Sun is Shining 1 AB
Sun is Shining 1 AB har organisationsnummer 556973-2133 (5569732133)
Aktiebolag • Org.nr: 556973-2133
Om företaget
Sun is Shining 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom värme- och sanitetsarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sun is Shining 1 AB 0 kr och redovisade ett resultat på -401 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,2 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 362 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 494 av 627 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -41,9 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | -42,0 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | -643,3 procent | 19,0 procent | -51,1 procent | -200,6 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 52,9 procent | 123,5 procent | 66,2 procent | 33,3 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | - | 2864,5 procent | - | - | -1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,8 procent | -88,6 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rådmansgatan 46bc/o C/O Sylvester Lapadat
11357 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Rådmansgatan 46b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva verksamhet inom solcellsmontörer & elektriker därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 306 846 kr | 237 139 kr | 26 561 kr | -1 kr | -1 kr | 3 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 20 000 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 113 579 kr | 61 525 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 293 408 kr | 245 615 kr | 1 860 kr | 5 425 kr | 13 224 kr | 506 kr |
| Personalkostnader | 3 956 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -146 032 kr | -99 398 kr | 44 701 kr | -5 426 kr | -13 225 kr | -503 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 86 kr | 131 kr | 106 kr |
| Räntekostnader | 394 kr | 118 kr | 18 kr | 0 kr | - | 4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -146 426 kr | -99 516 kr | 44 686 kr | -5 340 kr | -13 094 kr | -401 kr |
| Årets resultat | -146 426 kr | -99 516 kr | 44 686 kr | -5 340 kr | -13 094 kr | -401 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 124 421 kr | 69 916 kr | 8 200 kr | 7 393 kr | 8 413 kr | 33 519 kr |
| Varulager | 29 397 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 77 925 kr | 51 489 kr | 6 264 kr | 7 393 kr | 8 413 kr | 33 519 kr |
| Kassa och bank | 17 099 kr | 18 427 kr | 1 936 kr | 0 kr | - | - |
| Summa tillgångar | 124 421 kr | 69 916 kr | 8 200 kr | 7 393 kr | 8 413 kr | 33 519 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -350 222 kr | -449 737 kr | 1 560 kr | -3 780 kr | -16 874 kr | 33 519 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -253 796 kr | -400 222 kr | -93 126 kr | -48 440 kr | -53 780 kr | -16 080 kr |
| Årets resultat | -146 426 kr | -99 516 kr | 44 686 kr | -5 340 kr | -13 094 kr | -401 kr |
| Kortfristiga skulder | 113 493 kr | 132 117 kr | 6 640 kr | 11 173 kr | 25 287 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 16 981 kr | 46 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 92 514 kr | 82 117 kr | 6 640 kr | 0 kr | 554 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 124 421 kr | 69 916 kr | 8 200 kr | 7 393 kr | 8 413 kr | 33 519 kr |
Företrädare
- Sylvester L (verkställande direktör)
- Freddie christopher N (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sun is Shining 1 AB för organisationsnummer?
Sun is Shining 1 AB har organisationsnummer 556973-2133 (5569732133).
Var ligger Sun is Shining 1 AB?
Sun is Shining 1 AB har sin registrerade adress Rådmansgatan 46b, 11357 Stockholm.
Vilken bransch är Sun is Shining 1 AB verksamt i?
Sun is Shining 1 AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sun is Shining 1 AB?
Sun is Shining 1 AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.