Edeby Herrgård AB
Edeby Herrgård AB har organisationsnummer 556967-9086 (5569679086)
Aktiebolag • Org.nr: 556967-9086
Om företaget
Edeby Herrgård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mariefred. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som tävling med hästar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93191). Sidoverksamheter inkluderar sport- och fritidsutbildning och övrig fritids- och nöjesverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 3 118 071 kr räkenskapsåret 2025 (2 988 930 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edeby Herrgård AB 3 118 071 kr och redovisade ett resultat på 67 851 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, över branschens median (median -1,3 procent). Soliditeten var 20,4 procent, under branschens median (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 238,8 procent, över branschens median (median 151,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | -1,3 procent | -47,4 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | -1,5 procent | -48,2 procent till 10,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 20,4 procent | 36,7 procent | 9,9 procent till 76,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 238,8 procent | 151,9 procent | 51,6 procent till 467,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 procent | -1,5 procent | -84,4 procent till 22,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,3 procent | 1,2 procent | -27,4 procent till 27,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 780 000 kr | 1 094 000 kr | 701 000 kr till 1 588 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 206 000 kr | 346 000 kr | 196 000 kr till 516 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 49 av 391 aktiebolag inom tävling med hästar.
- Plats 209 av 1 247 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 1 294 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 55 973 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 3,0 procent | 0,7 procent | 3,7 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 2,5 procent | -0,3 procent | 2,2 procent | 2,2 procent |
| Soliditet | 22,6 procent | 12,5 procent | 12,8 procent | 13,3 procent | 20,4 procent |
| Kassalikviditet | 130,7 procent | 240,6 procent | 326,7 procent | 129,4 procent | 238,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,5 procent | 44,2 procent | -5,6 procent | 27,3 procent | 22,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 1,8 procent | -9,3 procent | 4,3 procent |
| Omsättning per anställd | 572 000 kr | 647 000 kr | 659 000 kr | 598 000 kr | 780 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 157 000 kr | 194 000 kr | 194 000 kr | 216 000 kr | 206 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edeby Gård 164791 Mariefred
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Edeby Gård 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uppfödning och utbildning av hästar, uthyrning av hästboxar, ridlärarverksamhet, uthyrning av konferenslokaler samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 858 005 kr | 3 237 311 kr | 3 293 511 kr | 2 988 930 kr | 3 118 071 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 86 603 kr | 65 241 kr | 304 714 kr | 301 853 kr | 46 267 kr |
| Övriga externa kostnader | 968 324 kr | 1 135 908 kr | 1 214 367 kr | 1 032 203 kr | 934 214 kr |
| Personalkostnader | 787 154 kr | 969 047 kr | 972 346 kr | 1 082 154 kr | 823 424 kr |
| Avskrivningar | 172 055 kr | 188 350 kr | 203 354 kr | 250 093 kr | 238 747 kr |
| Rörelseresultat | 260 032 kr | 96 484 kr | 22 056 kr | 109 276 kr | 98 570 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 44 kr | 928 kr | 866 kr |
| Räntekostnader | 2 596 kr | 14 943 kr | 31 939 kr | 44 763 kr | 31 585 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 257 436 kr | 81 541 kr | -9 839 kr | 65 441 kr | 67 851 kr |
| Skatt | 57 944 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 199 492 kr | 81 541 kr | -9 839 kr | 65 441 kr | 67 851 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 460 817 kr | 792 650 kr | 920 144 kr | 942 371 kr | 543 127 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 420 817 kr | 752 650 kr | 880 144 kr | 902 371 kr | 503 127 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 018 870 kr | 679 831 kr | 439 675 kr | 859 015 kr | 964 373 kr |
| Varulager | 328 650 kr | 160 000 kr | 160 000 kr | 340 000 kr | 400 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 117 967 kr | 211 094 kr | 268 578 kr | 389 566 kr | 487 220 kr |
| Kassa och bank | 572 253 kr | 308 737 kr | 11 097 kr | 129 449 kr | 77 153 kr |
| Summa tillgångar | 1 479 687 kr | 1 472 481 kr | 1 359 819 kr | 1 801 386 kr | 1 507 500 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 335 018 kr | 184 363 kr | 174 524 kr | 239 965 kr | 307 816 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 85 526 kr | 52 822 kr | 134 363 kr | 124 524 kr | 189 965 kr |
| Årets resultat | 199 492 kr | 81 541 kr | -9 839 kr | 65 441 kr | 67 851 kr |
| Kortfristiga skulder | 528 198 kr | 216 041 kr | 85 609 kr | 401 005 kr | 236 298 kr |
| Leverantörsskulder | 319 772 kr | 21 833 kr | 46 528 kr | 197 245 kr | 94 123 kr |
| Skatteskulder | 52 425 kr | 20 152 kr | -104 655 kr | 40 588 kr | 36 645 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 808 kr | 51 641 kr | 64 986 kr | 85 551 kr | 34 837 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 479 687 kr | 1 472 481 kr | 1 359 819 kr | 1 801 386 kr | 1 507 500 kr |
Företrädare
- Johanna E
Undertecknad i Strängnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Edeby Herrgård AB för organisationsnummer?
Edeby Herrgård AB har organisationsnummer 556967-9086 (5569679086).
Var ligger Edeby Herrgård AB?
Edeby Herrgård AB har sin registrerade adress Edeby Gård 1, 64791 Mariefred.
Vilken bransch är Edeby Herrgård AB verksamt i?
Edeby Herrgård AB är registrerat i branschen tävling med hästar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Edeby Herrgård AB?
Edeby Herrgård AB hade en nettoomsättning på 3 118 071 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Edeby Herrgård AB?
Edeby Herrgård AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.