Sydcofas AB
Sydcofas AB har organisationsnummer 556976-2825 (5569762825)
Aktiebolag • Org.nr: 556976-2825
Om företaget
Sydcofas AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 775 133 kr räkenskapsåret 2025 (672 905 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sydcofas AB 775 133 kr och redovisade ett resultat på 1 802 kr. Rörelsemarginalen var 0,2 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 447,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 0,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 447,1 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 775 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 416 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 794 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 141 av 267 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Malmö.
- Plats 5 347 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 19 062 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 164 374 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,8 procent | -24,0 procent | -8,6 procent | -3,2 procent | 0,2 procent |
| Vinstmarginal | -5,0 procent | -24,0 procent | -8,6 procent | -3,4 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 2,1 procent | 1,2 procent | 0,5 procent | 0,5 procent | 0,5 procent |
| Kassalikviditet | 2562,1 procent | 1129,3 procent | 171,0 procent | 313,5 procent | 447,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -17,0 procent | -128,6 procent | -114,6 procent | -48,5 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,0 procent | 15,8 procent | 11,0 procent | 15,2 procent |
| Omsättning per anställd | 595 000 kr | 524 000 kr | 606 000 kr | 673 000 kr | 775 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 382 000 kr | 425 000 kr | 409 000 kr | 409 000 kr | 416 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cypress väg 22c/o Ali Taki
21363 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Cypress väg 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, erbjuda tjänster inom byggnationer samt byggnadsrenoveringar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 595 060 kr | 523 500 kr | 606 000 kr | 672 905 kr | 775 133 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 169 731 kr | 131 705 kr | 144 784 kr | 159 156 kr | 231 014 kr |
| Personalkostnader | 381 663 kr | 424 884 kr | 409 474 kr | 409 297 kr | 416 420 kr |
| Avskrivningar | 92 428 kr | 92 428 kr | 103 920 kr | 126 257 kr | 126 257 kr |
| Rörelseresultat | -28 762 kr | -125 517 kr | -52 178 kr | -21 805 kr | 1 442 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 360 kr |
| Räntekostnader | 706 kr | 106 kr | 7 kr | 1 224 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 468 kr | -125 623 kr | -52 185 kr | -23 029 kr | 1 802 kr |
| Årets resultat | -29 468 kr | -125 623 kr | -52 185 kr | -23 029 kr | 1 802 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 779 000 kr | 6 686 572 kr | 9 816 827 kr | 9 690 570 kr | 9 564 313 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 779 000 kr | 6 686 572 kr | 9 816 827 kr | 9 690 570 kr | 9 564 313 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 324 546 kr | 1 131 005 kr | 116 589 kr | 224 146 kr | 361 572 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 904 kr | 18 478 kr | 217 kr | 16 583 kr | 16 864 kr |
| Kassa och bank | 1 307 642 kr | 1 112 527 kr | 116 372 kr | 207 563 kr | 344 708 kr |
| Summa tillgångar | 8 103 546 kr | 7 817 577 kr | 9 933 416 kr | 9 914 716 kr | 9 925 885 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 173 325 kr | 97 702 kr | 45 518 kr | 47 488 kr | 49 291 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 152 793 kr | 173 325 kr | 47 703 kr | 20 517 kr | -2 511 kr |
| Årets resultat | -29 468 kr | -125 623 kr | -52 185 kr | -23 029 kr | 1 802 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 697 kr | 100 151 kr | 68 174 kr | 71 504 kr | 80 870 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 4 998 kr | 9 500 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 33 746 kr | 34 796 kr | 36 322 kr | 47 149 kr | 66 058 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 951 kr | 14 855 kr | 14 855 kr | 14 855 kr | 14 813 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 103 546 kr | 7 817 577 kr | 9 933 416 kr | 9 914 716 kr | 9 925 885 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Skåne län, Malmö kommun registrerades år 2014 och bedriver uthyrning och förvaltning av fastigheter. Sydcofas AB är helägt dotterbolag till Syd Competence Services AB, 556663-0710 med säte i Malmö.
Erhållna aktieägartillskott 75 000 kr (75 000 kr)
Företrädare
- Ali T (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sydcofas AB för organisationsnummer?
Sydcofas AB har organisationsnummer 556976-2825 (5569762825).
Var ligger Sydcofas AB?
Sydcofas AB har sin registrerade adress Cypress väg 22, 21363 Malmö.
Vilken bransch är Sydcofas AB verksamt i?
Sydcofas AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sydcofas AB?
Sydcofas AB hade en nettoomsättning på 775 133 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sydcofas AB?
Sydcofas AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.