Om företaget
Brynolf & Ljung AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värmdö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 70 procent till 4 874 190 kr räkenskapsåret 2026 (2 861 086 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Brynolf & Ljung AB 4 874 190 kr och redovisade ett resultat på 247 676 kr. Rörelsemarginalen var 29,8 procent, över branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 33,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 137,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,8 procent | 16,9 procent | 2,0 procent till 39,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,1 procent | 17,2 procent | 2,6 procent till 44,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 33,0 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 137,6 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 24,0 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 70,4 procent | -0,9 procent | -34,2 procent till 32,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 625 000 kr | 843 000 kr | 324 000 kr till 1 506 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 850 000 kr | 490 000 kr | 141 000 kr till 756 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 71 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 35 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 7 189 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 554 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 37 654 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,4 procent | 35,5 procent | -12,7 procent | 42,7 procent | 29,8 procent |
| Vinstmarginal | 44,4 procent | 35,4 procent | -13,2 procent | 41,0 procent | 15,1 procent |
| Soliditet | 56,8 procent | 42,1 procent | 29,7 procent | 21,2 procent | 33,0 procent |
| Kassalikviditet | 237,0 procent | 183,7 procent | 39,0 procent | 70,1 procent | 137,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,8 procent | 86,0 procent | -14,5 procent | 115,1 procent | 24,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,6 procent | -56,6 procent | 21,0 procent | 70,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 468 000 kr | 1 814 000 kr | 788 000 kr | 954 000 kr | 1 625 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 709 000 kr | 745 000 kr | 472 000 kr | 433 000 kr | 850 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Stenslättsvägen 613990 Värmdö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stora Stenslättsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva artistisk verksamhet, primärt inom trolleri, showproduktion och underhållning. Bolaget ska även bedriva manusförfattande, magisk konsultation och regi för scenproduktioner, tv och film samt handel med rekvisita och trollerirelaterade produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 404 728 kr | 5 443 108 kr | 2 364 131 kr | 2 861 086 kr | 4 874 190 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 712 631 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 419 345 kr | 491 224 kr | 413 370 kr | 110 267 kr | 520 478 kr |
| Övriga externa kostnader | 567 206 kr | 738 189 kr | 793 928 kr | 189 895 kr | 307 511 kr |
| Personalkostnader | 2 127 171 kr | 2 233 728 kr | 1 415 372 kr | 1 298 224 kr | 2 549 848 kr |
| Avskrivningar | 48 273 kr | 48 273 kr | 41 157 kr | 41 155 kr | 42 158 kr |
| Rörelseresultat | 1 955 364 kr | 1 931 694 kr | -299 696 kr | 1 221 545 kr | 1 454 195 kr |
| Ränteintäkter | -808 kr | 1 587 kr | 771 kr | 3 823 kr | 890 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 5 780 kr | 12 363 kr | 52 200 kr | 81 111 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 954 556 kr | 1 927 501 kr | -312 166 kr | 1 172 832 kr | 735 367 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -100 000 kr | 200 000 kr | -270 000 kr | -300 000 kr |
| Skatt | 397 903 kr | 378 454 kr | 0 kr | - | 187 691 kr |
| Årets resultat | 1 556 653 kr | 1 449 047 kr | -112 166 kr | 902 832 kr | 247 676 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 158 440 kr | 110 167 kr | 1 888 328 kr | 1 847 173 kr | 1 030 127 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 158 440 kr | 110 167 kr | 69 010 kr | 27 855 kr | 57 217 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 1 819 318 kr | 1 819 318 kr | 972 910 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 074 219 kr | 3 894 167 kr | 712 008 kr | 1 854 313 kr | 2 095 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 992 192 kr | 3 560 921 kr | 349 641 kr | 1 537 658 kr | 1 758 212 kr |
| Kassa och bank | 1 082 027 kr | 333 246 kr | 321 742 kr | 275 530 kr | 296 019 kr |
| Summa tillgångar | 3 232 659 kr | 4 004 334 kr | 2 600 336 kr | 3 701 486 kr | 3 125 483 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 835 671 kr | 1 684 718 kr | 772 552 kr | 784 712 kr | 1 032 388 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 229 018 kr | 185 671 kr | 834 718 kr | 2 551 kr | 734 712 kr |
| Årets resultat | 1 556 653 kr | 1 449 047 kr | -112 166 kr | 902 832 kr | 247 676 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 200 000 kr | 0 kr | 270 000 kr | 570 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 296 988 kr | 2 119 616 kr | 1 827 784 kr | 2 646 774 kr | 1 523 095 kr |
| Leverantörsskulder | 30 872 kr | 14 781 kr | 6 353 kr | 39 550 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 256 721 kr | 435 023 kr | 65 744 kr | 217 477 kr | 467 595 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 773 472 kr | 1 406 862 kr | 1 580 864 kr | 1 674 878 kr | 792 561 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 232 659 kr | 4 004 334 kr | 2 600 336 kr | 3 701 486 kr | 3 125 483 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess artistisk verksamhet, primärt inom trolleri, showproduktion och underhållning.
Företrädare
- Jonas L (styrelseledamot)
- Peter B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brynolf & Ljung AB för organisationsnummer?
Brynolf & Ljung AB har organisationsnummer 556968-4474 (5569684474).
Var ligger Brynolf & Ljung AB?
Brynolf & Ljung AB har sin registrerade adress Stora Stenslättsvägen 6, 13990 Värmdö.
Vilken bransch är Brynolf & Ljung AB verksamt i?
Brynolf & Ljung AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brynolf & Ljung AB?
Brynolf & Ljung AB hade en nettoomsättning på 4 874 190 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Brynolf & Ljung AB?
Brynolf & Ljung AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.