Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB har organisationsnummer 556973-4519 (5569734519)
Aktiebolag • Org.nr: 556973-4519
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerTjällmo
Om företaget
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tjällmo. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 535 916 kr räkenskapsåret 2025 (522 584 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB 535 916 kr och redovisade ett resultat på 41 334 kr. Rörelsemarginalen var 7,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 1,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 3002,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 7,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3002,8 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,6 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 745 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 19 av 26 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Motala.
- Plats 590 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 7 102 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 186 669 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 5,9 procent | -35,0 procent | -1,7 procent | 7,6 procent |
| Vinstmarginal | 24,2 procent | 5,9 procent | -34,9 procent | -1,2 procent | 7,7 procent |
| Soliditet | 2,2 procent | 2,9 procent | 1,1 procent | 1,0 procent | 1,6 procent |
| Kassalikviditet | 1277,6 procent | 1514,9 procent | 1358,4 procent | 4095,8 procent | 3002,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,6 procent | 21,7 procent | -260,8 procent | -10,4 procent | 40,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 76,4 procent | -25,3 procent | 4,4 procent | 2,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dohn59190 Tjällmo
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 441 kr | 379 971 kr | 670 271 kr | 500 714 kr | 522 584 kr | 535 916 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 196 530 kr | 312 273 kr | 5 264 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 447 085 kr | 357 719 kr | 243 530 kr | 251 834 kr | 289 167 kr | 256 552 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | -3 739 kr |
| Avskrivningar | - | 242 497 kr | 392 497 kr | 242 497 kr | 242 497 kr | 242 497 kr |
| Rörelseresultat | -249 114 kr | 92 028 kr | 39 508 kr | -175 269 kr | -9 080 kr | 40 606 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 431 kr | 2 792 kr | 728 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 0 kr | 2 kr | 2 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -249 136 kr | 92 028 kr | 39 506 kr | -174 840 kr | -6 288 kr | 41 334 kr |
| Årets resultat | -249 136 kr | 92 028 kr | 39 506 kr | -174 840 kr | -6 288 kr | 41 334 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 652 640 kr | 4 410 143 kr | 4 017 646 kr | 2 962 989 kr | 2 720 492 kr | 2 477 995 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 652 640 kr | 4 410 143 kr | 4 017 646 kr | 2 962 989 kr | 2 720 492 kr | 2 477 995 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 478 063 kr | 1 922 899 kr | 2 360 188 kr | 3 329 289 kr | 3 403 516 kr | 3 728 413 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 271 628 kr | 28 587 kr | 271 380 kr | 25 611 kr | 28 403 kr | 25 167 kr |
| Kassa och bank | 206 435 kr | 1 894 312 kr | 2 088 808 kr | 3 303 678 kr | 3 375 113 kr | 3 703 246 kr |
| Summa tillgångar | 6 130 703 kr | 6 333 042 kr | 6 377 834 kr | 6 292 278 kr | 6 124 008 kr | 6 206 408 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 338 kr | 142 366 kr | 181 872 kr | 67 032 kr | 60 744 kr | 102 078 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 249 474 kr | 338 kr | 92 366 kr | 191 872 kr | 17 032 kr | 10 744 kr |
| Årets resultat | -249 136 kr | 92 028 kr | 39 506 kr | -174 840 kr | -6 288 kr | 41 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 199 kr | 150 510 kr | 155 796 kr | 245 080 kr | 83 098 kr | 124 164 kr |
| Leverantörsskulder | 40 199 kr | 18 002 kr | 6 000 kr | 19 676 kr | 17 368 kr | 44 674 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 102 000 kr | 119 288 kr | 225 404 kr | 65 730 kr | 79 490 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 130 703 kr | 6 333 042 kr | 6 377 834 kr | 6 292 278 kr | 6 124 008 kr | 6 206 408 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Motala.
Företrädare
- Monica A
Undertecknad i Tjällmo 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB för organisationsnummer?
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB har organisationsnummer 556973-4519 (5569734519).
Var ligger Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB?
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB har sin registrerade adress Dohn, 59190 Tjällmo.
Vilken bransch är Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB verksamt i?
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB?
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB hade en nettoomsättning på 535 916 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.