Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB har organisationsnummer 556975-7866 (5569757866)
Aktiebolag • Org.nr: 556975-7866
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerVästerås
Om företaget
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB 15 772 000 kr och redovisade ett resultat på 3 515 000 kr. Rörelsemarginalen var 44,4 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 20,9 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,4 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 20,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1,6 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 203 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 26 av 114 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Västerås.
- Plats 198 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 274 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 12 696 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
c/o c/o ICA Fastigheter AB72184 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 15 772 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 574 000 kr |
| Rörelseresultat | 6 998 000 kr |
| Räntekostnader | 3 835 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 163 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 263 000 kr |
| Skatt | 911 000 kr |
| Årets resultat | 3 515 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 129 621 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 621 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 574 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 574 000 kr |
| Summa tillgångar | 131 195 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 27 422 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 857 000 kr |
| Årets resultat | 3 515 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 101 290 000 kr |
| Leverantörsskulder | 505 000 kr |
| Skatteskulder | 1 107 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 806 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 131 195 000 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets aktiekapital består av 50 000 aktier.
Företrädare
- Jan-Erik H (ordförande)
- Mattias L
- Maria K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB för organisationsnummer?
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB har organisationsnummer 556975-7866 (5569757866).
Var ligger Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB?
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB har sin registrerade adress 72184 Västerås.
Vilken bransch är Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB verksamt i?
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB?
Fastica Halmstad Fanborgen 1 AB hade en nettoomsättning på 15 772 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.