
Hobo Hotel AB
Hobo Hotel AB har organisationsnummer 556972-4817 (5569724817)
Aktiebolag • Org.nr: 556972-4817
Om företaget
Hobo Hotel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55101). På Google Maps är verksamheten listad som hotell. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,2 av 5 från 1525 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 97 996 000 kr räkenskapsåret 2025 (100 717 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hobo Hotel AB 97 996 000 kr och redovisade ett resultat på -372 000 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 65,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,2 procent). Kassalikviditeten var 290,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 137,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 3,4 procent | -4,0 procent till 10,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 2,8 procent | -4,5 procent till 9,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 65,5 procent | 35,2 procent | 12,3 procent till 62,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 290,6 procent | 137,3 procent | 69,7 procent till 285,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 2,5 procent | -9,6 procent till 25,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,7 procent | 1,8 procent | -9,9 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 882 000 kr | 1 333 000 kr | 921 000 kr till 1 829 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 487 000 kr | 333 000 kr till 585 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 28 av 692 aktiebolag inom hotellverksamhet med restaurangrörelse.
- Plats 22 av 98 aktiebolag inom hotellverksamhet med restaurangrörelse med säte i Stockholm.
- Plats 303 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 441 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 1 276 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -60,0 procent | 3,1 procent | 3,5 procent | 3,2 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | -62,1 procent | 3,2 procent | 5,2 procent | 5,2 procent | 1,7 procent |
| Soliditet | 51,9 procent | 70,8 procent | 63,8 procent | 63,5 procent | 65,5 procent |
| Kassalikviditet | 170,2 procent | 417,1 procent | 324,6 procent | 298,7 procent | 290,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 procent | 42,5 procent | 0,0 procent | 1,5 procent | -0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 130,8 procent | 16,0 procent | 8,8 procent | -2,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 382 000 kr | 2 751 000 kr | 2 257 000 kr | 2 398 000 kr | 2 882 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 438 000 kr | 547 000 kr | 466 000 kr | 492 000 kr | 624 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brunkebergstorg 411151 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Brunkebergstorg 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva hotellrörelse ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 55101Hotellverksamhet med restaurangrörelseHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 562 000 kr | 79 783 000 kr | 92 530 000 kr | 100 717 000 kr | 97 996 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 616 000 kr | 77 000 kr | 35 000 kr | 778 000 kr | 61 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 777 000 kr | 3 019 000 kr | 3 392 000 kr | 3 441 000 kr | 3 550 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 711 000 kr | 54 124 000 kr | 62 438 000 kr | 70 648 000 kr | 69 368 000 kr |
| Personalkostnader | 10 959 000 kr | 15 877 000 kr | 19 096 000 kr | 20 657 000 kr | 21 206 000 kr |
| Avskrivningar | 4 473 000 kr | 4 356 000 kr | 4 366 000 kr | 3 535 000 kr | 3 266 000 kr |
| Rörelseresultat | -20 742 000 kr | 2 484 000 kr | 3 273 000 kr | 3 214 000 kr | 667 000 kr |
| Räntekostnader | 103 000 kr | 57 000 kr | 80 000 kr | 250 000 kr | 373 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 456 000 kr | 2 535 000 kr | 4 769 000 kr | 5 245 000 kr | 1 661 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | 20 103 000 kr | 29 514 000 kr | -5 095 000 kr | - | -2 344 000 kr |
| Skatt | -7 375 000 kr | 6 627 000 kr | -311 000 kr | -247 000 kr | -311 000 kr |
| Årets resultat | 6 023 000 kr | 25 422 000 kr | -15 000 kr | 922 000 kr | -372 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 27 315 000 kr | 16 498 000 kr | 12 658 000 kr | 9 499 000 kr | 6 845 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 257 000 kr | 15 067 000 kr | 10 916 000 kr | 7 510 000 kr | 4 545 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 058 000 kr | 1 431 000 kr | 1 742 000 kr | 1 989 000 kr | 2 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 38 818 000 kr | 67 875 000 kr | 81 017 000 kr | 86 110 000 kr | 85 258 000 kr |
| Varulager | 321 000 kr | 390 000 kr | 493 000 kr | 661 000 kr | 697 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 497 000 kr | 67 485 000 kr | 80 524 000 kr | 85 449 000 kr | 84 561 000 kr |
| Summa tillgångar | 66 133 000 kr | 84 373 000 kr | 93 675 000 kr | 95 609 000 kr | 92 103 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 34 348 000 kr | 59 770 000 kr | 59 772 000 kr | 60 694 000 kr | 60 322 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 28 275 000 kr | 34 298 000 kr | 59 737 000 kr | 59 722 000 kr | 60 644 000 kr |
| Årets resultat | 6 023 000 kr | 25 422 000 kr | -15 000 kr | 922 000 kr | -372 000 kr |
| Obeskattade reserver | 3 010 000 kr | 1 841 000 kr | 617 000 kr | 191 000 kr | 85 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 620 000 kr | 16 180 000 kr | 24 809 000 kr | 28 611 000 kr | 29 101 000 kr |
| Leverantörsskulder | 1 236 000 kr | 1 079 000 kr | 1 196 000 kr | 1 563 000 kr | 1 324 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 131 000 kr | 2 924 000 kr | 4 193 000 kr | 4 358 000 kr | 4 430 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 66 133 000 kr | 84 373 000 kr | 93 675 000 kr | 95 609 000 kr | 92 103 000 kr |
Företrädare
- Trine Lise M (ordförande)
- Susanna S (ledamot)
- Jack William R (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hobo Hotel AB för organisationsnummer?
Hobo Hotel AB har organisationsnummer 556972-4817 (5569724817).
Var ligger Hobo Hotel AB?
Hobo Hotel AB har sin registrerade adress Brunkebergstorg 4, 11151 Stockholm.
Vilken bransch är Hobo Hotel AB verksamt i?
Hobo Hotel AB är registrerat i branschen hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hobo Hotel AB?
Hobo Hotel AB hade en nettoomsättning på 97 996 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hobo Hotel AB?
Hobo Hotel AB hade i genomsnitt 34 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Utländska
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-05-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.