 kr | 679 331 kr |
| Summa tillgångar | 299 479 kr | 350 039 kr | 449 962 kr | 808 726 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 250 767 kr | 298 939 kr | 420 474 kr | 657 582 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -13 946 kr | -9 233 kr | 53 939 kr | 152 474 kr |
| Årets resultat | 214 713 kr | 258 172 kr | 316 535 kr | 455 107 kr |
| Kortfristiga skulder | 48 712 kr | 51 100 kr | 29 488 kr | 151 144 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr | 2 554 kr | 37 531 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 712 kr | 51 100 kr | 26 934 kr | 113 613 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 299 479 kr | 350 039 kr | 449 962 kr | 808 726 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling och underhåll av IT-baserade system och tjänster. Utveckling och underhåll av webbapplikationer. Konsulttjänster inom IT-infrastruktur och IT-arkitektur.Bolaget har sitt säte i Salem.
Företrädare
- Hannu A (styrelseledamot)
Undertecknad i Salem 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fracker AB för organisationsnummer?
Fracker AB har organisationsnummer 556967-0853 (5569670853).
Var ligger Fracker AB?
Fracker AB har sin registrerade adress Schottisvägen 9, 19637 Kungsängen.
Vilken bransch är Fracker AB verksamt i?
Fracker AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fracker AB?
Fracker AB hade en nettoomsättning på 1 485 298 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fracker AB?
Fracker AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fracker AB någon utdelning?
Styrelsen i Fracker AB föreslog en utdelning på 327 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands-Bro
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.