plus inganäs AB
plus inganäs AB har organisationsnummer 556967-8906 (5569678906)
Aktiebolag • Org.nr: 556967-8906
Om företaget
plus inganäs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 29 procent till 231 206 kr räkenskapsåret 2025 (325 002 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte plus inganäs AB 231 206 kr och redovisade ett resultat på -568 635 kr. Rörelsemarginalen var -245,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var -2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 97,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -245,9 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -245,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -2,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 97,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 231 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 753 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 418 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 5 446 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 41 585 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 74 262 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 223 420 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -162,5 procent | -245,9 procent |
| Vinstmarginal | -162,6 procent | -245,9 procent |
| Soliditet | 24,7 procent | -2,7 procent |
| Kassalikviditet | 132,9 procent | 97,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1904,8 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -28,9 procent |
| Omsättning per anställd | 325 000 kr | 231 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 795 000 kr | 753 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sysslomansgatan 1411241 Stockholm
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Sysslomansgatan 14 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom konsultverksamhet inom marknadsföring, rådgivning, kommunikation, opinionsbildning, utbildning, personlig utveckling, yoga och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 325 002 kr | 231 206 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 011 kr | 46 610 kr |
| Personalkostnader | 795 157 kr | 753 066 kr |
| Rörelseresultat | -528 166 kr | -568 470 kr |
| Ränteintäkter | 75 kr | 32 kr |
| Räntekostnader | 364 kr | 197 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -528 455 kr | -568 635 kr |
| Årets resultat | -528 455 kr | -568 635 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 112 175 kr | 52 294 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 243 kr | 265 kr |
| Kassa och bank | 62 932 kr | 52 029 kr |
| Summa tillgångar | 112 175 kr | 52 294 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 27 744 kr | -1 438 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 456 199 kr | 467 197 kr |
| Årets resultat | -528 455 kr | -568 635 kr |
| Kortfristiga skulder | 84 431 kr | 53 732 kr |
| Leverantörsskulder | 4 107 kr | 2 235 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 324 kr | 51 497 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 112 175 kr | 52 294 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom bl.a. projektledning, personalutveckling, yoga och hälsa.
Bolagets intäkter har inte utvecklats som förväntat, vilket har påverkat årets resultat negativt. För att säkerställa bolagets finansiering har ägaren under räkenskapsåret lämnat villkorade aktieägartillskott om totalt 539 452 kr.
Styrelsen har efter räkenskapsårets utgång fortsatt arbetet med att genomföra den plan som beslutats för att stärka bolagets egna kapital. Planen omfattar fortsatt kostnadskontroll, utveckling av försäljningen samt vid behov ytterligare kapitaltillskott från ägaren. Styrelsen bedömer att bolaget har förutsättningar att fortsätta verksamheten.
Bolagets ägare har under räkenskapsåret lämnat villkorade aktieägartillskott om 539 452 kr. De villkorade ännu ej återbetalade aktieägartillskotten uppgår per balansdagen till 3 100 000 kr (2 560 548 kr föregående år).
Företrädare
- Marie Emma Kristin I (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har plus inganäs AB för organisationsnummer?
plus inganäs AB har organisationsnummer 556967-8906 (5569678906).
Var ligger plus inganäs AB?
plus inganäs AB har sin registrerade adress Sysslomansgatan 14, 11241 Stockholm.
Vilken bransch är plus inganäs AB verksamt i?
plus inganäs AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter plus inganäs AB?
plus inganäs AB hade en nettoomsättning på 231 206 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har plus inganäs AB?
plus inganäs AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.