Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB har organisationsnummer 556967-8468 (5569678468)
Aktiebolag • Org.nr: 556967-8468
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerGöteborg
Om företaget
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 374 661 kr räkenskapsåret 2025 (1 334 485 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB 1 374 661 kr och redovisade ett resultat på 124 886 kr. Rörelsemarginalen var 44,0 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 24,3 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 200,2 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,0 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 24,3 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 200,2 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,0 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 706 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 7 av 17 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Malung-Sälen.
- Plats 227 av 475 aktiebolag med säte i Malung-Sälen.
- Plats 3 267 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 118 148 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,4 procent | 44,0 procent |
| Vinstmarginal | -9,4 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 24,6 procent | 24,3 procent |
| Kassalikviditet | 201,2 procent | 200,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,8 procent | 2,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 11405c/o c/o NEWSEC PROPERTY ASSET MANAGEMENT AB
40429 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga, förvalta och förädla fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 334 485 kr | 1 374 661 kr |
| Övriga externa kostnader | 279 455 kr | 318 062 kr |
| Avskrivningar | 542 884 kr | 451 260 kr |
| Rörelseresultat | 512 146 kr | 605 339 kr |
| Ränteintäkter | 129 360 kr | 116 084 kr |
| Räntekostnader | 806 600 kr | 613 127 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -124 894 kr | 154 796 kr |
| Bokslutsdispositioner | 29 910 kr | -29 910 kr |
| Årets resultat | -94 984 kr | 124 886 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 17 333 038 kr | 16 881 778 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 723 038 kr | 16 271 778 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 610 000 kr | 610 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 581 855 kr | 5 814 130 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 581 855 kr | 5 814 130 kr |
| Summa tillgångar | 21 914 893 kr | 22 695 908 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 5 385 849 kr | 5 510 735 kr |
| Aktiekapital | 98 600 kr | 98 600 kr |
| Balanserat resultat | 5 382 233 kr | 5 287 249 kr |
| Årets resultat | -94 984 kr | 124 886 kr |
| Obeskattade reserver | -29 910 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 277 393 kr | 2 903 612 kr |
| Leverantörsskulder | 486 965 kr | 528 496 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 21 914 893 kr | 22 695 908 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver förvaltning och uthyrning av fastigheter och lokaler. Bolaget har sitt säte i Malung-Sälen kommun och är ett helägt dotterbolag till Skiab Skalspasset AB, org.nr 559370-4595, också med säte i Malung-Sälen.Bolaget äger fastigheten Vemdalens Kyrkby 54:74 i Malung-Sälen.
Företrädare
- Göran L (styrelseordförande)
- Lars Göran D (verkställande direktör)
- Sara J
- Henrik L
- Niclas W
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB för organisationsnummer?
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB har organisationsnummer 556967-8468 (5569678468).
Var ligger Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB?
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB har sin registrerade adress Box 11405, 40429 Göteborg.
Vilken bransch är Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB verksamt i?
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB?
Lovely Lodge Restaurangfastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 374 661 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malung-Sälen
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.