Aperigi AB
Aperigi AB har organisationsnummer 556967-0929 (5569670929)
Aktiebolag • Org.nr: 556967-0929
Om företaget
Aperigi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 1 381 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 808 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aperigi AB 1 381 000 kr och redovisade ett resultat på 334 161 kr. Rörelsemarginalen var 33,2 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 44,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 583,2 procent, över branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,2 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 33,2 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 44,4 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 583,2 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -23,6 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 381 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 734 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 046 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 1 080 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 21 688 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 38 719 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 117 688 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,0 procent | 38,4 procent | 43,2 procent | 19,9 procent | 33,2 procent |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 38,4 procent | 42,9 procent | 19,7 procent | 33,2 procent |
| Soliditet | 49,0 procent | 46,9 procent | 45,1 procent | 41,1 procent | 44,4 procent |
| Kassalikviditet | 440,0 procent | 544,6 procent | 492,0 procent | 405,2 procent | 583,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 procent | 47,9 procent | 54,7 procent | 24,8 procent | 27,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | -1,4 procent | 7,4 procent | -2,3 procent | -23,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 746 000 kr | 1 722 000 kr | 1 850 000 kr | 1 808 000 kr | 1 381 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 225 000 kr | 885 000 kr | 857 000 kr | 1 231 000 kr | 734 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kulingvägen 1713231 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska erbjuda konsulttjänster och utbildning inom verksamhetsutveckling, upphandling och utveckling av IT-system samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 621 744 kr | 1 746 313 kr | 1 721 519 kr | 1 849 731 kr | 1 807 670 kr | 1 381 149 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 661 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 272 154 kr | 137 452 kr | 175 173 kr | 194 451 kr | 217 107 kr | 188 305 kr |
| Personalkostnader | 1 228 326 kr | 1 225 411 kr | 884 825 kr | 856 920 kr | 1 230 986 kr | 734 307 kr |
| Rörelseresultat | 116 603 kr | 383 450 kr | 661 521 kr | 798 360 kr | 359 577 kr | 458 537 kr |
| Ränteintäkter | 11 kr | 0 kr | - | 677 kr | 693 kr | 1 333 kr |
| Räntekostnader | 166 kr | 1 971 kr | 445 kr | 406 kr | 690 kr | 2 145 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 111 384 kr | 365 709 kr | 660 877 kr | 794 432 kr | 355 782 kr | 457 526 kr |
| Skatt | 80 663 kr | 106 687 kr | 163 281 kr | 191 198 kr | 108 034 kr | 123 365 kr |
| Årets resultat | 30 721 kr | 259 022 kr | 497 596 kr | 603 234 kr | 247 748 kr | 334 161 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 926 865 kr | 1 034 671 kr | 1 154 671 kr | 1 274 671 kr | 1 596 165 kr | 1 721 243 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 926 865 kr | 1 034 671 kr | 1 154 671 kr | 1 274 671 kr | 1 596 165 kr | 1 721 243 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 160 855 kr | 1 191 796 kr | 1 063 904 kr | 1 169 502 kr | 835 807 kr | 1 006 134 kr |
| Kortfristiga fordringar | 239 709 kr | 253 891 kr | 201 634 kr | 234 697 kr | 104 995 kr | 185 448 kr |
| Kassa och bank | 921 146 kr | 937 905 kr | 862 270 kr | 934 805 kr | 730 812 kr | 820 686 kr |
| Summa tillgångar | 2 087 720 kr | 2 226 467 kr | 2 218 575 kr | 2 444 173 kr | 2 431 972 kr | 2 727 377 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 832 962 kr | 1 091 984 kr | 1 039 580 kr | 1 102 814 kr | 1 000 563 kr | 1 209 724 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 752 241 kr | 782 962 kr | 491 984 kr | 449 580 kr | 702 815 kr | 825 563 kr |
| Årets resultat | 30 721 kr | 259 022 kr | 497 596 kr | 603 234 kr | 247 748 kr | 334 161 kr |
| Kortfristiga skulder | 511 111 kr | 270 836 kr | 195 348 kr | 237 712 kr | 206 268 kr | 172 512 kr |
| Leverantörsskulder | 7 595 kr | 9 606 kr | 12 739 kr | 12 380 kr | 3 879 kr | 13 009 kr |
| Skatteskulder | 86 090 kr | 166 440 kr | 123 479 kr | 152 548 kr | 22 232 kr | 60 767 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 134 330 kr | 79 790 kr | 44 130 kr | 57 784 kr | 165 157 kr | 83 736 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 087 720 kr | 2 226 467 kr | 2 218 575 kr | 2 444 173 kr | 2 431 972 kr | 2 727 377 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen för bolaget beslutade om extrautdelning på 100 000 kronor den 2025-12-15.
Företrädare
- Johan N (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aperigi AB för organisationsnummer?
Aperigi AB har organisationsnummer 556967-0929 (5569670929).
Var ligger Aperigi AB?
Aperigi AB har sin registrerade adress Kulingvägen 17, 13231 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Aperigi AB verksamt i?
Aperigi AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aperigi AB?
Aperigi AB hade en nettoomsättning på 1 381 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aperigi AB?
Aperigi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.