WilmasBeauty Sweden AB
WilmasBeauty Sweden AB har organisationsnummer 556976-1686 (5569761686)
Aktiebolag • Org.nr: 556976-1686
Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklarStockholm
Om företaget
WilmasBeauty Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47752).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WilmasBeauty Sweden AB 0 kr och redovisade ett resultat på -22 452 kr. Soliditeten var 94,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,9 procent). Kassalikviditeten var 1892,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 129,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,7 procent | 42,9 procent | 12,1 procent till 90,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1892,7 procent | 129,8 procent | 53,8 procent till 464,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -22,4 procent | -10,6 procent | -101,3 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 172 av 207 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar.
- Plats 1 009 av 1 166 aktiebolag med säte i Trollhättan.
- Plats 46 037 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 280 779 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 99,9 procent | 99,1 procent | 94,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 77719,4 procent | 11639,4 procent | 1892,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,4 procent | 95,2 procent | 79,1 procent | -22,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Heleneborgsgatan 9Bc/o c/o Profil Communication i Trollhättan
11731 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Heleneborgsgatan 9B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av kosmetika och skönhetsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -2 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 528 kr | 25 245 kr | 125 182 kr | 28 701 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -28 530 kr | -25 245 kr | -125 182 kr | -28 701 kr |
| Ränteintäkter | 5 815 kr | 53 946 kr | 58 734 kr | 11 978 kr |
| Räntekostnader | 17 kr | 0 kr | - | 5 729 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 977 268 kr | 3 278 701 kr | 933 552 kr | -22 452 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 5 601 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 977 268 kr | 3 278 701 kr | 927 951 kr | -22 452 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 541 209 kr | 3 424 316 kr | 1 183 025 kr | 106 009 kr |
| Kortfristiga fordringar | 610 094 kr | 16 405 kr | 11 116 kr | 5 449 kr |
| Kassa och bank | 931 115 kr | 3 407 911 kr | 1 171 909 kr | 100 560 kr |
| Summa tillgångar | 1 566 209 kr | 3 449 316 kr | 1 183 025 kr | 106 009 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 566 209 kr | 3 444 910 kr | 1 172 861 kr | 100 408 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 538 941 kr | 116 209 kr | 194 910 kr | 72 861 kr |
| Årets resultat | 977 268 kr | 3 278 701 kr | 927 951 kr | -22 452 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 4 406 kr | 10 164 kr | 5 601 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 4 406 kr | 4 563 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 601 kr | 5 601 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 566 209 kr | 3 449 316 kr | 1 183 025 kr | 106 009 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet har tidigare varit försäljning av kosmetika och skönhetsprodukter, bolaget är numera vilande.
Företrädare
- Emil H (verkställande direktör)
- Jan H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WilmasBeauty Sweden AB för organisationsnummer?
WilmasBeauty Sweden AB har organisationsnummer 556976-1686 (5569761686).
Var ligger WilmasBeauty Sweden AB?
WilmasBeauty Sweden AB har sin registrerade adress Heleneborgsgatan 9B, 11731 Stockholm.
Vilken bransch är WilmasBeauty Sweden AB verksamt i?
WilmasBeauty Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WilmasBeauty Sweden AB?
WilmasBeauty Sweden AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.