AZ Growth Capital AB
AZ Growth Capital AB har organisationsnummer 556973-3438 (5569733438)
Aktiebolag • Org.nr: 556973-3438
Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhetRåå
Om företaget
AZ Growth Capital AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Råå. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 66190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 849 997 kr räkenskapsåret 2025 (1 260 868 kr föregående år).
Verksamheten har under de senaste åren skalats ned för att fokusera på förvaltning av befintliga innehav och uppdrag snarare än att ta in nya.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AZ Growth Capital AB 849 997 kr och redovisade ett resultat på -22 875 kr. Rörelsemarginalen var -11,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 20,5 procent). Soliditeten var 78,3 procent, över branschens median (median 71,9 procent). Kassalikviditeten var 177,2 procent, under branschens median (median 302,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,8 procent | 20,5 procent | -4,3 procent till 55,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,1 procent | 26,9 procent | -1,1 procent till 66,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,3 procent | 71,9 procent | 43,0 procent till 94,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 177,2 procent | 302,7 procent | 108,2 procent till 1054,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,9 procent | 2,2 procent | -4,7 procent till 32,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -32,6 procent | -5,5 procent | -54,8 procent till 23,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 313 av 1 056 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet.
- Plats 15 av 41 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 5 128 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 18 278 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 157 800 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,6 procent | 32,7 procent | 12,2 procent | -11,8 procent |
| Vinstmarginal | -13,7 procent | 32,7 procent | 12,2 procent | -12,1 procent |
| Soliditet | 5,4 procent | 51,8 procent | 72,0 procent | 78,3 procent |
| Kassalikviditet | 104,4 procent | 206,5 procent | 154,0 procent | 177,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -708,2 procent | 96,4 procent | 10,8 procent | -2,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 82,1 procent | - | -32,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 161 000 kr | 2 115 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 696 000 kr | 623 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rååvägen 5025270 Råå
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Rååvägen 50 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 321 926 kr | 4 229 336 kr | 1 260 868 kr | 849 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 343 075 kr | 3 000 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 9 007 kr | 8 979 kr | 10 924 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 575 143 kr | 1 594 081 kr | 928 108 kr | 950 034 kr |
| Personalkostnader | 1 392 391 kr | 1 245 089 kr | 167 538 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 5 142 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -316 682 kr | 1 384 114 kr | 153 956 kr | -100 037 kr |
| Ränteintäkter | 524 kr | 0 kr | 130 kr | 16 kr |
| Räntekostnader | 553 kr | 0 kr | 827 kr | 354 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -316 711 kr | 1 384 114 kr | 153 259 kr | -102 875 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -41 000 kr | 80 000 kr |
| Skatt | - | 179 658 kr | 25 693 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -316 711 kr | 1 204 456 kr | 86 566 kr | -22 875 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 755 000 kr | 610 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 755 000 kr | 610 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 817 829 kr | 2 402 616 kr | 354 585 kr | 382 143 kr |
| Kortfristiga fordringar | 376 455 kr | 783 513 kr | 237 124 kr | 175 664 kr |
| Kassa och bank | 441 374 kr | 1 619 103 kr | 117 461 kr | 206 479 kr |
| Summa tillgångar | 827 829 kr | 2 412 616 kr | 1 109 585 kr | 992 143 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 44 722 kr | 1 249 178 kr | 799 331 kr | 776 457 kr |
| Aktiekapital | 50 001 kr | 50 001 kr | 50 001 kr | 50 001 kr |
| Balanserat resultat | 311 432 kr | -5 279 kr | 662 764 kr | 749 331 kr |
| Årets resultat | -316 711 kr | 1 204 456 kr | 86 566 kr | -22 875 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 80 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 783 107 kr | 1 163 438 kr | 230 254 kr | 215 686 kr |
| Leverantörsskulder | 303 913 kr | 297 262 kr | 5 397 kr | 12 064 kr |
| Skatteskulder | - | 179 378 kr | 38 606 kr | 25 497 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 125 771 kr | 167 808 kr | 8 126 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 827 829 kr | 2 412 616 kr | 1 109 585 kr | 992 143 kr |
Ur årsredovisningen
AZ Growth Capital AB bedriver en oberoende strategisk rådgivning genom att samarbeta med företag för att driva digital omvandling och tillväxt genom fusioner, förvärv och kapitallösingar där digitalisering idag håller på att omdefiniera branchgränserna. Företagets team kombinerar på ett unikt sätt erfarenhet inom finans, entreprenörskap och teknik.
Företrädare
- Malte Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AZ Growth Capital AB för organisationsnummer?
AZ Growth Capital AB har organisationsnummer 556973-3438 (5569733438).
Var ligger AZ Growth Capital AB?
AZ Growth Capital AB har sin registrerade adress Rååvägen 50, 25270 Råå.
Vilken bransch är AZ Growth Capital AB verksamt i?
AZ Growth Capital AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AZ Growth Capital AB?
AZ Growth Capital AB hade en nettoomsättning på 849 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.