Ormavråen AB
Ormavråen AB har organisationsnummer 556973-9849 (5569739849)
Aktiebolag • Org.nr: 556973-9849
Om företaget
Ormavråen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ormavråen AB 0 kr och redovisade ett resultat på 267 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 1568400,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1568400,0 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 380 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 44 av 49 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Halmstad.
- Plats 2 291 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 8 942 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | -6,9 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | -7,1 procent | - | - | - |
| Soliditet | 19,9 procent | 13,7 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 124,8 procent | 115,9 procent | - | - | 1568400,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,1 procent | -319,1 procent | -63,7 procent | -12,6 procent | 1,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 102,8 procent | -37,4 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 687 000 kr | 430 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 359 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärkvägen 36 A30223 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer arbeta med konsulttjänster inom försäljning, marknadsföring och affärsutveckling samt försäljning av produkter och tjänster till företag inom kabel-, plast-, pappers- och bilindustrin samt annan närliggande industriverksamhet, liksom bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 186 990 kr | 1 017 236 kr | 2 061 652 kr | 1 289 555 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 000 kr | 124 785 kr | -7 789 kr | -88 913 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 110 210 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 507 230 kr | 361 540 kr | 442 010 kr | 213 248 kr | 11 199 kr | 1 940 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 330 519 kr | 1 069 664 kr | 1 535 522 kr | 1 077 003 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 6 092 kr | 6 092 kr | 4 311 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 252 939 kr | -295 275 kr | 72 020 kr | -89 609 kr | -11 199 kr | -1 940 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 102 kr | 0 kr | 267 kr |
| Räntekostnader | 235 kr | 205 kr | 237 kr | 1 063 kr | -39 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 252 704 kr | -295 480 kr | 71 783 kr | -90 672 kr | -11 058 kr | -1 940 kr | 267 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 736 kr | 277 311 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 56 628 kr | 0 kr | 15 750 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 197 812 kr | -18 169 kr | 56 033 kr | -90 672 kr | -11 058 kr | -1 940 kr | 267 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 10 403 kr | 4 311 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 403 kr | 4 311 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 945 757 kr | 492 687 kr | 598 873 kr | 207 363 kr | 17 356 kr | 15 416 kr | 15 684 kr |
| Kortfristiga fordringar | 590 766 kr | 397 345 kr | 317 535 kr | 205 739 kr | 26 kr | 15 416 kr | 26 kr |
| Kassa och bank | 354 991 kr | 95 342 kr | 281 338 kr | 1 624 kr | 17 330 kr | 0 kr | 15 658 kr |
| Summa tillgångar | 956 160 kr | 496 998 kr | 598 873 kr | 207 363 kr | 17 356 kr | 15 416 kr | 15 684 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 281 222 kr | 63 053 kr | 119 086 kr | 28 414 kr | 17 356 kr | 15 416 kr | 15 683 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 33 410 kr | 31 222 kr | 13 053 kr | 69 086 kr | -21 586 kr | -32 644 kr | -34 584 kr |
| Årets resultat | 197 812 kr | -18 169 kr | 56 033 kr | -90 672 kr | -11 058 kr | -1 940 kr | 267 kr |
| Obeskattade reserver | 277 311 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 397 627 kr | 433 945 kr | 479 787 kr | 178 949 kr | 0 kr | - | 1 kr |
| Leverantörsskulder | 1 776 kr | 0 kr | - | 173 949 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 11 922 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 321 630 kr | 254 785 kr | 266 420 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 956 160 kr | 496 998 kr | 598 873 kr | 207 363 kr | 17 356 kr | 15 416 kr | 15 684 kr |
Företrädare
- Stellan A
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ormavråen AB för organisationsnummer?
Ormavråen AB har organisationsnummer 556973-9849 (5569739849).
Var ligger Ormavråen AB?
Ormavråen AB har sin registrerade adress Lärkvägen 36 A, 30223 Halmstad.
Vilken bransch är Ormavråen AB verksamt i?
Ormavråen AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ormavråen AB?
Ormavråen AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.