River Rafter AB
River Rafter AB har organisationsnummer 556970-2045 (5569702045)
Aktiebolag • Org.nr: 556970-2045
Om företaget
River Rafter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Överkalix. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290). Företaget bedriver även verksamhet inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 40 procent till 138 510 kr räkenskapsåret 2025 (230 716 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga lite färre uppdrag under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte River Rafter AB 138 510 kr och redovisade ett resultat på 1 165 kr. Rörelsemarginalen var -16,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 74,0 procent, över branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 318,7 procent, över branschens median (median 190,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,3 procent | 4,4 procent | -4,8 procent till 16,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,7 procent | 3,8 procent | -5,4 procent till 16,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,0 procent | 48,2 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 318,7 procent | 190,1 procent | 87,1 procent till 461,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -40,0 procent | -0,1 procent | -24,8 procent till 18,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 622 av 912 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 34 av 44 aktiebolag med säte i Överkalix.
- Plats 5 091 av 6 825 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 239 205 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 25,3 procent | -16,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 25,3 procent | -16,7 procent |
| Soliditet | 68,9 procent | 62,8 procent | 74,0 procent |
| Kassalikviditet | 108,4 procent | 91,6 procent | 318,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 procent | 2,1 procent | 0,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -35,7 procent | -40,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 695632 Överkalix
Verksamhetsbeskrivning
Turismverksamhet, event och catering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 358 961 kr | 230 716 kr | 138 510 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 30 546 kr | 55 169 kr | 36 360 kr |
| Övriga externa kostnader | 71 766 kr | 117 170 kr | 102 216 kr |
| Personalkostnader | 253 419 kr | 0 kr | 22 520 kr |
| Rörelseresultat | 3 231 kr | 58 377 kr | -22 586 kr |
| Ränteintäkter | 204 kr | 241 kr | 145 kr |
| Räntekostnader | 496 kr | 175 kr | 737 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 939 kr | 58 443 kr | -23 178 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -55 000 kr | 25 000 kr |
| Skatt | 1 349 kr | 801 kr | 657 kr |
| Årets resultat | 1 590 kr | 2 642 kr | 1 165 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 120 500 kr | 134 266 kr | 29 656 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 500 kr | 134 266 kr | 29 656 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 351 kr | 69 417 kr | 144 873 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 825 kr | 12 784 kr | 96 033 kr |
| Kassa och bank | 31 526 kr | 56 633 kr | 48 840 kr |
| Summa tillgångar | 181 851 kr | 203 683 kr | 174 529 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 125 265 kr | 127 906 kr | 129 072 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 73 675 kr | 75 264 kr | 77 907 kr |
| Årets resultat | 1 590 kr | 2 642 kr | 1 165 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 586 kr | 75 777 kr | 45 457 kr |
| Leverantörsskulder | 7 006 kr | 3 264 kr | 4 307 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 580 kr | 72 513 kr | 16 255 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 181 851 kr | 203 683 kr | 174 529 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver turismverksamhet, event och catering samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Överkalix. Upplev & Utveckla i Norr AB (556830-7762) är moderbolag till River Rafter AB och har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Magnus L
Undertecknad i Överkalix 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har River Rafter AB för organisationsnummer?
River Rafter AB har organisationsnummer 556970-2045 (5569702045).
Var ligger River Rafter AB?
River Rafter AB har sin registrerade adress Ringvägen 6, 95632 Överkalix.
Vilken bransch är River Rafter AB verksamt i?
River Rafter AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter River Rafter AB?
River Rafter AB hade en nettoomsättning på 138 510 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Överkalix
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-04-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.