Säkerhetsvision i Stockholm AB
Säkerhetsvision i Stockholm AB har organisationsnummer 556971-9452 (5569719452)
Aktiebolag • Org.nr: 556971-9452
Om företaget
Säkerhetsvision i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som övrig säkerhetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 80090).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 10 procent till 3 005 876 kr räkenskapsåret 2026 (2 724 552 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Säkerhetsvision i Stockholm AB 3 005 876 kr och redovisade ett resultat på 96 881 kr. Rörelsemarginalen var 4,1 procent, under branschens median (median 9,3 procent). Soliditeten var 57,0 procent, över branschens median (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 183,0 procent, under branschens median (median 231,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 9,3 procent | 3,0 procent till 17,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 9,5 procent | 3,4 procent till 20,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,0 procent | 55,7 procent | 31,5 procent till 83,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 183,0 procent | 231,7 procent | 143,8 procent till 467,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 16,3 procent | -3,6 procent till 41,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,3 procent | 10,3 procent | -15,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 006 000 kr | 1 041 000 kr | 661 000 kr till 1 665 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 711 000 kr | 577 000 kr | 376 000 kr till 711 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 70 av 231 aktiebolag inom övrig säkerhetsverksamhet.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom övrig säkerhetsverksamhet med säte i Sollentuna.
- Plats 388 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 17 958 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 57 835 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 12,9 procent | 0,9 procent | 12,4 procent | 4,1 procent |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 12,9 procent | 0,8 procent | 12,3 procent | 4,1 procent |
| Soliditet | 38,1 procent | 51,1 procent | 46,1 procent | 53,3 procent | 57,0 procent |
| Kassalikviditet | 114,4 procent | 146,6 procent | 126,4 procent | 156,4 procent | 183,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,7 procent | 63,1 procent | 2,0 procent | 36,9 procent | 12,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 35,3 procent | 14,4 procent | -21,5 procent | 1,9 procent | 10,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 975 000 kr | 1 701 000 kr | 1 336 000 kr | 2 725 000 kr | 3 006 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 617 000 kr | 602 000 kr | 489 000 kr | 677 000 kr | 711 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Raseborgsgatan 13c/o System Edström AB
16474 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Säkerhetsinstallationer och produktförsäljning säkerhetsanläggningar inom larm.
Bransch
- 80090Övrig säkerhetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 197 898 kr | 2 974 812 kr | 3 402 814 kr | 2 672 829 kr | 2 724 552 kr | 3 005 876 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 37 350 kr | 37 kr | 184 725 kr | 19 099 kr | 32 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 059 043 kr | 1 583 056 kr | 974 581 kr | 914 900 kr | 1 103 097 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 609 049 kr | 598 234 kr | 857 716 kr | 863 900 kr | 675 620 kr | 719 675 kr |
| Personalkostnader | 679 904 kr | 617 399 kr | 1 203 401 kr | 978 069 kr | 677 499 kr | 710 502 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 11 634 kr | 17 941 kr | 17 941 kr |
| Rörelseresultat | -150 098 kr | 272 424 kr | 439 803 kr | 22 987 kr | 338 404 kr | 124 338 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 27 kr | 56 kr | 187 kr | 476 kr |
| Räntekostnader | 10 976 kr | 7 129 kr | 150 kr | 1 118 kr | 4 792 kr | 235 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -161 074 kr | 265 295 kr | 439 680 kr | 21 925 kr | 333 799 kr | 124 579 kr |
| Skatt | 0 kr | 29 688 kr | 92 965 kr | 12 905 kr | 65 917 kr | 27 698 kr |
| Årets resultat | -161 074 kr | 235 607 kr | 346 715 kr | 9 020 kr | 267 882 kr | 96 881 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 78 069 kr | 60 128 kr | 42 187 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 78 069 kr | 60 128 kr | 42 187 kr |
| Omsättningstillgångar | 548 142 kr | 795 753 kr | 1 076 217 kr | 917 459 kr | 1 302 660 kr | 1 315 175 kr |
| Varulager | 172 970 kr | 231 950 kr | 304 600 kr | 238 853 kr | 307 763 kr | 246 865 kr |
| Kortfristiga fordringar | 375 172 kr | 253 414 kr | 484 558 kr | 483 715 kr | 917 480 kr | 666 848 kr |
| Kassa och bank | - | 310 389 kr | 287 059 kr | 194 891 kr | 77 417 kr | 401 462 kr |
| Summa tillgångar | 548 142 kr | 795 753 kr | 1 076 217 kr | 995 528 kr | 1 362 788 kr | 1 357 362 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 67 436 kr | 303 043 kr | 549 758 kr | 458 778 kr | 726 660 kr | 773 541 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 178 510 kr | 17 436 kr | 153 043 kr | 399 758 kr | 408 778 kr | 626 660 kr |
| Årets resultat | -161 074 kr | 235 607 kr | 346 715 kr | 9 020 kr | 267 882 kr | 96 881 kr |
| Kortfristiga skulder | 396 149 kr | 492 710 kr | 526 459 kr | 536 750 kr | 636 128 kr | 583 821 kr |
| Leverantörsskulder | 239 563 kr | 315 635 kr | 158 737 kr | 252 138 kr | 329 497 kr | 330 854 kr |
| Skatteskulder | -35 838 kr | 28 234 kr | 121 023 kr | 77 923 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 170 693 kr | 97 782 kr | 182 381 kr | 171 540 kr | 152 768 kr | 164 567 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 548 142 kr | 795 753 kr | 1 076 217 kr | 995 528 kr | 1 362 788 kr | 1 357 362 kr |
Ur årsredovisningen
Säkerhetsvision i Stockholm AB utför säkerhetsinstallationer samt säljer därtill produkter och säkerhetsanläggningar. Företaget startades 2014 och har sitt säte i Sollentuna.
Företrädare
- Johan T (verkställande direktör)
Undertecknad i Sollentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Säkerhetsvision i Stockholm AB för organisationsnummer?
Säkerhetsvision i Stockholm AB har organisationsnummer 556971-9452 (5569719452).
Var ligger Säkerhetsvision i Stockholm AB?
Säkerhetsvision i Stockholm AB har sin registrerade adress Raseborgsgatan 13, 16474 Kista.
Vilken bransch är Säkerhetsvision i Stockholm AB verksamt i?
Säkerhetsvision i Stockholm AB är registrerat i branschen övrig säkerhetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Säkerhetsvision i Stockholm AB?
Säkerhetsvision i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 3 005 876 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Säkerhetsvision i Stockholm AB?
Säkerhetsvision i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Säkerhetsvision i Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Säkerhetsvision i Stockholm AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-05-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.