DMT Transport AB
DMT Transport AB har organisationsnummer 556969-7146 (5569697146)
Aktiebolag • Org.nr: 556969-7146
Om företaget
DMT Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 2 996 292 kr räkenskapsåret 2025 (3 478 208 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DMT Transport AB 2 996 292 kr och redovisade ett resultat på 65 180 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 33,4 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 430,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 33,4 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 430,2 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,9 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 498 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 569 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 87 av 292 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Stockholm.
- Plats 10 812 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 18 023 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 58 048 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,5 procent | 11,3 procent | 17,7 procent | 17,2 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 20,4 procent | 10,3 procent | 17,0 procent | 17,2 procent | 2,8 procent |
| Soliditet | 38,4 procent | 45,7 procent | 60,6 procent | 58,4 procent | 33,4 procent |
| Kassalikviditet | 296,3 procent | 336,3 procent | 380,0 procent | 361,4 procent | 430,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 procent | 23,6 procent | 38,0 procent | 27,8 procent | 5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,4 procent | -1,1 procent | 25,4 procent | 3,4 procent | -13,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 711 000 kr | 2 682 000 kr | 3 364 000 kr | 1 739 000 kr | 1 498 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 582 000 kr | 619 000 kr | 838 000 kr | 529 000 kr | 487 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ada Nilssons gata 1912956 Hägersten
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Ada Nilssons gata 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med godstransporter, vägtransporter, schakt- och grustransporter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 112 212 kr | 2 711 181 kr | 2 682 311 kr | 3 364 233 kr | 3 478 208 kr | 2 996 292 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 257 kr | 7 270 kr | 60 073 kr | 0 kr | - | 266 856 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 675 586 kr | 851 576 kr | 1 096 816 kr | 1 458 836 kr | 1 289 644 kr | 1 290 832 kr |
| Övriga externa kostnader | 288 437 kr | 300 422 kr | 316 299 kr | 361 056 kr | 420 148 kr | 448 967 kr |
| Personalkostnader | 583 087 kr | 581 534 kr | 619 176 kr | 837 910 kr | 1 058 118 kr | 973 073 kr |
| Avskrivningar | 308 460 kr | 403 143 kr | 407 057 kr | 112 591 kr | 112 591 kr | 403 824 kr |
| Rörelseresultat | 263 899 kr | 581 776 kr | 303 036 kr | 593 840 kr | 597 707 kr | 146 452 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 10 kr | 10 975 kr | 23 267 kr | 6 391 kr |
| Räntekostnader | 21 304 kr | 28 937 kr | 25 751 kr | 33 793 kr | 22 099 kr | 69 562 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 242 595 kr | 552 839 kr | 277 295 kr | 571 022 kr | 598 875 kr | 83 281 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -140 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 52 382 kr | 114 056 kr | 59 299 kr | 117 897 kr | 94 801 kr | 18 101 kr |
| Årets resultat | 190 213 kr | 438 783 kr | 217 996 kr | 453 125 kr | 364 074 kr | 65 180 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 616 920 kr | 922 777 kr | 441 475 kr | 328 884 kr | 216 293 kr | 2 026 993 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 616 920 kr | 922 777 kr | 441 475 kr | 328 884 kr | 216 293 kr | 1 898 464 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 128 529 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 044 944 kr | 1 442 111 kr | 1 582 069 kr | 1 641 252 kr | 2 023 734 kr | 1 478 474 kr |
| Kortfristiga fordringar | 449 186 kr | 478 209 kr | 597 612 kr | 614 757 kr | 746 604 kr | 700 900 kr |
| Kassa och bank | 595 758 kr | 963 902 kr | 984 457 kr | 1 026 495 kr | 1 277 130 kr | 777 574 kr |
| Summa tillgångar | 1 661 864 kr | 2 364 888 kr | 2 023 544 kr | 1 970 136 kr | 2 240 027 kr | 3 505 467 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 668 360 kr | 907 143 kr | 925 138 kr | 1 193 263 kr | 1 307 336 kr | 1 172 516 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 428 147 kr | 418 360 kr | 657 142 kr | 690 138 kr | 893 262 kr | 1 057 336 kr |
| Årets resultat | 190 213 kr | 438 783 kr | 217 996 kr | 453 125 kr | 364 074 kr | 65 180 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 140 000 kr | 140 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 286 205 kr | 486 653 kr | 470 503 kr | 431 961 kr | 559 981 kr | 343 692 kr |
| Leverantörsskulder | 14 162 kr | 42 580 kr | 27 422 kr | 43 393 kr | 6 595 kr | 123 591 kr |
| Skatteskulder | 61 464 kr | 123 835 kr | 191 869 kr | 117 897 kr | 241 081 kr | 26 834 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 167 896 kr | 268 826 kr | 175 127 kr | 187 815 kr | 244 302 kr | 152 165 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 661 864 kr | 2 364 888 kr | 2 023 544 kr | 1 970 136 kr | 2 240 027 kr | 3 505 467 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver godstransporter, vägtransporter, schakt- och grustransporter och förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm kommun.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret har skett.
Företrädare
- Tuna Ü (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DMT Transport AB för organisationsnummer?
DMT Transport AB har organisationsnummer 556969-7146 (5569697146).
Var ligger DMT Transport AB?
DMT Transport AB har sin registrerade adress Ada Nilssons gata 19, 12956 Hägersten.
Vilken bransch är DMT Transport AB verksamt i?
DMT Transport AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DMT Transport AB?
DMT Transport AB hade en nettoomsättning på 2 996 292 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har DMT Transport AB?
DMT Transport AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.