Silvias Medical City AB

Silvias Medical City AB har organisationsnummer 556973-3677 (5569733677)

Aktiebolag • Org.nr: 556973-3677

Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusDjursholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Silvias Medical City AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Djursholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).

Ekonomi

195 650 krOmsättning▼ 53 procent
-295 665 krÅrets resultat
-Antal anställda
84 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 53 procent till 195 650 kr räkenskapsåret 2025 (413 396 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Silvias Medical City AB 195 650 kr och redovisade ett resultat på -295 665 kr. Rörelsemarginalen var -150,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,1 procent). Soliditeten var 84,0 procent, över branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 6552,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 358,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-150,1 procent35,1 procent11,4 procent till 68,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-151,1 procent38,1 procent12,7 procent till 73,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet84,0 procent71,5 procent52,0 procent till 88,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet6552,8 procent358,4 procent199,5 procent till 772,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-45,9 procent24,3 procent0,2 procent till 61,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-52,7 procent-3,6 procent-35,8 procent till 18,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 114 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
  • Plats 245 av 438 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Stockholm.
  • Plats 42 688 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 76 114 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 228 995 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal--57,6 procent-19,8 procent-150,1 procent
Vinstmarginal--57,6 procent-17,9 procent-151,1 procent
Soliditet56,6 procent47,2 procent58,2 procent93,2 procent84,0 procent
Kassalikviditet395,7 procent304,4 procent283,8 procent3760,8 procent6552,8 procent
Avkastning på eget kapital21,9 procent-32,8 procent17,7 procent6,1 procent-45,9 procent
Omsättningstillväxt---99,9 procent--52,7 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Germaniavägen 7A
18268 Djursholm

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Germaniavägen 7A som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva läkarkonsultationer, diverse läkar- tjänster, kirurgi, kosmetiskt- och plastikkirurgi, utbildning och rådgivning inom vård, hälsa och skönhet. Även försäljning av hudvårdsprodukter, hälso- och skönhetsprodukter. Tillverkning, import och export av diverse instrument, maskiner och ingredienser och råvaror för tillverkning av hudvård- och behandlingsprodukter inom byggnadsarkitektur och design, inredningsdesign, produktdesign, industriell design, samt även bedriva utbildning inom dessa områden.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning40 622 kr310 052 kr160 kr413 396 kr195 650 kr
Övriga rörelseintäkter829 899 kr0 kr1 038 434 kr575 318 kr410 025 kr
Råvaror och förnödenheter-139 807 kr0 kr100 000 kr25 796 kr
Övriga externa kostnader600 966 kr314 942 kr794 335 kr804 062 kr865 567 kr
Personalkostnader0 kr-800 kr0 kr-
Avskrivningar14 813 kr0 kr--8 036 kr
Rörelseresultat202 259 kr-178 656 kr202 962 kr81 826 kr-293 724 kr
Ränteintäkter----7 317 kr157 kr
Räntekostnader2 518 kr0 kr115 kr708 kr2 098 kr
Resultat efter finansiella poster199 741 kr-178 656 kr202 847 kr73 801 kr-295 665 kr
Bokslutsdispositioner0 kr-0 kr--
Skatt41 076 kr0 kr44 086 kr16 836 kr0 kr
Årets resultat158 665 kr-178 656 kr158 761 kr56 965 kr-295 665 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar0 kr0 kr0 kr0 kr112 500 kr
Materiella anläggningstillgångar0 kr0 kr0 kr0 kr112 500 kr
Omsättningstillgångar1 276 622 kr1 154 562 kr1 541 590 kr1 009 241 kr655 284 kr
Varulager---0 kr-
Kortfristiga fordringar830 793 kr736 793 kr729 958 kr966 662 kr583 586 kr
Kassa och bank445 829 kr417 769 kr811 632 kr42 579 kr71 698 kr
Summa tillgångar1 276 622 kr1 154 562 kr1 541 590 kr1 009 241 kr767 784 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital723 182 kr544 526 kr897 302 kr940 343 kr644 678 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat514 517 kr673 182 kr688 541 kr833 378 kr890 343 kr
Årets resultat158 665 kr-178 656 kr158 761 kr56 965 kr-295 665 kr
Obeskattade reserver198 000 kr198 000 kr---
Kortfristiga skulder322 649 kr379 245 kr543 270 kr26 836 kr10 000 kr
Leverantörsskulder4 023 kr4 023 kr173 674 kr0 kr-
Skatteskulder168 399 kr168 399 kr216 470 kr16 836 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder0 kr56 596 kr31 833 kr0 kr-
Summa eget kapital och skulder1 276 622 kr1 154 562 kr1 541 590 kr1 009 241 kr767 784 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver läkarkonsultationer och utbildning inom vård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Silvia Maria De L U (verkställande direktör)
  • Alexander M O E M (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-06-03
Registrerat hos Bolagsverket
Silvias Medical City AB
2014-06-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Silvias Medical City AB för organisationsnummer?

Silvias Medical City AB har organisationsnummer 556973-3677 (5569733677).

Var ligger Silvias Medical City AB?

Silvias Medical City AB har sin registrerade adress Germaniavägen 7A, 18268 Djursholm.

Vilken bransch är Silvias Medical City AB verksamt i?

Silvias Medical City AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Silvias Medical City AB?

Silvias Medical City AB hade en nettoomsättning på 195 650 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-06-03
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar