SNC Konsult AB
SNC Konsult AB har organisationsnummer 556974-3882 (5569743882)
Aktiebolag • Org.nr: 556974-3882
Om företaget
SNC Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vaxholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 99 procent till 17 995 kr räkenskapsåret 2025 (1 215 985 kr föregående år).
Omsättningen har minskat med mer än 30 % jämfört med föregående år till följd av att verksamheten koncentrerats till dotterbolaget där huvuddelen av intäkterna genereras.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SNC Konsult AB 17 995 kr och redovisade ett resultat på 42 kr. Soliditeten var 94,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 52,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 52,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -98,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 18 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 367 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 250 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 100 av 132 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Vaxholm.
- Plats 521 av 679 aktiebolag med säte i Vaxholm.
- Plats 91 049 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 272 439 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 95,2 procent | 97,8 procent | 91,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 95,2 procent | 97,7 procent | 47,5 procent | - |
| Soliditet | 97,4 procent | 97,6 procent | 88,2 procent | 88,2 procent | 94,3 procent |
| Kassalikviditet | 133,6 procent | 215,4 procent | 112,0 procent | 112,2 procent | 52,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 3,1 procent | 0,2 procent | -5,3 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -80,2 procent | 159,5 procent | 103,8 procent | 2,5 procent | -98,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 216 000 kr | 18 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 65 000 kr | 367 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxdjupsvägen 6 Bc/o c/o Stephan Carlsson
18594 Vaxholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Oxdjupsvägen 6 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom bygghandel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 768 997 kr | 1 130 562 kr | 224 147 kr | 581 715 kr | 1 185 824 kr | 1 215 985 kr | 17 995 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 11 266 kr | -2 500 kr | 0 kr | - | 2 002 kr |
| Övriga externa kostnader | 84 683 kr | 327 892 kr | 137 648 kr | 25 343 kr | 26 205 kr | 40 353 kr | 28 874 kr |
| Personalkostnader | 255 187 kr | 688 823 kr | 27 826 kr | 0 kr | - | 65 102 kr | 366 995 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 22 700 kr | 45 400 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 423 519 kr | 91 147 kr | 24 539 kr | 553 872 kr | 1 159 620 kr | 1 110 530 kr | -375 871 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 5 kr | 7 kr | 281 kr | 748 kr |
| Räntekostnader | 9 872 kr | 2 559 kr | 4 678 kr | 0 kr | 1 060 kr | 3 370 kr | 235 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 413 647 kr | 10 373 734 kr | 19 862 kr | 553 877 kr | 1 158 567 kr | 577 441 kr | 42 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -138 000 kr | -1 155 000 kr | -1 113 130 kr | 0 kr |
| Skatt | 91 634 kr | 22 215 kr | 4 054 kr | 85 669 kr | 733 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 322 013 kr | 10 351 519 kr | 15 808 kr | 330 208 kr | 16 531 kr | -535 908 kr | 42 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 10 241 800 kr | 10 324 000 kr | 10 618 483 kr | 10 618 483 kr | 10 088 483 kr | 10 463 883 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 317 800 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 9 924 000 kr | 10 324 000 kr | 10 618 483 kr | 10 618 483 kr | 10 088 483 kr | 10 463 883 kr |
| Omsättningstillgångar | 477 665 kr | 751 615 kr | 373 196 kr | 256 827 kr | 1 440 797 kr | 1 358 581 kr | 249 936 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 166 kr | 741 584 kr | 366 866 kr | 255 711 kr | 1 415 564 kr | 932 520 kr | 91 704 kr |
| Kassa och bank | 262 967 kr | 10 031 kr | 6 329 kr | 1 116 kr | 25 232 kr | 426 061 kr | 158 232 kr |
| Summa tillgångar | 477 665 kr | 10 993 415 kr | 10 697 196 kr | 10 875 310 kr | 12 059 280 kr | 11 447 064 kr | 10 713 819 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 379 557 kr | 10 402 075 kr | 10 417 883 kr | 10 618 091 kr | 10 634 623 kr | 10 098 715 kr | 10 098 757 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 544 kr | 556 kr | 10 352 075 kr | 10 237 883 kr | 10 568 091 kr | 10 584 623 kr | 10 048 715 kr |
| Årets resultat | 322 013 kr | 10 351 519 kr | 15 808 kr | 330 208 kr | 16 531 kr | -535 908 kr | 42 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 138 000 kr | 138 000 kr | 138 000 kr | 138 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 108 kr | 408 192 kr | 279 313 kr | 119 219 kr | 1 286 657 kr | 1 210 349 kr | 477 062 kr |
| Leverantörsskulder | 4 504 kr | 0 kr | 252 550 kr | 0 kr | 813 kr | 1 031 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 68 163 kr | 13 698 kr | 17 763 kr | 82 048 kr | 41 713 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 441 kr | 185 494 kr | 0 kr | 28 171 kr | 80 131 kr | 47 318 kr | 3 938 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 477 665 kr | 10 993 415 kr | 10 697 196 kr | 10 875 310 kr | 12 059 280 kr | 11 447 064 kr | 10 713 819 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygghandel och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Stephan K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SNC Konsult AB för organisationsnummer?
SNC Konsult AB har organisationsnummer 556974-3882 (5569743882).
Var ligger SNC Konsult AB?
SNC Konsult AB har sin registrerade adress Oxdjupsvägen 6 B, 18594 Vaxholm.
Vilken bransch är SNC Konsult AB verksamt i?
SNC Konsult AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SNC Konsult AB?
SNC Konsult AB hade en nettoomsättning på 17 995 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SNC Konsult AB?
SNC Konsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-06-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.