Code is king AB
Code is king AB har organisationsnummer 556972-6499 (5569726499)
Aktiebolag • Org.nr: 556972-6499
Om företaget
Code is king AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lärbro. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 85 procent till 99 606 kr räkenskapsåret 2025 (679 000 kr föregående år).
Under 2024 och 2025 har företaget minskat takten på verksamheten, dels på grund av personliga skäl och på grund av att en stor kund gick i konkurs.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Code is king AB 99 606 kr och redovisade ett resultat på -1 907 kr. Soliditeten var 50,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 131,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 131,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3,3 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -85,3 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 50 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 531 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 23 av 35 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Gotland.
- Plats 1 664 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 1 664 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 247 514 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,0 procent | -40,7 procent | 3,7 procent | -43,2 procent | - |
| Vinstmarginal | 13,9 procent | -60,2 procent | -0,7 procent | -43,7 procent | - |
| Soliditet | 52,8 procent | 44,3 procent | 48,8 procent | 26,2 procent | 50,3 procent |
| Kassalikviditet | 259,3 procent | 138,3 procent | 148,6 procent | 94,8 procent | 131,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 procent | -191,6 procent | -4,6 procent | -492,9 procent | -3,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 24,4 procent | -60,0 procent | 36,3 procent | -27,6 procent | -85,3 procent |
| Omsättning per anställd | 861 000 kr | 344 000 kr | 469 000 kr | 679 000 kr | 50 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 459 000 kr | 403 000 kr | 876 000 kr | 7 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärbro Stora Hammars 285462453 Lärbro
Verksamhetsbeskrivning
Mjukvaruutveckling
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 383 630 kr | 1 721 605 kr | 688 328 kr | 937 765 kr | 678 729 kr | 99 606 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 132 267 kr | 439 065 kr | 1 768 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 71 253 kr | 65 052 kr | 42 719 kr | 88 853 kr | 87 861 kr | 57 434 kr |
| Personalkostnader | 1 129 964 kr | 1 023 794 kr | 918 029 kr | 806 318 kr | 876 243 kr | 14 750 kr |
| Avskrivningar | 4 518 kr | 3 629 kr | 5 983 kr | 7 999 kr | 7 999 kr | 7 999 kr |
| Rörelseresultat | 45 628 kr | 190 065 kr | -280 171 kr | 34 595 kr | -293 374 kr | 19 423 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 69 kr | 138 kr | -62 kr |
| Räntekostnader | 3 225 kr | 2 005 kr | 1 926 kr | 3 182 kr | 3 675 kr | 590 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 73 116 kr | 239 832 kr | -413 547 kr | -7 303 kr | -296 911 kr | -1 907 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -48 500 kr | 98 500 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 9 582 kr | 31 231 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 33 724 kr | 160 101 kr | -315 047 kr | -7 303 kr | -296 911 kr | -1 907 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 54 709 kr | 51 080 kr | 85 093 kr | 77 094 kr | 69 095 kr | 40 388 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 629 kr | 0 kr | 34 013 kr | 26 014 kr | 18 015 kr | 10 016 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 080 kr | 51 080 kr | 51 080 kr | 51 080 kr | 51 080 kr | 30 372 kr |
| Omsättningstillgångar | 421 726 kr | 857 585 kr | 286 324 kr | 244 833 kr | 161 248 kr | 75 609 kr |
| Kortfristiga fordringar | 197 606 kr | 419 821 kr | 92 169 kr | 206 659 kr | 17 813 kr | 23 572 kr |
| Kassa och bank | 105 657 kr | 267 529 kr | 155 370 kr | 38 174 kr | 143 435 kr | 52 037 kr |
| Summa tillgångar | 476 435 kr | 908 665 kr | 371 417 kr | 321 927 kr | 230 343 kr | 115 997 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 319 395 kr | 479 496 kr | 164 449 kr | 157 146 kr | 60 235 kr | 58 328 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 235 671 kr | 269 395 kr | 429 496 kr | 114 449 kr | 307 146 kr | 10 235 kr |
| Årets resultat | 33 724 kr | 160 101 kr | -315 047 kr | -7 303 kr | -296 911 kr | -1 907 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 98 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 107 040 kr | 330 669 kr | 206 968 kr | 164 781 kr | 170 108 kr | 57 669 kr |
| Leverantörsskulder | 26 625 kr | 42 528 kr | 7 102 kr | 5 034 kr | 5 530 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 47 775 kr | 64 101 kr | 54 521 kr | 23 288 kr | 11 644 kr | 14 523 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 640 kr | 127 500 kr | 145 345 kr | 117 709 kr | 152 934 kr | 43 146 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 476 435 kr | 908 665 kr | 371 417 kr | 321 927 kr | 230 343 kr | 115 997 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver mjukvaruutveckling.
Företrädare
- Johan Gustav S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Code is king AB för organisationsnummer?
Code is king AB har organisationsnummer 556972-6499 (5569726499).
Var ligger Code is king AB?
Code is king AB har sin registrerade adress Lärbro Stora Hammars 2854, 62453 Lärbro.
Vilken bransch är Code is king AB verksamt i?
Code is king AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Code is king AB?
Code is king AB hade en nettoomsättning på 99 606 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Code is king AB?
Code is king AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-05-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.