Kari Kempas AB
Kari Kempas AB har organisationsnummer 556969-0109 (5569690109)
Aktiebolag • Org.nr: 556969-0109
Om företaget
Kari Kempas AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46491).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 414 875 kr räkenskapsåret 2025 (513 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kari Kempas AB 414 875 kr och redovisade ett resultat på -153 755 kr. Rörelsemarginalen var -33,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 13,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,7 procent). Kassalikviditeten var 48,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 163,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -33,5 procent | 4,9 procent | -3,2 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -37,1 procent | 3,7 procent | -4,0 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,2 procent | 47,7 procent | 16,6 procent till 79,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 48,9 procent | 163,2 procent | 67,6 procent till 407,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -543,3 procent | 1,5 procent | -23,1 procent till 26,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -19,1 procent | -3,4 procent | -28,9 procent till 22,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 415 000 kr | 1 520 000 kr | 664 000 kr till 3 340 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 263 000 kr | 421 000 kr | 83 000 kr till 683 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 221 av 409 aktiebolag inom partihandel med sport- och fritidsartiklar.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom partihandel med sport- och fritidsartiklar med säte i Nacka.
- Plats 2 663 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 66 361 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 199 573 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 24,8 procent | -7,6 procent | -12,8 procent | -33,5 procent |
| Vinstmarginal | 12,5 procent | 24,4 procent | -8,3 procent | -15,6 procent | -37,1 procent |
| Soliditet | 22,7 procent | 66,3 procent | 67,2 procent | 47,2 procent | 13,2 procent |
| Kassalikviditet | 32,7 procent | 133,9 procent | 83,1 procent | 267,3 procent | 48,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 procent | 59,8 procent | 6,1 procent | -58,2 procent | -543,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,4 procent | -19,1 procent | 13,3 procent | -16,4 procent | -19,1 procent |
| Omsättning per anställd | 670 000 kr | 542 000 kr | 614 000 kr | 513 000 kr | 415 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 114 000 kr | 56 000 kr | 331 000 kr | 261 000 kr | 263 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Falkvägen 3c/o c/o Kempessult AB
13246 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva köp och försäljning av produkter relaterade till träning och hälsa, köp och försäljning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46491Partihandel med sport- och fritidsartiklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 707 551 kr | 731 208 kr | 669 539 kr | 541 595 kr | 613 536 kr | 512 580 kr | 414 875 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 25 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 348 796 kr | 323 361 kr | 271 112 kr | 171 630 kr | 165 139 kr | 148 464 kr | 138 100 kr |
| Personalkostnader | 51 250 kr | 108 448 kr | 113 615 kr | 56 174 kr | 330 642 kr | 261 263 kr | 262 647 kr |
| Avskrivningar | 79 155 kr | 79 155 kr | 79 155 kr | 79 154 kr | 79 154 kr | 79 154 kr | 79 154 kr |
| Rörelseresultat | 56 809 kr | 73 693 kr | 84 793 kr | 134 376 kr | -46 742 kr | -65 805 kr | -138 856 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 37 kr | 508 kr | 697 kr | 850 kr |
| Räntekostnader | - | 1 799 kr | 871 kr | 2 365 kr | 4 889 kr | 14 688 kr | 15 749 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 56 809 kr | 71 894 kr | 83 922 kr | 132 048 kr | -51 123 kr | -79 796 kr | -153 755 kr |
| Bokslutsdispositioner | 38 000 kr | 150 000 kr | -22 428 kr | 67 933 kr | 69 428 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 20 289 kr | 48 729 kr | 13 859 kr | 42 380 kr | 5 036 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 74 520 kr | 173 165 kr | 47 635 kr | 157 601 kr | 13 269 kr | -79 796 kr | -153 755 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 547 485 kr | 468 330 kr | 389 175 kr | 310 021 kr | 230 867 kr | 151 713 kr | 72 559 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 547 485 kr | 468 330 kr | 389 175 kr | 310 021 kr | 230 867 kr | 151 713 kr | 72 559 kr |
| Omsättningstillgångar | 101 741 kr | 35 603 kr | 77 154 kr | 87 828 kr | 91 642 kr | 138 784 kr | 141 907 kr |
| Varulager | 3 052 kr | 4 327 kr | 4 327 kr | 983 kr | 3 880 kr | 4 865 kr | 50 799 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 477 kr | 154 kr | 57 609 kr | 45 917 kr | 55 284 kr | 95 742 kr | 27 544 kr |
| Kassa och bank | 29 212 kr | 31 122 kr | 15 218 kr | 40 928 kr | 32 078 kr | 37 527 kr | 63 564 kr |
| Summa tillgångar | 649 226 kr | 503 933 kr | 466 329 kr | 397 849 kr | 322 509 kr | 290 497 kr | 214 466 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 322 179 kr | 345 344 kr | 105 979 kr | 263 580 kr | 216 849 kr | 137 053 kr | 28 298 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 197 659 kr | 122 179 kr | 8 344 kr | 55 979 kr | 153 580 kr | 166 849 kr | 132 053 kr |
| Årets resultat | 74 520 kr | 173 165 kr | 47 635 kr | 157 601 kr | 13 269 kr | -79 796 kr | -153 755 kr |
| Obeskattade reserver | 264 933 kr | 114 933 kr | 137 361 kr | 69 428 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 114 kr | 43 656 kr | 222 989 kr | 64 841 kr | 105 660 kr | 50 097 kr | 186 168 kr |
| Leverantörsskulder | 3 821 kr | 7 723 kr | 17 298 kr | 24 865 kr | 6 164 kr | 12 329 kr | 10 509 kr |
| Skatteskulder | 20 289 kr | 5 576 kr | 19 435 kr | 23 504 kr | 7 948 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 004 kr | 30 357 kr | 172 617 kr | 2 953 kr | 19 201 kr | 29 465 kr | 71 910 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 649 226 kr | 503 933 kr | 466 329 kr | 397 849 kr | 322 509 kr | 290 497 kr | 214 466 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom köp och försäljning av produkter relaterade till träning och hälsa. Företaget har sitt säte i Nacka.
Företrädare
- Kari K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kari Kempas AB för organisationsnummer?
Kari Kempas AB har organisationsnummer 556969-0109 (5569690109).
Var ligger Kari Kempas AB?
Kari Kempas AB har sin registrerade adress Falkvägen 3, 13246 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Kari Kempas AB verksamt i?
Kari Kempas AB är registrerat i branschen partihandel med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kari Kempas AB?
Kari Kempas AB hade en nettoomsättning på 414 875 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kari Kempas AB?
Kari Kempas AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.