MAW Invest AB
MAW Invest AB har organisationsnummer 556973-6621 (5569736621)
Aktiebolag • Org.nr: 556973-6621
Om företaget
MAW Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 180 000 kr räkenskapsåret 2026 (180 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte MAW Invest AB 180 000 kr och redovisade ett resultat på 116 959 kr. Rörelsemarginalen var 81,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,7 procent). Soliditeten var 89,7 procent, över branschens median (median 88,5 procent). Kassalikviditeten var 381,7 procent, under branschens median (median 452,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,7 procent | 5,7 procent | -25,3 procent till 45,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 81,7 procent | 21,6 procent | -11,3 procent till 120,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 89,7 procent | 88,5 procent | 57,1 procent till 99,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 381,7 procent | 452,4 procent | 99,4 procent till 3548,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 procent | 4,0 procent | -0,9 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -11,1 procent | -49,6 procent till 6,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 589 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 5 av 9 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Piteå.
- Plats 905 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 4 907 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 231 435 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 86,5 procent | 84,3 procent | 82,4 procent | 82,2 procent | 81,7 procent |
| Vinstmarginal | 86,7 procent | 910,6 procent | 749,4 procent | 221,1 procent | 81,7 procent |
| Soliditet | 82,3 procent | 98,3 procent | 97,4 procent | 97,8 procent | 89,7 procent |
| Kassalikviditet | 992,5 procent | 3196,5 procent | 915,3 procent | 1663,8 procent | 381,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 52,4 procent | 69,9 procent | 16,3 procent | 5,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trollebergsvägen 2097251 Luleå
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Trollebergsvägen 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva slalombacke, skidspår, turistverksamhet och försäljning i anslutning härtill. Försäljning av idrottsartiklar. Ubildning främst inom idrottsområdet. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 346 kr | 28 294 kr | 31 733 kr | 32 007 kr | 32 927 kr |
| Rörelseresultat | 155 654 kr | 151 706 kr | 148 267 kr | 147 993 kr | 147 073 kr |
| Ränteintäkter | - | 107 kr | 354 kr | 257 kr | 182 kr |
| Räntekostnader | - | -2 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 155 654 kr | 1 638 815 kr | 1 348 621 kr | 398 250 kr | 147 255 kr |
| Skatt | 32 063 kr | 31 250 kr | 30 541 kr | 30 485 kr | 30 296 kr |
| Årets resultat | 123 591 kr | 1 607 565 kr | 1 318 080 kr | 367 765 kr | 116 959 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr | 1 470 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 531 051 kr | 1 649 718 kr | 467 236 kr | 834 084 kr | 949 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | 328 554 kr | 1 348 117 kr | 130 076 kr | 130 132 kr | 186 571 kr |
| Kassa och bank | 202 497 kr | 301 601 kr | 337 160 kr | 703 952 kr | 763 166 kr |
| Summa tillgångar | 2 001 051 kr | 3 119 718 kr | 1 937 236 kr | 2 304 084 kr | 2 419 737 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 647 543 kr | 3 068 108 kr | 1 886 188 kr | 2 253 953 kr | 2 170 912 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 473 952 kr | 1 410 543 kr | 518 108 kr | 1 836 188 kr | 2 003 953 kr |
| Årets resultat | 123 591 kr | 1 607 565 kr | 1 318 080 kr | 367 765 kr | 116 959 kr |
| Kortfristiga skulder | 53 508 kr | 51 610 kr | 51 048 kr | 50 131 kr | 248 825 kr |
| Leverantörsskulder | 1 905 kr | 996 kr | 1 093 kr | 0 kr | 5 708 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 102 kr | 38 114 kr | 37 455 kr | 37 275 kr | 235 617 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 001 051 kr | 3 119 718 kr | 1 937 236 kr | 2 304 084 kr | 2 419 737 kr |
Företrädare
- Gary S
Undertecknad i Piteå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MAW Invest AB för organisationsnummer?
MAW Invest AB har organisationsnummer 556973-6621 (5569736621).
Var ligger MAW Invest AB?
MAW Invest AB har sin registrerade adress Trollebergsvägen 20, 97251 Luleå.
Vilken bransch är MAW Invest AB verksamt i?
MAW Invest AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MAW Invest AB?
MAW Invest AB hade en nettoomsättning på 180 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår MAW Invest AB någon utdelning?
Styrelsen i MAW Invest AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.