Svärdsklova Padel AB
Svärdsklova Padel AB har organisationsnummer 556970-3902 (5569703902)
Aktiebolag • Org.nr: 556970-3902
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningarHägersten
Om företaget
Svärdsklova Padel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93119).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 84 838 kr räkenskapsåret 2025 (96 096 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svärdsklova Padel AB 84 838 kr och redovisade ett resultat på -62 501 kr. Soliditeten var 6,4 procent, under branschens median (median 23,0 procent). Kassalikviditeten var 164,2 procent, över branschens median (median 131,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,4 procent | 23,0 procent | 5,2 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 164,2 procent | 131,4 procent | 62,3 procent till 357,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -71,4 procent | -0,3 procent | -73,7 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 336 av 429 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar.
- Plats 33 av 42 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar med säte i Stockholm.
- Plats 46 893 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 83 503 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 250 835 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,2 procent | -22,0 procent | -22,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -6,0 procent | -41,9 procent | -28,9 procent | - | - |
| Soliditet | 10,3 procent | 5,7 procent | 3,7 procent | 5,3 procent | 6,4 procent |
| Kassalikviditet | 29,1 procent | 2,1 procent | 228,2 procent | 147,5 procent | 164,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -5,9 procent | -61,1 procent | -58,4 procent | -141,0 procent | -71,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,2 procent | -12,5 procent | -15,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storsvängen 155c/o c/o Pelle Lindberg
12944 Hägersten
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Storsvängen 155 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva idrottsverksamhet genom att bygga, äga, hyra ut och driva idrottsanläggningar. Bolaget skall också bedriva förvaltning av värdepapper, bolag och fastigheter, förvalta och äga travhästar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 140 771 kr | 129 189 kr | 113 008 kr | 96 096 kr | 84 838 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 107 kr | 0 kr | 725 kr | 0 kr | 6 087 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 35 230 kr | 24 473 kr | 16 753 kr | 24 884 kr | 15 336 kr |
| Övriga externa kostnader | 100 016 kr | 68 901 kr | 43 402 kr | 90 847 kr | 52 505 kr |
| Avskrivningar | 15 787 kr | 64 197 kr | 79 083 kr | 79 083 kr | 79 083 kr |
| Rörelseresultat | -10 155 kr | -28 382 kr | -25 505 kr | -98 718 kr | -55 999 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | 9 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 25 707 kr | 7 125 kr | 7 132 kr | 6 503 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 455 kr | -54 089 kr | -32 619 kr | -105 841 kr | -62 501 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -8 455 kr | -54 089 kr | -32 619 kr | -105 841 kr | -62 501 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 020 214 kr | 1 500 130 kr | 1 421 047 kr | 1 341 964 kr | 1 266 544 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 979 706 kr | 1 467 861 kr | 1 397 017 kr | 1 326 173 kr | 1 258 992 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 369 248 kr | 49 615 kr | 91 986 kr | 74 814 kr | 98 060 kr |
| Varulager | 5 995 kr | 18 619 kr | 18 619 kr | 13 260 kr | 12 560 kr |
| Kortfristiga fordringar | 262 061 kr | 14 428 kr | 5 060 kr | 5 503 kr | 5 983 kr |
| Kassa och bank | 101 192 kr | 16 567 kr | 68 307 kr | 56 051 kr | 79 517 kr |
| Summa tillgångar | 1 389 462 kr | 1 549 745 kr | 1 513 033 kr | 1 416 778 kr | 1 364 604 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 142 596 kr | 88 507 kr | 55 888 kr | 75 047 kr | 87 546 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 101 051 kr | 92 596 kr | 38 507 kr | 130 888 kr | 100 047 kr |
| Årets resultat | -8 455 kr | -54 089 kr | -32 619 kr | -105 841 kr | -62 501 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 246 866 kr | 1 461 238 kr | 32 145 kr | 41 731 kr | 52 058 kr |
| Leverantörsskulder | 57 669 kr | 919 kr | 0 kr | 2 461 kr | 6 288 kr |
| Skatteskulder | 203 197 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 975 000 kr | 1 424 642 kr | 343 kr | 343 kr | 343 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 389 462 kr | 1 549 745 kr | 1 513 033 kr | 1 416 778 kr | 1 364 604 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedrev tidigare holding verksamhet. Från år 2021 bedriver bolaget padelverksamhet genom att bygga, äga, hyra ut och driva padelanläggning.
Erhållna villkorade aktieägartillskott uppgår till 200 000 kr.
Företrädare
- Hans Roger Ö (verkställande direktör, styrelseledamot)
- Per Erik A (styrelseledamot)
- Bo Per-Fredrik K (styrelseledamot)
- Per Lennart Harry Pelle L (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svärdsklova Padel AB för organisationsnummer?
Svärdsklova Padel AB har organisationsnummer 556970-3902 (5569703902).
Var ligger Svärdsklova Padel AB?
Svärdsklova Padel AB har sin registrerade adress Storsvängen 155, 12944 Hägersten.
Vilken bransch är Svärdsklova Padel AB verksamt i?
Svärdsklova Padel AB är registrerat i branschen drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svärdsklova Padel AB?
Svärdsklova Padel AB hade en nettoomsättning på 84 838 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-05-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.