Pellini Breeding Aktiebolag
Pellini Breeding Aktiebolag har organisationsnummer 556968-1330 (5569681330)
Aktiebolag • Org.nr: 556968-1330
Om företaget
Pellini Breeding Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som tävling med hästar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93191). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 3 163 468 kr räkenskapsåret 2025 (2 629 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pellini Breeding Aktiebolag 3 163 468 kr och redovisade ett resultat på 740 284 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median -1,3 procent). Soliditeten var 79,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 158,1 procent, över branschens median (median 151,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | -1,3 procent | -47,4 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,6 procent | -1,5 procent | -48,2 procent till 10,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,4 procent | 36,7 procent | 9,9 procent till 76,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 158,1 procent | 151,9 procent | 51,6 procent till 467,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | -1,5 procent | -84,4 procent till 22,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,3 procent | 1,2 procent | -27,4 procent till 27,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 48 av 391 aktiebolag inom tävling med hästar.
- Plats 4 av 33 aktiebolag inom tävling med hästar med säte i Stockholm.
- Plats 10 334 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 144 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 55 294 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,7 procent | -51,2 procent | -90,8 procent | 32,6 procent | 38,2 procent |
| Vinstmarginal | 36,9 procent | -275,1 procent | -92,8 procent | 39,2 procent | 34,6 procent |
| Soliditet | 74,2 procent | 69,7 procent | 79,2 procent | 82,2 procent | 79,4 procent |
| Kassalikviditet | 723,2 procent | 378,8 procent | 1337,0 procent | 267,8 procent | 158,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 procent | -21,1 procent | -20,2 procent | 32,9 procent | 20,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -92,9 procent | 270,4 procent | 156,2 procent | 20,3 procent |
| Omsättning per anställd | 3 920 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 290 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herman Ygbergs Väg 37c/o c/o Pellvik
16761 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Herman Ygbergs Väg 37 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tävlings- och uppfödningsverksamhet av travhästar, förvaltning av värdepapper, konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 869 743 kr | 3 920 006 kr | 277 491 kr | 1 025 920 kr | 2 628 983 kr | 3 163 468 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 380 kr | 392 110 kr | 1 247 779 kr | 220 kr | 15 746 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 543 883 kr | 1 424 072 kr | 654 997 kr | 984 098 kr | 791 662 kr | 1 125 675 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 439 kr | 245 531 kr | 506 209 kr | 571 232 kr | 634 005 kr | 586 473 kr |
| Personalkostnader | 10 521 kr | 290 118 kr | 47 667 kr | 36 284 kr | 45 697 kr | 32 964 kr |
| Avskrivningar | 451 987 kr | 553 259 kr | 449 776 kr | 364 776 kr | 316 416 kr | 209 038 kr |
| Rörelseresultat | 835 545 kr | 1 084 845 kr | -141 772 kr | -931 368 kr | 856 135 kr | 1 208 521 kr |
| Ränteintäkter | - | 8 048 kr | 5 kr | 316 kr | 937 kr | 823 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 048 kr | 2 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 835 545 kr | 1 446 682 kr | -761 769 kr | -951 629 kr | 1 030 495 kr | 1 095 894 kr |
| Bokslutsdispositioner | -298 000 kr | -487 225 kr | 133 061 kr | 484 776 kr | 92 860 kr | -162 951 kr |
| Skatt | 115 450 kr | 131 459 kr | 105 kr | 0 kr | 91 620 kr | 192 659 kr |
| Årets resultat | 422 095 kr | 827 998 kr | -628 813 kr | -466 853 kr | 1 031 735 kr | 740 284 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 378 908 kr | 4 009 442 kr | 2 837 464 kr | 1 826 431 kr | 2 446 240 kr | 3 177 120 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 193 745 kr | 1 009 442 kr | 922 164 kr | 557 388 kr | 536 158 kr | 327 120 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 185 163 kr | 3 000 000 kr | 1 915 300 kr | 1 269 043 kr | 1 910 082 kr | 2 850 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 863 339 kr | 1 098 686 kr | 1 428 998 kr | 1 095 978 kr | 1 371 363 kr | 1 445 043 kr |
| Varulager | 162 816 kr | 78 000 kr | 486 214 kr | 404 570 kr | 792 895 kr | 929 180 kr |
| Kortfristiga fordringar | 351 196 kr | 604 217 kr | 856 324 kr | 322 779 kr | 113 408 kr | 89 753 kr |
| Kassa och bank | 349 327 kr | 416 469 kr | 86 460 kr | 368 629 kr | 465 060 kr | 426 110 kr |
| Summa tillgångar | 4 242 247 kr | 5 108 128 kr | 4 266 462 kr | 2 922 409 kr | 3 817 603 kr | 4 622 163 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 147 474 kr | 3 791 772 kr | 2 975 409 kr | 2 313 306 kr | 3 137 041 kr | 3 668 326 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 675 379 kr | 2 913 774 kr | 3 554 222 kr | 2 730 159 kr | 2 055 306 kr | 2 878 042 kr |
| Årets resultat | 422 095 kr | 827 998 kr | -628 813 kr | -466 853 kr | 1 031 735 kr | 740 284 kr |
| Obeskattade reserver | 688 000 kr | 1 175 225 kr | 1 042 164 kr | 557 388 kr | 464 528 kr | 627 479 kr |
| Kortfristiga skulder | 406 773 kr | 141 131 kr | 248 889 kr | 51 715 kr | 216 034 kr | 326 358 kr |
| Leverantörsskulder | 11 058 kr | 214 kr | 196 143 kr | 9 156 kr | 33 878 kr | 39 015 kr |
| Skatteskulder | 114 809 kr | 77 959 kr | 0 kr | - | 85 669 kr | 192 659 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 156 kr | 6 500 kr | 0 kr | 14 811 kr | 43 740 kr | 41 937 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 242 247 kr | 5 108 128 kr | 4 266 462 kr | 2 922 409 kr | 3 817 603 kr | 4 622 163 kr |
Företrädare
- Kristian P (styrelseledamot)
Undertecknad i Bromma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pellini Breeding Aktiebolag för organisationsnummer?
Pellini Breeding Aktiebolag har organisationsnummer 556968-1330 (5569681330).
Var ligger Pellini Breeding Aktiebolag?
Pellini Breeding Aktiebolag har sin registrerade adress Herman Ygbergs Väg 37, 16761 Bromma.
Vilken bransch är Pellini Breeding Aktiebolag verksamt i?
Pellini Breeding Aktiebolag är registrerat i branschen tävling med hästar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pellini Breeding Aktiebolag?
Pellini Breeding Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 163 468 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.