Nha Trang Restaurang i Stockholm AB
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB har organisationsnummer 556972-5731 (5569725731)
Aktiebolag • Org.nr: 556972-5731
Om företaget
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 3 941 563 kr räkenskapsåret 2025 (4 803 735 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nha Trang Restaurang i Stockholm AB 3 941 563 kr och redovisade ett resultat på -706 045 kr. Rörelsemarginalen var -17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 251,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 119,2 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 251,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -15,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 493 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 296 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 437 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 751 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 8 582 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 14 018 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 45 402 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,1 procent | 20,1 procent | 8,4 procent | 1,6 procent | -17,9 procent |
| Vinstmarginal | 25,1 procent | 20,0 procent | 8,3 procent | 1,6 procent | -17,9 procent |
| Soliditet | 90,1 procent | 84,5 procent | 80,7 procent | 88,6 procent | 251,7 procent |
| Kassalikviditet | 854,2 procent | 299,4 procent | 199,2 procent | 203,0 procent | 119,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 13,5 procent | 10,5 procent | 4,9 procent | -15,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,9 procent | 9,2 procent | -0,1 procent | -7,4 procent | -17,9 procent |
| Omsättning per anställd | 793 000 kr | 742 000 kr | 741 000 kr | 600 000 kr | 493 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 354 000 kr | 349 000 kr | 398 000 kr | 356 000 kr | 296 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fleminggatan 60c/o Nha Trang Restaurang i Stockholm AB
11245 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fleminggatan 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang verksamhet
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 955 580 kr | 4 101 714 kr | 4 755 321 kr | 5 191 868 kr | 5 185 217 kr | 4 803 735 kr | 3 941 563 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 190 347 kr | 743 335 kr | 537 040 kr | 774 824 kr | 452 481 kr | 286 645 kr | 291 581 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 200 369 kr | 1 269 495 kr | 1 138 104 kr | 1 341 968 kr | 1 459 706 kr | 1 307 204 kr | 1 276 531 kr |
| Övriga externa kostnader | 798 832 kr | 716 689 kr | 768 322 kr | 1 136 481 kr | 931 410 kr | 929 656 kr | 1 337 408 kr |
| Personalkostnader | 2 293 208 kr | 1 951 307 kr | 2 121 568 kr | 2 439 524 kr | 2 786 185 kr | 2 844 901 kr | 2 365 673 kr |
| Avskrivningar | 61 920 kr | 66 304 kr | 71 486 kr | 3 106 kr | 22 369 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 791 598 kr | 841 254 kr | 1 192 881 kr | 1 045 613 kr | 438 028 kr | 78 619 kr | -706 468 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 9 kr | 655 kr | 5 161 kr | 7 030 kr |
| Räntekostnader | 4 968 kr | 1 995 kr | 1 613 kr | 6 594 kr | 7 516 kr | 8 376 kr | 6 607 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 786 630 kr | 839 259 kr | 1 191 268 kr | 1 039 028 kr | 431 167 kr | 75 404 kr | -706 045 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -250 000 kr | -260 000 kr | 250 000 kr | 260 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 169 856 kr | 180 121 kr | 194 097 kr | 163 421 kr | 143 619 kr | 71 267 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 616 774 kr | 659 138 kr | 747 171 kr | 615 607 kr | 537 548 kr | 264 137 kr | -706 045 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 230 081 kr | 2 441 606 kr | 2 820 120 kr | 4 429 361 kr | 4 406 992 kr | 4 406 992 kr | 786 492 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 92 881 kr | 74 406 kr | 2 920 kr | 111 661 kr | 89 292 kr | 89 292 kr | 469 292 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 137 200 kr | 2 367 200 kr | 2 817 200 kr | 4 317 700 kr | 4 317 700 kr | 4 317 700 kr | 317 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 092 322 kr | 1 087 580 kr | 1 568 064 kr | 977 258 kr | 1 919 343 kr | 1 653 849 kr | 1 067 081 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 70 000 kr | 110 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 516 884 kr | 383 727 kr | 275 602 kr | 281 483 kr | 290 583 kr | 15 440 kr | 432 287 kr |
| Kassa och bank | 1 575 438 kr | 703 853 kr | 1 292 462 kr | 695 775 kr | 1 628 760 kr | 1 568 409 kr | 524 794 kr |
| Summa tillgångar | 3 322 403 kr | 3 529 186 kr | 4 388 184 kr | 5 406 619 kr | 6 326 335 kr | 6 060 841 kr | 1 853 573 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 548 306 kr | 3 207 445 kr | 3 954 615 kr | 4 570 222 kr | 5 107 770 kr | 5 371 907 kr | 4 665 862 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 881 532 kr | 2 498 307 kr | 3 157 444 kr | 3 904 615 kr | 4 520 222 kr | 5 057 770 kr | 5 321 907 kr |
| Årets resultat | 616 774 kr | 659 138 kr | 747 171 kr | 615 607 kr | 537 548 kr | 264 137 kr | -706 045 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 250 000 kr | 510 000 kr | 260 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 774 097 kr | 321 741 kr | 183 569 kr | 326 397 kr | 963 701 kr | 780 254 kr | 802 936 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | -617 kr |
| Skatteskulder | 376 780 kr | 189 427 kr | 0 kr | 161 432 kr | 322 313 kr | 266 115 kr | 398 646 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 375 425 kr | 97 780 kr | 137 548 kr | 121 471 kr | 552 878 kr | 290 594 kr | 396 200 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 322 403 kr | 3 529 186 kr | 4 388 184 kr | 5 406 619 kr | 6 326 335 kr | 6 060 841 kr | 1 853 573 kr |
Ur årsredovisningen
Restaurang verksamhet
Företrädare
- Annie Tran N (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nha Trang Restaurang i Stockholm AB för organisationsnummer?
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB har organisationsnummer 556972-5731 (5569725731).
Var ligger Nha Trang Restaurang i Stockholm AB?
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB har sin registrerade adress Fleminggatan 60, 11245 Stockholm.
Vilken bransch är Nha Trang Restaurang i Stockholm AB verksamt i?
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nha Trang Restaurang i Stockholm AB?
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 3 941 563 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nha Trang Restaurang i Stockholm AB?
Nha Trang Restaurang i Stockholm AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-05-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.